motiv


hledej v článcích


nejčtenější články

nejdiskutovanější

Autoři

Seznam našich píšících autorů

Autorů celkem: 116 | Zobrazeno: 81 - 100

Objektem mého fotografického zájmu je především příroda (krajina, detail v krajině, zvířata, rostliny, nevyhýbám se žádnému tématu, jen ateliérové foto mi nic neříká). Pro své snímky často jezdím do exotických končin, které se snažím nafotit tak, jak nikdo přede mnou. Jsem externím redaktorem magazínu Outdoor, ve kterém pravidelně publikují články a fotky. Moje fotky se také objevují v soutěžích časopisu PhotoLife. Mým snem je napsat fotografickou knihu o národních parcích Jižní Ameriky a knihu o aktivních sopkách.

Fotografuji jak klasicky tak digitálně (Canon EOS 300 a Canon EOS 300D). Objektivy používám Canon EF 20-35mm f/3,5-4,5 USM, Canon EF 28-90mm f/4,5-5,6, Canon EF 100mm f/2,8 Macro USM a Canon EF 400mm f/5,6 L USM, filtry Hoya a Cokin, databanka SmartDisk FlashTrax 40 GB, oblíbené filmy mám Fuji Provia 100F, Kodak Porta 100 a 400.

Fotografuji všechno kromě aktů a reportáží, poslední dobou hlavně přírodu, speciálně květiny. Nějaký fotoaparát mě provází posledních cca 30 let, a protože jsem technicky založený, některé byly i vlastní výroby. V současné době používám nejčastěji kinofilmovou zdrcadlovku (Canon EOS 50E) a digitální kompakt (SONY DSC-S85). Materiály si zpracovávám sám (vyvolání, skenování, tisk), výjimečně využiji služeb profesionální laboratoře (Ilfochrome).
K fotografování jsem poprvé přičichla jako malá holka, když táta dělal v koupelně fotky z dovolené a já je v kuchyni leštila. Ježíšek mi pod stromeček přinesl fotoaparát Certo a ve fyzikálním kroužku jsme experimentovali s Flexaretou. K focení jsem se vrátila po letech, když jsem se vydala do světa a bylo potřeba cizí kraje zdokumentovat pro rodinu, přátele i sebe. Nejdřív jsem fotila, protože jsem cestovala. Postupem času koníček poněkud přebujel a začala jsem cestovat, abych fotila. Momentálně toho ovšem moc nenacestuji a drtivá většina mých fotografií pořízených poslední dobou zachycuje rostoucího potomka. Potomek se stal též záminkou ke kompletnímu přechodu z diapozitivů na digitál. Živím se matematikou a zpracování digitálního obrazu mě zajímá i z profesionálního hlediska. Ačkoli moje parketa je hlavně zpracování fotografií v digitální podobě, absolvovala jsem praxi i v klasické fotokomoře, a to jak s černobílými materiály, tak s barvou. Kromě technických aspektů fotografie mě přitahuje i její umělecká stránka. V tomto směru jsem ovšem ryzím samoukem.
Světlo světa jsem spatřil v roce 1976, s fotografií (tehdy ovšem cvakáním) začal přibližně o devět let později. Mým prvním přístrojem byla východoněmecká Beireta, z materiálů převažoval Fomapan, filmy i fotografie jsem si zpracovával sám doma a později využíval možností a komory fotokroužku. Po pauze jsem vážněji začal v roce 1999, kdy jsem se postupně přes autofokusovou kinofilmovou zrcadlovku se zoomem vypracoval k obnovení fotokomory, manuální zrcadlovce s několika pevnými objektivy až k velkoformátové kameře 9x12 cm. Mým hlavním zaměřením je černobílá krajina na velkoformát a barevně na dia krajina a reportáže z cest.

Fotografování se věnuji s přestávkami od svých jedenadvaceti let. Poslední tři roky však velmi intenzivně až tím trpí můj druhý vážný zájem a tím je malování obrazů a řezbaření, kterému jsem se věnoval do konce jedenáct let na volné noze. Rodina si však žádala stálý příjem a tak jsem si musel najít zaměstnání s pravidelnou mzdou k určitému datu v měsíci. Trochu tím trpím, ale nesu to statečně.

Co se samotného focení týče používal jsem poslední tři roky fotoaparát Kodak DX3900 3,2 Mpx. Nyní díky obchodní zdatnosti a péči firmy Paladix jsem šťastným majitelem Canonu EOS 20D, který mi doufám umožní uplatnit větší kreativitu ve fotografii.

Můj fotografický zájem není doposud nijak vyhraněný. Fotím všechno od přírody přes makro, portrét i architekturu. Samozřejmě včetně různých experimentů a úletů. Nefotím pouze akty a to z nedostatku času a modelek. Jednu specializaci však mám a tou jsou autorské fotomontáže, kde každá použitá fotografie je moje. Na této technice mne fascinuje, že vydávám své fantazie za použití fotografických postupů za realitu. Uvádím tak diváka v omyl, kdy neví co je klam a co skutečnost. A navíc touto technikou mohu sdělovat příběhy a neobyčejně provokovat divákovu fantazii a vyvolávat v něm i silné emoce.

Aktivně fotím 5 let, tj. od doby, kdy jsem si koupil svoji zrcadlovku. Ovšem počátky a první pokusy (tenkrát ještě černobílé) byly před 20 lety, jenže jsem neměl svůj vlastní fotoaparát... Tak jsem se věnoval hlavně elektronice, která, i když ji mám teď jako zaměstnání, je stále i koníčkem. To se ostatně promítá i do současného zájmu o fotografii (spínací hodiny ke zvětšováku, expozimetr a další drobnosti). Fotografie je tedy hlavně relaxační záležitost - když mám čas a chuť, tak vyrazím buď jen tak do lesa nebo na svá oblíbená místa. Mám rád zákoutí s tekoucí vodou, různé detaily v přírodě... Fotky si věším v obýváku na zeď, na internetu je nevystavuji. Po různých "úletech" s technikou jsem se vrátil k první zrcadlovce Minolta X-370s, na které mám adaptér pro M42 objektivy. Chtěl bych vyzkoušet nějaký větší formát - hlavně kvůli možnosti natáčet standarty, ale zatím jsem neměl příležitost...

Fotografovat jsem začal v 15 letech se stařičkým Zenitem, později jsem vystřídal několik kompaktů a v současné době fotím s Minoltou Dynax 500. Používám objektivy Sigma a Tokina v rozsahu 20 - 300mm, blesk Metz, hromádku filtrů a jiného drobného příslušenství. Téměř 100% používám diafilmy Fuji, občas černobílé Ilfordy.

Mým nejoblíbenějším fotografickým tématem je krajina, zvláště krajina rodného Valašska a velmi blízkého Slovenska.

*1974
Fotografuji od poloviny 80. let, na film (Nikon F-801s, N90s, F90x, F80, Praktica řady B/BX aj.) i na čip (Nikon D70, Nikon D50 a D300). Věnuji se hlavně cestovatelské fotografii (cokoli, co vidím cestou, ať už vede kamkoli...), také rád fotografuji lidi. Kromě lidí a cest mě zajímají "krásné staré stroje", tedy starší fototechnika. Stejně jako fotografie mě baví psaní, a tak je pro mě Paladix, kde se vyskytuji už od jeho vzniku, ideálním útočištěm...
*1979
Fotografuji asi od konce 90. let, a to na film i na čip. V současné době používám kinofilmovou AF zrcadlovku Nikon N70 (F70), dříve hlavně přístroje Olympus OM-1n, OM-2n a Nikon F90x. Digitální snímky pořízuji přístrojem Sony DSC-F717. Mým hlavním zájmem jsou fotografie z cest, zejména po ČR. Na Paladix jsem se dostal díky turistickým tipům - občas se o nějaký zajímavý cíl chci podělit.


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace