motiv


hledej v článcích


nejčtenější články

nejdiskutovanější

Přehled článků ze sekce: Teorie

Články shrnující a objasňující teorii týkající se nejrůznějších oblastí fotografie a příbuzných oborů, zejména technických a z oblasti přírodních věd.

Filtr | autor:   sekce:   blog:

Článků celkem: 89 | Zobrazeno: 61 - 70

Velkoformátové přístroje

Přes převládající názor o nedostupnosti velkoformátové techniky pro amatérskou fotografickou obec chci zdůraznit, že situace není zdaleka tak žalostná a tuto královskou fotografickou disciplínu si může dovolit prakticky každý, kdo fotografii miluje. Pro případné zájemce však chybí dostatek informací o způsobu práce s kamerami a také o využitelnosti cenově dostupných „veteránů“.
Publikoval: 8.10.2001 Papuánec | 0 komentářů - přidat komentář

Jak se obrázky zapisují

V tomto díle seriálu o digitálním zpracování fotografií se seznámíme s nejběžnějšími grafickými formáty. Povíme si hlavně o tom, na jakých principech fungují, k čemu se který z nich hodí a kde se s kterým lze setkat.
Publikoval: 24.9.2001 radka | 0 komentářů - přidat komentář

Co to vlastně je digitální obrázek

Druhý díl seriálu o digitálním zpracování fotografií. Dozvíte se v něm, jak se grafika reprezentuje čísly a jak tedy takový digitální obrázek vlastně vypadá.
Publikoval: 3.9.2001 radka | komentářů: 2 - poslední: 14.5.2004, 19:51

Využití počítačových rozhraní k řízení a regulaci jednoduchých přístrojů (příklady)

Několik příkladů o tom, jak lze prakticky využít počítače pro řízení a regulaci jednoduchých přístrojů.
Publikoval: 19.8.2001 Petr Dzik | 0 komentářů - přidat komentář

Využití počítačových rozhraní k řízení a regulaci jednoduchých přístrojů (teorie)

V následujícím textu je popsáno několik velmi jednoduchých zařízení, které měli zjednodušit a zpříjemnit práci v temné komoře a při focení obecně. Jistě však najdou i řadu jiných uplatnění. K sepsání tohoto článku mě přimělo několik ohlasů z Fotofóra, kde se nedávno probíraly možnosti přesné regulace teploty při zpracování fotografií. Sám jsem nedávno řešil podobný problém. Výsledky mé snahy jsou shrnuty v následujícím textu - snad pomohou i někomu jinému.
Publikoval: 12.8.2001 Petr Dzik | 0 komentářů - přidat komentář

Barevná inverze

Barevná inverze představuje další možnost jak pořídit barevnou fotografii. Na rozdíl od barevného negativu získáme přímo barevně i hustotně věrný obraz - barevný diapozitiv, který se pozoruje v procházejícím světle nebo se promítá na plátno.
Publikoval: 22.7.2001 Petr Dzik | 0 komentářů - přidat komentář

Barevný negativ II. - Jak funguje barevný negativ

Barevný negativní film je v podstatě sendvičový systém tří barevných výtažků, pomocných vrstev a podložky, který se po zpracování vybarví v negativních jasech (světlé části budou na negativu tmavé) a přibližně doplňkových barvách (např. modrá obloha bude žlutá).
Publikoval: 8.7.2001 Petr Dzik | 0 komentářů - přidat komentář

Barevný negativ I.

V dnešním díle se dovíte snad vše důležité o barevných negativech, jejich vlastnostech a zpracování.
Publikoval: 1.7.2001 Petr Dzik | 0 komentářů - přidat komentář

Teorie barevného vidění

Svět kolem nás vnímáme mimo jiné zrakem. Čočka v lidském oku, podobně jako čočka v objektivu fotoaparátu, láme světlo (čili elektromagnetické vlny) a vytváří na obraz na světlocitlivém prvku - v případě oka na sítnici, ve fotoaparátu na filmu.
Publikoval: 17.6.2001 Petr Dzik | 0 komentářů - přidat komentář

Polarizační filtry: Panoptikum

Existující nabídka polarizačních filtrů je velice pestrá. Většina výrobců nabízí hned několi druhů. Pestré jsou i jejich ceny. Polarizační filtr může stát pět set nebo také pět tisíc korun. Který zvolit a jak moc dát peněžence zabrat? Toť otázka. Univerzální odpověď na ni neexistuje a budete si na ni muset odpovědět sami, podle toho, jaké máte nároky a jak máte hluboko do kapsy. Tento článek by vám ale měl poskytnout alespoň základní vodítka.
Publikoval: 3.6.2001 radka | komentářů: 4 - poslední: 24.9.2004, 15:42


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace