motiv
Přehled článků od autora: Juraj Kaman

WWW stránky autoraNapište autorovi

Filtr | autor:   sekce:   blog:

Článků celkem: 7 | Zobrazeno: 1 - 7

Rum je krásná poušť

Na jihu Jordánska, kdesi mezi rudomořským přístavem Akkaba a legendárním skalním městem Petra, leží nehostinná oblast jménem Wádí Rum. Ačkoliv představuje jednu z nejkrásnějších pouštních scenérií v celé Asii, spousta lidí o její existenci netuší. Možná je to tak dobře, říkají si mnozí z těch, kteří ji navštívili.
Publikoval: 6.12.2005 Juraj Kaman | komentářů: 4 - poslední: 2.1.2006, 19:09

Asuán – brána černé Afriky

Gíza, Káhira, Luxor, Asuán. Čtyřlístek míst, které nevynechá snad žádný z návštěvníků Egypta. Zatímco k prvním třem míří zejména kvůli památkám, jejich úžasné historii a jedinečné architektuře, důvod návštěvy čtvrté destinace bývá obvykle trochu jiný.
Publikoval: 8.11.2005 Juraj Kaman | 0 komentářů - přidat komentář

Tři magnety egyptského Luxoru

Asi sedm set kilometrů na jih od Káhiry leží Luxor, malé město s přibližně padesáti tisíci obyvatel. Ve starověku se jmenovalo Théby a po několik staletí bylo hlavním městem egyptské říše. Z tohoto období pochází i trojice vzácných památek, jejichž návštěvu si neodpustí žádný turista ani milovník zdejší historie. První z nich, chrám v Luxoru, leží na východním břehu Nilu nedaleko centra města. O dva kilometry severněji leží vesnice Karnak, hostící chrámové město Amóna-Réa. Třetím fascinujícím místem je starověká říše mrtvých na západním břehu řeky.
Publikoval: 25.10.2005 Juraj Kaman | komentářů: 8 - poslední: 4.11.2010, 00:23

Lidé hor a pralesů

V odlehlých horách a pralesních džunglích Thajska a Barmy žijí kmeny lidí, jejichž způsob života se od zbytku obyvatel země výrazně liší. Mají svou původní kulturu, zvyky, způsob oblékání, a někdy i vlastní jazyk a náboženství.
Publikoval: 27.9.2005 Juraj Kaman | komentářů: 6 - poslední: 17.8.2006, 00:28

Zvláštní půvab Pětikostelí

Na jihu Maďarska, pod úrodnými svahy pohoří Mecsek, nedaleko hranice s Chorvatskem, se nachází město zvané Pécs. Jeho český název - Pětikostelí - vychází z německého Fünfkirchen a podle názoru mnoha lidí je to po Budapešti nejpůvabnější město země. Ačkoliv je od moře daleko, má v sobě cosi z uvolněné atmosféry Středozemí. Kromě toho se pyšní mnoha skvělými galeriemi a muzei, velkolepou katedrálou, hodnotnou islámskou architekturou a římskými hrobkami, které jsou na seznamu UNESCO.
Publikoval: 10.5.2005 Juraj Kaman | 0 komentářů - přidat komentář

Budapešť - parky, lázně a šachy

Největší město Maďarska neskrývá pouze historické skvosty a památky podobné těm, které najdete i v ostatních evropských metropolích, ale i několik rarit, které byste jinde hledali marně. Znáte snad jiné město, ve kterém lidé uctívají uřezanou ruku bývalého krále, koupou se v termálech a hrají přitom šachy, chodí se dívat na slony do mešity nebo na Lenina a jeho následovníky do parku, jehož záhony jsou osázeny rudými hvězdami?
Publikoval: 26.4.2005 Juraj Kaman | komentářů: 7 - poslední: 7.7.2006, 11:07

Budapešť dnem a nocí

“Evropa má tři města-perly: Benátky na vodě, Florencii v rovině a Budu na kopcích,” tak kdysi dávno opěvovali italští humanisté město na západním břehu Dunaje, které se v roce 1873 společně s městy Óbuda a levobřežní rovinatou Peští spojily v jednu z nejkrásnějších evropských metropolí – Budapešť.
Publikoval: 12.4.2005 Juraj Kaman | komentářů: 13 - poslední: 7.1.2006, 11:09


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace