motiv


hledej v článcích


nejčtenější články

nejdiskutovanější

Přehled článků ze sekce: Teorie

Články shrnující a objasňující teorii týkající se nejrůznějších oblastí fotografie a příbuzných oborů, zejména technických a z oblasti přírodních věd.

Filtr | autor:   sekce:   blog:

Článků celkem: 89 | Zobrazeno: 41 - 50

Řízení kontrastu a expozice papírů s proměnným kontrastem - Všechno je jinak

Výrobci fotopapírů s proměnným kontrastem nám tvrdí, že při změně kontrastu není nutné měnit expozici. Existují dva významné důvody, proč tomu tak v praxi není.
Publikoval: 25.3.2002 Tobík | 0 komentářů - přidat komentář

Řízení kontrastu a expozice papírů s proměnným kontrastem

Způsobů, jak řídit kontrast papírů s proměnným kontrastem, je více. Každý má svá pro i proti. Nejvýznamnějším dopadem zvolené metody filtrace barvy světla je vliv na expozici.
Publikoval: 18.3.2002 Tobík | komentářů: 4 - poslední: 4.9.2002, 22:47

Gradace, kontrast a citlivost černobílého fotografického papíru

Zatímco krabička fotopapírů nám vlídně sdělí kromě velikosti a povrchu také jednoduchým symbolem gradaci papíru, technické listy a návody se předhánějí a zavalují nás divnými zkratkami jako například ISO R a ISO P. O tom, co tyto údaje znamenají a že jsou to údaje veskrze užitečné, se dozvíte v teoreticky laděném článku.
Publikoval: 4.3.2002 Tobík | 0 komentářů - přidat komentář

Hyperfokální vzdálenost

Potřebujeme-li, aby hloubka ostrosti sahala od jistého místa v popředí až do nekonečna, hodí se znát tzv. hyperfokální vzdálenost. Co to je a jak se používá, se dočtete zde. Naleznete tu i přehlednou tabulku hyperfokálních vzdáleností pro různá ohniska a clony a graf, který vám pomůže určit potřebnou clonu, víte-li, odkud chcete mít vše až do nekonečna ostré.
Publikoval: 18.2.2002 radka | komentářů: 23 - poslední: 6.8.2012, 20:40

Jsou výrobci digitálních fotoaparátů podvodníci?

Ještě jednou se zde vracíme k článku, který Ondřej Neff loni uveřejnil na DigiNeffu a kolem kterého se strhnula na FotoPrůvodci rozsáhlá diskuse.
Publikoval: 11.2.2002 radka | komentářů: 54 - poslední: 27.9.2006, 16:37

Barevné procesy: pár slov závěrem

V posledním dílu našeho seriálu bude řeč o několika specialitách, které s barevnými procesy souvisejí – cross procesy, duplikační filmy, print filmy a internegativy.
Publikoval: 6.2.2002 Petr Dzik | 0 komentářů - přidat komentář

Lázně pro pozitivní zvětšovací materiály

V předchozím díle jsme si představili dvě rozdílné technologie použitelné pro získání zvětšenin z diapozitivů. Nyní se podíváme na postupy zpracování obou typů materiálů.
Publikoval: 21.1.2002 Petr Dzik | komentářů: 1 - poslední: 7.9.2005, 23:07

Co je to EV

EV se běžně používá k vyjádření hodnoty kompenzace expozice. Už méně známé je, že existuje také absoulutní EV škála pro expozici, coby kombinaci času a clony a že této škály se také někdy využívá při měření úrovně osvětlení. S EV se proto také setkáváme ve specifikacích fotoaparátů, kde se používá pro vyjádření pracovního rozsahu expozimetru a autofokusu. Co to ale vlastně znamená, že expozimetr má rozsah EV 0 až 20? Čtěte dál...
Publikoval: 20.12.2001 radka | komentářů: 10 - poslední: 27.5.2013, 16:32

Co se děje, když se obrázky zmenšují a zvětšují

V tomto dílu seriálu o čudlíkování si povíme o tom, jak se obrázky zvětšují a zmenšují, odkud plynou problémy, které u toho obvykle vznikají, a co se s tím dá dělat. Zabrousíme u toho trochu do matematiky a teorie signálů a seznámíme se s takovými pojmy, jako je interpolace a aliasing.
Publikoval: 10.12.2001 radka | komentářů: 7 - poslední: 28.3.2005, 09:49

Optika pro velký formát

Abychom si vybrali vyhovující optiku, musíme o ní něco vědět, což v moři nabídek není zrovna snadná záležitost. Chceme-li zakoupit optiku starších generací, je situace ještě nepřehlednější. Proto se pokusíme lehce poodhalit roušku tajemství.
Publikoval: 3.12.2001 Papuánec | 0 komentářů - přidat komentář


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace