motiv


hledej v článcích


nejčtenější články

nejdiskutovanější

Přehled článků od autora: Petr Dzik

K fotografii jsem se dostal poněkud oklikou přes chemii. V současné době působím jako doktorand na Chemické fakultě VUT v Brně. Mám velké stěstí, protože na ném pracovišti, v Laboratoři fotochemie a fotografie, má profese a koníček příjemně splývají.
Na svých četných výpravách pořizuji cestopisné snímky a následně promítám diapozitivy, tu a tam sáhnu po černobílém materiálu a pokusím se o reportáž či portrét. Kvůli akutnímu nedostatku času jsem nucen postupně opouštět práci v temné komoře a přecházet na digitální zpracování obrazu.

Napište autorovi

Filtr | autor:   sekce:   blog:

Článků celkem: 41 | Zobrazeno: 1 - 10

Problematika archivní stálosti inkoustového tisku

Kvalitní inkoustové tisky se dnes ve velké míře používají pro zhotovování fotografií, reprodukcí uměleckých děl a jiné náročné aplikace. Mimo samozřejmých požadavků na kvalitu tisku s sebou tyto aplikace přinášejí nekompromisní požadavky na archivní stálost. Bohužel se ukazuje, že v této oblasti inkoustová tisková technologie stále ještě trpí řadou dětských nemocí. Proces posuzování archivní stálosti je velmi komplexní a je třeba do něj zahrnout archivní vlastnosti jednotlivých složek tiskové technologie (nosič, přijímací vrstvu, barviva/pigmenty), vliv prostředí (světlo, teplo, vlhkost, atmosféru), ale také je třeba pečlivě uvážit testovací metodiku (konstrukce testovacích obrazců, způsob měření barevných změn).
Publikoval: 25.2.2009 Petr Dzik | komentářů: 2 - poslední: 28.9.2010, 18:30

Inkoustová tisková média

K výsledné kvalitě inkoustového tisku přispívá potištěné médium přinejmenším stejnou měrou, jako hardware tiskárny nebo použitá inkoustová sada. Již v pionýrských dobách inkoustových tiskáren se ukázalo, že vysoké kvality tisku je možno dosáhnout pouze na speciálně upravených papírech vybavených přijímací tiskovou vrstvou. K výslednému dojmu z výtisku potom přispívají obě složky, tj. nosná podložka i přijímací vrstva.
Publikoval: 17.3.2008 Petr Dzik | komentářů: 1 - poslední: 6.4.2008, 12:34

Inkousty a inkoustové sady

V dnešní díle se podíváme detailněji na složení a vlastnosti inkoustů.
Publikoval: 2.3.2007 Petr Dzik | komentářů: 6 - poslední: 6.3.2007, 10:39

Hardware inkoustových tiskáren

Technologie inkoustového tisku prošla během posledních patnácti let bouřlivým rozvojem a expanzí. Z nesmělých jednobarevných začátků se tato technologie vyvinula ve velice sofistikované tiskové systémy. Kvalita tisku dnes předčí ostatní tiskové techniky, směle soupeří s klasickou halogenidostříbrnou fotografií a škála potiskovaných médií je ze všech tiskových technik zřejmě nejširší. V tomto seriálu bych rád přestavil nejnovější trendy zejména v oblasti vysoce kvalitního fotorealistického tisku a poukázal na některé problémy a omezení, kterým ještě musí tato technologie čelit. V prvním díle seriálu věnovaného inkoustovým tiskových technologiím se podrobněji podíváme na konstrukční principy.
Publikoval: 24.1.2007 Petr Dzik | komentářů: 4 - poslední: 25.3.2019, 18:03

Nikon SB-30

Pokud rádi vyrážíte na své fototoulky nalehko, ale přesto se nechcete spolehnout pouze na stávající světlo, můžete s sebou na své cesty přibalit tohoto diblíka. Přestože se vejde do kapsičky košile, překvapí mnohými nečekanými funkcemi…
Publikoval: 15.11.2004 Petr Dzik | komentářů: 3 - poslední: 27.8.2005, 22:31

Černošedý inkoustový tisk podruhé

Po rozporuplných zkušenostech s černošedou inkoustovou sadou od firmy Lyson jsem pátral dále po vhodném řešení, jak tisknout černobílé fotografie. Má volby padla na sadu UT-2 od amerického výrobce MIS.
Publikoval: 14.6.2004 Petr Dzik | komentářů: 24 - poslední: 6.6.2007, 11:17

Černošedý inkoustový tisk

V poslední době se na fotografickém trhu objevilo několik systémů pro inkoustový tisk černobílých fotografií. Jsou to plnohodnotní nástupci klasického stříbrného černobílého procesu nebo jen další digitální hračka, nad kterou pravověrný „fineprinter“ ohrne nos? Dnešní článek se detailně podívá na řešení, které pod názvem Quad Black nabízí firma Lyson.
Publikoval: 5.4.2004 Petr Dzik | komentářů: 9 - poslední: 10.5.2004, 11:29

Cerová vrchovina

Už několik let držíme s přáteli tradici „Prvních jarních výletů“ pořádaných na Velikonoce. Loni padla naše volba na turisticky nepříliš známou CHKO Cerová vrchovina na jižním Slovensku.
Publikoval: 13.2.2004 Lenka Švardalová, Petr Dzik | komentářů: 8 - poslední: 10.8.2005, 12:24

Snímání na IR materiály

V dnešním díle se konečně dostaneme k vlastnímu snímání na IR film a jeho vyvolání. Předpokládám, že vážní zájemci o IR fotografii si pořídili film Kodak High Speed Infrared a tmavě červený filtr a nyní celí netrpěliví přemýšlí, co s tím. Takže…
Publikoval: 14.7.2003 Petr Dzik | komentářů: 4 - poslední: 10.11.2003, 14:03

Technické vybavení pro infračervenou fotografii

V dnešním díle se podíváme na zoubek technickému vybavení, které budeme potřebovat pro infačervenou fotografii.
Publikoval: 2.6.2003 Petr Dzik | komentářů: 24 - poslední: 22.6.2014, 20:34


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace