Dobrý den,
jsem v oblasti černobílé fotografie začátečník a rád bych si nechal vyjasnit pár věcí. Zajímalo by mě, jak doba vyvolání, teplota vývojky, ředění vývojky a míchání ovlivňuje tyto 3 parametry: kontrast, zrnitost a (obrysová) ostrost.
Z článku jsem pochopil následující:
1. Čím delší je doba vyvolání, tím je větší kontrast a také vyšší zrnitost. Jaký má vliv čas vyvolání na ostrost?
2. Čím je vývojka méně koncentrovanější (více ředěná), tím je nižší kontrast. Zde jsem nepochopil vliv na zrnitost - u rapidních vývojek se při větším ředění zrno snižuje a u standardních naopak zvyšuje? Jak je to u zbylých druhů vývojek? Jaký je vliv ředění na ostrost?
3. Čím více mícháme, tím je větší kontrast. Pokud mícháme méně, klesá ostrost, pokud více, roste zrnitost?
4. Čím je vyšší teplota vývojky, tím je vyšší zrnitost, nižší kontrast a kratší doba vyvolání. Má teplota vliv na ostrost?
Rád bych se zeptal i na Vaše osobní zkušenosti s volbou filmů, vývojek a vyvolávacími postupy. Fotím převážně krajinu, architekturu a sport. Jaký film + vývojku (aspoň druh) + případně postup byste mi doporučili? Z filmů bych si vybral asi Delta 100/FP4+/Pan F/Fomapan 100 na krajinu a Delta400/HP5+ na dynamické motivy nebo jako univerzální film na všechno. Co by se k těmto filmům hodilo za vývojky? Předpokládám, že vyvolávací postup by byl u méně citlivých filmů spíš nekontrastní a u středně citlivých filmů doporučený/lehce kontrastní.
Díky za případné rady reagovat
|