motiv


hledej v článcích


nejčtenější články

nejdiskutovanější

Autoři

Seznam našich píšících autorů

Autorů celkem: 116 | Zobrazeno: 21 - 40

Fotím cca dva roky, jako naprostý amatér, především krajinu a přírodu. Díky tomu, že mám možnost být delší dobu v USA, a být zde a nefotit by byl hřích. :) Třeba se to časem zvrtne na nějaký jiný druh fotografie ale zatím mě baví tohle... Každopádně fotil jsem už za mlada na nějaký starý přístroj, už ani nevím co to bylo za značku (mám pocit že něco ruského), půjčoval mi ho otec na tábory. :). V současné době jsem věrný Canonu, přešel jsem z Rebela 2000 na 300D a jsem s tímto přístrojem velmi spokojen.

Fotografie je mým koníčkem už od dětství, fotografuji od roku 1971. Touha pochopit "jak to vlastně funguje" do jisté míry ovlivnila i mé profesionální zaměření (studium fyzikální chemie). V oblasti fotografování jsem však vždy zůstal amatér, nepočítáme-li občasné akce pro známé za úhradu nákladů. Kromě běžných témat, které přináší život, jako rodina, památky, příroda, se zaměřuji na městskou krajinu v různých denních (i nočních) dobách. Fascinuje mne, jak se mění tvářnost fotografovaných objektů v závislosti na osvětlení. Na mých fotografiích se často vyskytují motivy města New Yorku, kde jsem prožil větší část devadesátých let.

Používám jednooké zrcadlovky Pentax s objektivy o ohnisku od 17mm do 300mm a dvouokou zrcadlovku a kompakt Yashica, pracovně občas digitál Olympus UZ2100. Volnou tvorbu fotím zpravidla na diapozitivy, mým oblíbeným filmem je v posledních letech Fuji Provia 100F.

První fotoaparát jsem dostal když mi bylo deset, jmenoval se Beirette VSN a od té doby s ním i jeho následníky (Nikon F80 a Nikon D70) pronásleduji všechny okolo. Jak se měnily mé přístroje, přešel jsem nejprve z negativu na pozitiv a poté na RAW data. Nyní spokojeně plním DVD originály mých výtvorů a RAW editor přináší na prezentační verze mých fotografií všechny ty barvy které mi vždy film odpíral (za což si po právu zaslouží konec jaký ho potkal). Nejraději fotím přírodu a města, čas od času i lidi kolem. Říkat cokoliv dalšího je asi zbytečné, raději se podívejte na fotografie na mých stránkách.
Asi nejlepší definice mého fotografování je, že kdo fotografuje málo a moc to neumí, alespoň se o něm snaží psát :-).
Nicméně jsou roky, kdy fotografuji hodně a pak naopak zcela nefotografická období, kdy vytáhnu fotoaparát jen v období jara a podzimu. Kinofilmovou zrcadlovku staršího data Canon jsem nahradil digitálním tělem téže značky. Vážněji a jen občas se věnuji krajině, občas se pokouším o makro, díky digitálnímu tělu jsem naopak začal více fotografovat reportážní záležitosti, třeba letadla a letecké dny, kdy nemusím řešit výdaje za filmový materiál.
Před téměř dvaceti lety jsem měl ČB fotokomoru, k fotografické chemii jsem tedy malinko přičichnul, dnes řeším stejný problém kinofilmovým skenerem. Fotografie pak nosím na CD k vyvolání, mám tak celý proces pod kontrolou a co si zkazím, zkazím si sám.
Protože jsem vzděláním i koníčkama zarytý technik (strojař, práce v oboru projekce obrazu, bastlení v oblasti elektroniky, částečně dělám audio), snažím se pochopit jak fotografická technika funguje a občas o tom napsat i článek. Většina mojich článků se zabývá praxí, což považuji pro většinu amatérských fotografů za důležitější než akademické mudrování.
Stručně o autorovi
 • 1983 první fotoaparát Beirette
 • 1986 Praktica BC-1 první zrcadlovka
 • 1988 první publikovaná fotografie
 • 1990 účast v okresní soutěži amatérská fotografie AMFO 90 – první místo
 • 1990 profesionalizace autora
 • 1994 externí fotograf pro Plzeňský večerník
 • 1995 specializace na portrétní fotografii, makrofotografii a fotografii zvířat
 • 1997 přechod na výbavu značky Nikon
 • koncem devadesátých let fotografie v různých reklamních a propagačních materiálech firem, na pohlednicích, v novinách Plzeňský deník a časopisu Rescue report, spolupráce s modelingovou agenturou
 • od roku 1999 spolupráce s internetovým magazínem o fotografii PALADIX foto-on-line (publikační práce a redakční činnost)
 • 2002 otevření fotografického ateliéru v Plzni
 • 2002 výstava SRN Makrofotografie v rámci česko-německých kulturních dnů
 • 2003–2004 výstava SRN Makrofotografie – soukromá galerie
 • 2004 přechod na výbavu značky Canon
Narozen v roce 1972, fotím s přestávkami zhruba od 10ti let. V současnosti se zabývám zejména fotografováním přírodních motivů - zvířata, ptáci, makra, rostliny, houby, v menší míře i krajinou. Fotografuji převážně digitálně přístrojem Canon EOS 1D mark II N, jako doplněk pro některé náměty zejména v černobílém provedení užívám klasický Canon EOS 100.
Fotografovat jsem začal zhruba v roce 1992. Na fotografování mám rád tiché soustředění, práci s lidmi, které fotografuji, a improvizaci. Mým nejoblíbenějším tématem jsou neformální, aranžované a improvizované portréty lidí.
Proces fotografování mě nesmírně baví. Nošení těžkých fotografických břemen mně nevadí. Vlastní výroba fotografií - ať už analogová, nebo digitální - mě příliš nebaví - beru ji jako nutné fotografovo zlo.
V současné době fotografuji analogově s následnou digitalizací a tiskem či osvitem.


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace