motiv


hledej v článcích


nejčtenější články

nejdiskutovanější

Autoři

Seznam našich píšících autorů

Autorů celkem: 116 | Zobrazeno: 101 - 116

Takovej menší, trochu plešatej a nosí brejle. Poslední dobou i batoh a foťák větší, než je sám - že by si kompenzoval nějaký mindrák?

Fotografovat jsem začal snad koncem sedmdesátých let, vážněji pak začátkem osmdesátých. O tom koneckonců pojednává můj článek Jak jsem prvně vyvolával zde na Paladixu. Díky štědrosti rodičů jsem se od Coriny prokousal přez Zenita a Praktiky, abych pak v novodobé historii nabourával rozpočet rodiny vlastní. V polovině devadesátých let jsem se po krátké odmlce začal znovu učit od začátku a s novými materiály a zároveň přešel na Zónový systém.

V současné době fotím nejvíce na formát 13x18 cm (tento údaj sice neplatí na počty snímků, ale materiálově odpovídá jeden planfilm 24 políčkám kinofilmu), dále pak kino v diáku a letitějších variantách čb. negativu, jako jsou FP4+ a Tri-X Pan. Dokumentační a zčásti rodinné foto již dnes pořizuji na digitální zápisník.

I když uznávám výhody digitálního procesu, který jsem začal používat už v roce 1994, přeci jen má pro mne mokrá cesta určité kouzlo, kterého si s radostí a navzdory všem racionálním argumentům stále ještě tu a tam dopřávám.

Koncem roku 2003 jsem vstoupil do světa digitální fotografie. Začal jsem fotit s Minoltou DiMAGE 7i, kterou jsem později vyměnil za Nikon D70, s nímž spokojeně fotím dodnes.

Focení je pro mě většinou spojeno s putováním po krásách naší vlasti, takže většina mých fotek je spojena s nějakým foto výletem.

Fotografuji hlavně krajinu a architekturu. Rád a poměrně často cestuji, čehož také rád využívám k hledání nových motivů. Fotografuji intenzivněji od roku 1999, nyní výhradně na diapozitivní film zrcadlovkou Canon a používám cestu filmový skener + digitální minilab nebo tisk.
Aktívne fotografovať som začal niekedy na prelome rokov 1999 a 2000. Pre dnes už zaniknutý internetový magazín Inzine.sk som pripravoval články s tipmi na výlety po Slovensku a zistil som, že nájsť fotografa rovnakej „krvnej skupiny“ by bol väčší problém, ako vziať fotoaparát do ruky a fotiť. Moju fotografickú prax som začal s Nikon F70, ktorý som po nejakom roku vymenil za Nikon F80. Najviac fotografií vzniká s objektívmi Sigma 28-200 a 17-35, veľmi výnimočne používam Cosina 100-400. Z filmov preferujem Fuji Superia 400. To sa týka „ilustrácií“ k článkom. Osobne mi je veľmi blízka jemne lyricky ladená čiernobiela dokumentárna fotografia. Páči sa mi tvorba Roberta Doisneaua, Elliota Erwitta, Alana Hyžu. Pokiaľ fotím „pre seba“ používam Konicu VX 400 Monochrome (znalcov to asi prekvapí, ale zvykol som si na ten film a mám ho rád), vybrané zväčšeniny si robím sám v komore.
Více o mně na: www.jirizahradnicky.cz, stránkách věnovaných především hudbě, literatuře a fotografii. Fotografuji od svých deseti let. Od té doby mi rukama prošla řada fotoaparátů, filmových, v posledním desetiletí samozřejmě digitálních. Dnes fotografuji střídavě canonem a penem. Vášeň pro fotografování u mě na téměř dvě dekády zastínil zápal pro literaturu: ovšem práce nakladatelského redaktora v 90. letech mi v této oblasti přinesla i značnou ztrátu iluzí. Na začátku 90. jsem se (pod pseudonymem) rozhodl sepsat podrobného Průvodce plzeňským pohostinstvím. Z této vyčerpávající práce jsem se dlouho nemohl probrat. Pomohla mi právě fotografie a také hudba. I když nemám ve zvyku se naparovat, dá se říci, že jsem znalec současné hudby – dnes mě zajímají zejména hraniční žánry mezi rockem, jazzem, elektronickou hudbou a, i když to možná zní divně, tichem. Jinak obdivuji zejména černobílou imaginativní a humanistickou fotografii (Miloň Novotný, Miro Švolík, Pavel Hudec-Ahasver, Elliott Erwitt, z klasiků František Drtikol, Robert Doisneau a další). Mám rád také akty a eroticky laděnou fotografii a především autory, kteří se alespoň trošku vymykají zaběhlým schématům. Honička za co největším rozlišením a technickou dokonalostí mi nic neříká. Mám rád fotografie, které mají duši. Musí v nich být emoce.


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace