motiv


hledej v článcích


nejčtenější články

nejdiskutovanější

Přehled článků ze sekce: Teorie

Články shrnující a objasňující teorii týkající se nejrůznějších oblastí fotografie a příbuzných oborů, zejména technických a z oblasti přírodních věd.

Filtr | autor:   sekce:   blog:

Článků celkem: 89 | Zobrazeno: 81 - 89

Jak bude velká fotografie z digitálu?

V článku se pokouším objasnit, jak lze ze znalosti velikosti obrázku (ať už vznikl v digitálním fotoaparátu nebo v nějakém grafickém programu) a jeho rozlišení získat informace o jeho optimální velikosti. Článek si neklade za cíl být 100% precizní a popsat problém do všech detailů a podrobností, proto některé méně významné faktory pro zjednodušení zanedbám.
Publikoval: 25.6.2000 Pavel Pola | komentářů: 3 - poslední: 23.5.2014, 11:05

Předsádkové čočky

Jako poslední z nejběžnějších pomůcek pro makrofotografii nám zbývá představit předsádkové čočky. Přestože se jedná o velmi známé pomůcky pro makrofotografii, je k nim přistupováno velmi rozpačitě nejen ze strany fotografů, ale i autorů některých článků v odborné literatuře. Nejčastěji je v literatuře označována jako nejlevnější pomůcka pro makrofotografii. I k tomuto tvrzení bych ale přistupoval velmi opatrně...
Publikoval: 20.2.2000 Josef Hrubý | 0 komentářů - přidat komentář

Mezikroužky a měchové zařízení

V další části seriálu o makrofotografii se zaměříme na mezikroužky a měchové zařízení. Po úvaze jsem se rozhodl tyto dvě pomůcky představit spolu, neboť jejich použití a funkce jsou obdobné.
Publikoval: 8.11.1999 Josef Hrubý | komentářů: 4 - poslední: 6.9.2006, 21:29

Výměnné objektivy (ohnisková vzdálenost & hloubka ostrosti)

Základní funkcí fotografického objektivu je převod obrazu na citlivý film - objektiv tedy musí (v ideálním případě) zobrazovat bod jako bod, přímku jako přímku apod.; samozřejmě v odpovídajícím měřítku.
Publikoval: 3.10.1999 Milan Sýkora | 0 komentářů - přidat komentář

Vady zobrazení

Určitě vás už někdy napadlo, proč se objektivy vyrábějí z několika čoček, když stejně musejí fungovat jako jediná spojná čočka. Ideální zobrazení bodu v bod, přímky v přímku a roviny v rovinu nelze pomocí jediné čočky dosáhnout. Odchylky od tohoto ideálního zobrazení jsou vady zobrazení, které se mají použitím většího počtu čoček korigovat nebo zcela vyloučit.
Publikoval: 3.10.1999 Milan Sýkora | 0 komentářů - přidat komentář

Makroobjektivy

Náš seriál pokračuje další částí, tentokrát se zaměříme na makroobjektivy. Je to sice pomůcka nejdražší, ale zároveň asi právě ona zaručuje jedny z nejkvalitnějších výsledků při poměrně pohodlné práci.
Publikoval: 29.9.1999 Josef Hrubý | komentářů: 2 - poslední: 10.1.2008, 00:06

Reverzní kroužek

Zcela záměrně jsem si jako první k podrobnějšímu představení vybral právě tuto pomůcku pro makrofotografii. Je totiž asi ze všech pomůcek, jmenovaných v první části seriálu, nejméně známá.
Publikoval: 23.9.1999 Josef Hrubý | komentářů: 3 - poslední: 8.10.2016, 01:45

Ohybová neostrost při makrofotografii

V návaznosti na článek o hloubce ostrosti v makrofotografii uvedu ještě další problematiku, se kterou se při makrofotografii můžete setkat. Jedná se o ohybovou neostrost.
Publikoval: 8.9.1999 Josef Hrubý | 0 komentářů - přidat komentář

Hloubka ostré kresby při makrofotografii

Jak známo s rostoucím příčným zvětšením (m) klesá prudce hloubka ostré kresby (h) a právě při makrofotografii pracujeme s velkými hodnotami příčného zvětšení.
Publikoval: 8.9.1999 Josef Hrubý | komentářů: 1 - poslední: 28.5.2004, 12:22


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace