motiv

Naše první černobílá zvětšenina

Každou chvíli se na různých fotofórech objevuje dotaz typu: "Co mám dělat, abych udělal černobílé fotografie doma v koupelně? Jak na to?" Pokusil bych se trochu naznačit jak by měl člověk postupovat, aby již první večer dospěl ke své první černobílé fotce.
Diskuse k článku
davido6.1.2006, 20:30odpověď
Prave jsem si poridil zvetsovak Meopta Axomat 4. Precetl jsem nekolik knih o temne komore, a chystam se konecne uvest nastudovanou teorii do praxe. Narazim vsak na problem na nejz nemohu najit odpoved: jaka patri do Meopty zarovka? Ziju v Britanii a Meopta je ceske vyroby. Kdybych vedel oznaceni inkriminovane zarovky, mohl bych obejit par bazaru. Poradite mi prosim?

reagovat

Milan Sýkora6.1.2006, 23:54odpověď
Do zvětšováku Axomat 4 patří opálová žárovka 100 - 150W, průměr baňky by měl být 70 mm (větší než průměr kondenzoru, který má 64 mm). Závit žárovky je klasický E27. V podstatě se dá použít lecjaká žárovka, hlavně nesmí mít na baňce popis (logo atd.), protože se pak zobrazují divné skvrny na fotografiích. Neměl by být problém ji koupit, raději pořiďte novou, žárovka z bazaru toho nemusí zrovna moc vydržet.

http://www.meopta.cz/index.php?id=143&lang=cz

Milan Sýkora

reagovat

brnj29.7.2019, 01:08odpověď
celkom tomu nertozumiem a som trochu pomotaný, "nedostatok spánku" nedá sa ten obrázok Ukázka proužkové zkoušky nejak lopatisticky vysvetlit.. nerozumiem najme číslam čo sú na obrázku. nie sú prehodené pretože ked exponujem prvé odkryté políčko a dojdem až do konca tak bude exponované 21s a tudiž preexponované a políčko čo je exponované len 3 sekundy bude podexponované. možno sa mýlim.

reagovat

Jakub Kencl31.7.2019, 13:26odpověď
Čísla opravdu přehozená nejsou. Krycí papír držím v levé ruce a exponuji (postupně odkrývám) zprava doleva. Takže pravý je opravdu exponován 21 sec a je hodně tmavý (přeexponovaný) a levé pole je exponované pouze 3 vteřiny a proto je hodně světlé a nevýrazné (podexponované). Pozor, pohybujeme se v negativním světě, takže přeexpozice v temné komoře znamená černou fotku, zatímco přeexponování snímku (např. diapozitivu) ve fotoaparátu znamená světlý výsledek.

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace