motiv


hledej v článcích


nejčtenější články

nejdiskutovanější

Přehled článků od autora: Tobík

Takovej menší, trochu plešatej a nosí brejle. Poslední dobou i batoh a foťák větší, než je sám - že by si kompenzoval nějaký mindrák?

Fotografovat jsem začal snad koncem sedmdesátých let, vážněji pak začátkem osmdesátých. O tom koneckonců pojednává můj článek Jak jsem prvně vyvolával zde na Paladixu. Díky štědrosti rodičů jsem se od Coriny prokousal přez Zenita a Praktiky, abych pak v novodobé historii nabourával rozpočet rodiny vlastní. V polovině devadesátých let jsem se po krátké odmlce začal znovu učit od začátku a s novými materiály a zároveň přešel na Zónový systém.

V současné době fotím nejvíce na formát 13x18 cm (tento údaj sice neplatí na počty snímků, ale materiálově odpovídá jeden planfilm 24 políčkám kinofilmu), dále pak kino v diáku a letitějších variantách čb. negativu, jako jsou FP4+ a Tri-X Pan. Dokumentační a zčásti rodinné foto již dnes pořizuji na digitální zápisník.

I když uznávám výhody digitálního procesu, který jsem začal používat už v roce 1994, přeci jen má pro mne mokrá cesta určité kouzlo, kterého si s radostí a navzdory všem racionálním argumentům stále ještě tu a tam dopřávám.

Napište autorovi

Filtr | autor:   sekce:   blog:

Článků celkem: 62 | Zobrazeno: 1 - 10

Kolik snímků vydrží (digitální) kompakt?

Životnost zrcadlovek, představovaná především životností závěrky, je velmi sledovaným údajem. Vzhledem k jejich cenám není divu. Co ale takový spotřební kompakt?
Publikoval: 3.7.2018 Tobík | komentářů: 5 - poslední: 27.8.2018, 14:41

Dvacka

Dnes si ukážeme dosažení velké hloubky ostrosti optickou i digitální cestou.
Publikoval: 26.6.2018 Tobík | komentářů: 1 - poslední: 2.9.2018, 01:30

Produktová fotografie – levitující sýr

V minulém článku jsme si ukázali celkově málo kontrastní fotografii chleba, nasvícenou velkoplošnými záblesky. Dnes se podíváme na kontrastní sýr a bodová trvalá světla.
Publikoval: 20.6.2018 Tobík | 0 komentářů - přidat komentář

Pracovals tvrdě? Tak si zasloužíš...

Produktová fotografie je příležitost, jak si v klidu pohrát s nápadem, aranžováním kompozice i svícením.
Publikoval: 2.1.2018 Tobík | komentářů: 3 - poslední: 5.4.2018, 10:48

Tiské stěny

Naše země sice nemá moře, ale měla ho a zůstaly nám tu po něm alespoň zajímavé památky. Je to mimo jiné pískovec a z něj erozí vzniklá skalní města. I když mezi nejznámější patří Prachovské skály a Adršpach / Broumov, mým favoritem jsou Tiské stěny.
Publikoval: 27.9.2014 Tobík | komentářů: 1 - poslední: 27.9.2014, 23:08

Ilustrační fotografie modelářských barev

Ukázka jednoduché ilustrační fotografie pro publikaci v časopise.
Publikoval: 24.9.2012 Tobík | komentářů: 1 - poslední: 24.9.2012, 01:24

Změna limitu pro dovoz bez DPH již 1.4.2011

1. dubna končí období, v němž ČR obratně zamanévrovala v ne zcela přesné směrnici Rady EU ohledně cla a DPH a zvýšila limit pro drobné privátní poštovní obchodní zásilky ze zemí mimo EU na 150 EUR. Nyní vyšla směrnice upřesněná a na jejím základě bude limit, do kterého zásilka nepodléhá DPH, snížen opět na 22 EUR. Pro clo by mělo nadále platit 150 EUR, ale sazba cla je zlomkem sazby DPH.
Publikoval: 7.3.2011 Tobík | komentářů: 9 - poslední: 26.9.2011, 22:56

Proč se Zeměkoule České televize točí "opačně"?

Jako by chtěly signalizovat ukončení okurkové sezóny, změnily některé zdejší televize kabát. Kolem Zeměkoule, otáčející se na obrazovce ČT od východu na západ potom vypukla taková hysterie, jako by tu snad hrozilo ohrožení mravní výchovy obyvatelstva. Česká televize se omezila na konstatování, že se jedná o výtvarný záměr.
Publikoval: 9.1.2008 Tobík | komentářů: 19 - poslední: 13.1.2008, 15:25

National Geographic - podruhé do stejné řeky

České vydání Národního Zeměpisného přišlo se zajímavým počinem - vyhledalo, shromáždilo, přeložilo, upravilo a vydalo všechny články, které v tomto časopise o naší zemi vyšly. Protože vlastním článek z února 1968 v originále, neodolal jsem, položil si obě vydání vedle sebe a porovnal fotografie. Jak to tedy vypadá, když National Geographic vstoupí podruhé do stejné řeky?
Publikoval: 4.1.2008 Tobík | komentářů: 3 - poslední: 11.1.2008, 00:21

Banán, banán a zase banán - vyhodnocení domácího úkolu

Tak konečně jsem dožvýkal poslední banán, pečlivě ukryl jeho slupku před náhodnými chodci a mohu vám prozradit jak to u nás v redakci, momentálně přejmenované na "čikitu", dopadlo. Tobíkovi se zhojila ruka a byl setsakramentsky rychlý a svoje komentáře poslal dříve, než by banán oloupal, takže má dnes hlavní slovo a první odstavec. Já budu glosovat coby druhý v pořadí. Také je změna v tom, že Tobíkovy komentáře znám a budu na ně více či méně navazovat.
Publikoval: 2.7.2007 Jakub Kencl, Tobík | 0 komentářů - přidat komentář


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace