motiv
Přehled článků od autora: Jiří Zahradnický

Více o mně na: www.jirizahradnicky.cz, stránkách věnovaných především hudbě, literatuře a fotografii.
Fotografuji od svých deseti let. Od té doby mi rukama prošla řada fotoaparátů, filmových, v posledním desetiletí samozřejmě digitálních. Dnes fotografuji střídavě canonem a penem.
Vášeň pro fotografování u mě na téměř dvě dekády zastínil zápal pro literaturu: ovšem práce nakladatelského redaktora v 90. letech mi v této oblasti přinesla i značnou ztrátu iluzí. Na začátku 90. jsem se (pod pseudonymem) rozhodl sepsat podrobného Průvodce plzeňským pohostinstvím. Z této vyčerpávající práce jsem se dlouho nemohl probrat. Pomohla mi právě fotografie a také hudba. I když nemám ve zvyku se naparovat, dá se říci, že jsem znalec současné hudby – dnes mě zajímají zejména hraniční žánry mezi rockem, jazzem, elektronickou hudbou a, i když to možná zní divně, tichem. Jinak obdivuji zejména černobílou imaginativní a humanistickou fotografii (Miloň Novotný, Miro Švolík, Pavel Hudec-Ahasver, Elliott Erwitt, z klasiků František Drtikol, Robert Doisneau a další). Mám rád také akty a eroticky laděnou fotografii a především autory, kteří se alespoň trošku vymykají zaběhlým schématům. Honička za co největším rozlišením a technickou dokonalostí mi nic neříká. Mám rád fotografie, které mají duši. Musí v nich být emoce.

WWW stránky autoraNapište autorovi

Filtr | autor:   sekce:   blog:

Článků celkem: 125 | Zobrazeno: 61 - 70

Fotografie z Galerie VU´

Galerie VU´ – největší pařížská soukromá fotogalerie – v Praze představuje necelou stovku fotografií ze svých sbírek. Nepřipraveného návštěvníka může při prohlídce výstavy překvapit, že většina zastoupených autorů rezignovala na barvu a soustředěně se věnuje černobílé fotografii.
Publikoval: 17.3.2005 Jiří Zahradnický | komentářů: 23 - poslední: 2.5.2005, 12:08

Cliché verre Jiřího Krejčího

Jiří Krejčí (1899–1977) sice není uveden v žádné encyklopedii fotografů, zato figuruje ve slovnících výtvarných umělců. Malá výstava v bývalém pražském bytě Josefa Sudka ho představuje jako pohotového reportážního fotografa, ale také jako fotografického experimentátora.
Publikoval: 3.3.2005 Jiří Zahradnický | 0 komentářů - přidat komentář

Konec mýtu fotografky Leni Riefenstahlové

Výstava proslulé filmařky a fotografky Leni Riefenstahlové, která před nedávnem zemřela v požehnaném věku, je vlastně výstavou naruby: dokládá totiž, že většinu fotografií signovaných jménem „Riefenstahl“ vyfotografoval někdo jiný.
Publikoval: 20.1.2005 Jiří Zahradnický | komentářů: 12 - poslední: 1.2.2005, 18:54

Místa zasvěcení Jana Pohribného

Jan Pohribný patří mezi fotografy-krajináře, kteří před počítačovými úpravami záběrů dávají přednost důkladné práci přímo v terénu. Není to krajinář v tradičním slova smyslu, ale fotograf, který zajímavá místa dotváří především světelným paprskem.
Publikoval: 23.12.2004 Jiří Zahradnický | komentářů: 2 - poslední: 8.1.2005, 19:01

Miroslav Hucek: neúnavný fotograf každodenního života

Pokud Miroslav Hucek (1934) opravdu začal fotografovat proto, že se mu nechtělo ráno brzy vstávat, dobře udělal. Teď je mu sedmdesát – a má za sebou půlstoletou fotografickou dráhu, která stojí za pozornost: obrovské množství fotografií, fotografických cyklů, výstav, řadu publikací...
Publikoval: 8.12.2004 Jiří Zahradnický | 0 komentářů - přidat komentář

Fotografie 20. století

Kniha Fotografie 20. století má již nějaký ten pátek i svou českou mutaci. Rozsahem nevelká kniha může být pro leckoho úvodem do dějin světové fotografie minulého století.
Publikoval: 25.11.2004 Jiří Zahradnický | komentářů: 1 - poslední: 25.11.2004, 10:13

Dvojí chvála sběratelů fotografií

Je sběratelství vášeň, posedlost nebo nemoc? Posuďte sami. Máte totiž možnost vidět to nejlepší ze dvou soukromých fotografických sbírek: německé sbírky F. C. Gundlacha a české Jiřího Jaskmanického. Obě výstavy rozhodně stojí za vidění.
Publikoval: 18.11.2004 Jiří Zahradnický | komentářů: 3 - poslední: 23.1.2005, 14:56

Svět je jen jeden

Čerstvý šedesátník Jiří Hanke je fotograf, který by si již zasloužil větší retrospektivní výstavu. Namísto toho přichází s novým projektem fotografických paralel s názvem Ozvěny.
Publikoval: 2.9.2004 Jiří Zahradnický | 0 komentářů - přidat komentář

Kam míří současná britská fotografie?

Výstava Other Times představuje devatenáct současných britských umělců. Pozoruhodné je, že nejméně polovina z nich pracuje s fotografií jako se základním vyjadřovacím prostředkem.
Publikoval: 29.7.2004 Jiří Zahradnický | komentářů: 3 - poslední: 6.8.2004, 00:57

Nehrdinští hrdinové Ivana Pinkavy

V Galerii Rudolfinum nyní vystavuje Ivan Pinkava, jeden z našich nejoriginálnějších současných fotografů. Jeho fotografie jsou těžko žánrově zařaditelné – pokud je to vůbec důležité, patří kamsi mezi portrét a akt. Řekněme rovnou, že jeho Heroes jsou zatím nejvýznamnější fotografickou událostí letošního roku.
Publikoval: 8.7.2004 Jiří Zahradnický | komentářů: 1 - poslední: 13.7.2004, 03:54


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace