motiv

Infračervená fotografie s filmem Ilford SFX 200

V článku je popsána práce s filmem Ilford SFX 200 a jeho aplikace pro „pseudo“ infračervenou fotografii. Tento film je ideální jako relativně nenáročný úvodní krok do infračervené fotografie a při volbě vhodných filtrů, které odfiltrují viditelné záření, dává výsledky blížící se (podobné) „pravým“ infračerveným fotografiím.
Diskuse k článku
Honza_p8.9.2003, 07:57odpověď
IR filmy jsou obecně prý zrnitější. Dá se zrnitost tohoto IR filmu přirovnat k nějakému "běžnému"?

reagovat

Ivan Mikšík8.9.2003, 08:07odpověď
No, zrnité je to hodně (ostatně je to vidět i z přiložených fotografií), při použití pouze oranžového filtru je zrnitost srovnatelná s běžným filmem, ale při popsaném IR (IČ) fotografování zrnitost ynačně vzroste. Bohužel nejsem schopen exaktně porovnat zrnitost, snad bych to přirovnal k filmu o citlivosti 800-1600 ASA.

reagovat

Tobík9.9.2003, 13:08odpověď
Podle Ilfordu je tenhle film postaven na HP5+ a normálně se chová tomu odpovídajícím způsobem.

reagovat

Petr Ježek8.9.2003, 11:23odpověď
Zmínil ses, Ivane, o speciálním filtru pro SFX 200. Je to želatinový fitr shodného označení jako má negativ a Cokin pro něj dokonce dělá držák, takže jej lze použít stejně, jako ostatní Cokin filtry. Dokonce se přes tento filtr dá (ještě) zaostřovat, takže je to (zřejmě) jen hodně tmavočervený filtr. Já jsem zatím SFX 200 vyzkoušel jen jednou, takže nemám jak výsledky porovnávat a proto bych přivítal, kdyby ses podělil o zkušenosti (rozsáhlejší než mám já) právě s tímto speciálním (speciálním ve smyslu - speciálně pro tento negativ), máš-li je, právě s tímto filtrem.

reagovat

Ivan Mikšík8.9.2003, 11:34odpověď
Ano, Petře, filtr lze určitě použít. Bohužel ho nemám. Nechtělo se mně do něho investovat - když už vlastním UV-pass filtr, tak si myslím, že je výhodné využít ho a mít možnost fotit jak UV, tak i IR fotografii (UV fotografie je poměrně málo používaná, a proto je i velmi zajímavé si s ní zaexperiemntovat!). Jinak si myslím, že onen speciální filtr je trošku víc spektrálně posunut do viditelné oblasti, takže výslední efekt se bude méně blížit "klasické/pravé" IR fotografii (což je v podstatě cílem použití IR filmu, že), na druhou stranu film bude trochu citlivější a méně zrnitý.

reagovat

martin d8.9.2003, 12:49odpověď
Ja ten SFX filter mam (dostal som ho od Ilford zdarma), tak som ho mal moznost vyskusat. Pred tym skusal pouzit polarizacny filter spolu s cervenym a vysledok bol celkom uspokojivy. Nie uplne IR, ale velmi slusny efekt.
S SFX filtrom to bolo ine. Ja som cez neho nedokazal ostrit, je az taky tmavy, ale nebol to problem pri foteni krajiny (clona 22). Vysledok bol o nieco silnejsi ako kombinacia polar. filter + cerveny.
Na druhej strane vyzera, ze zivotnost toho SFX filtra nebude asi velmi dlha, vzhladom na to, ze je to viac menej plastova folia. Osobne by som do neho neinvestoval.

reagovat

Ivan Mikšík8.9.2003, 12:55odpověď
Mně to není moc jasné - jaký má vliv pol. filtr na IR fotografii (mimo prodložení exp. času :-))? Vždyť polarizační filtr by snad neměl filtrovat selektivně podle vlnové délky. Chápu to dobře tak, že byl v IR výsledku rozdíl mezi červeným filtrem a červeným filtrem s polarizačním?

reagovat

martin d9.9.2003, 10:06odpověď
pri pouziti sfx200 ako CB filmu
mi polarizacny filter pomoze oddelit mraky od modrastej oblohy. cerveny filter podstatne zvysi kontrast medzi nimi. viem, ze to nie je cisto IR fotografia, ale aj tak sa mi pacia vysledky s tymto filmom viac ako napr. s Iflord Delta 100.

reagovat

Tobík9.9.2003, 13:03odpověď
Kombinace červeného a polarizačního filtru je krásnou ukázkou synergického efektu. Díky polarizačnímu filtru obloha zmizí odlesky na prachu a vlhkosti a obloha zůstane jen modrá, no a červený filtr tu modrou odfiltruje. Stručně řečeno žrádlo.

reagovat

Petr Ježek8.9.2003, 12:41odpověď
Jo, díky za odpověď - myslel jsem si to. Byť on ten želatinový filtr neudělá až tak velkou díru v peněžence, už si přesně nevzpomínám, ale stojí něco přes 300 Kč, tedy stál před dvěma lety a není úplně běžně k mání, musel jsem si jej zvlášť objednat. Zkusil jsem ho i s běžným neIR filmem a opravdu se chová jako tmavočervený filtr, takže úplně marná investice to není :-). A když už jsem u těch peněz, na kolikpak přijde tenhleten UV-pass filtr, např. při průměru 62 mm (nebo při průměru, který ty používáš)?

reagovat

Ivan Mikšík8.9.2003, 12:51odpověď
Mno, tak ten "můj" filtr byl dražší - v roce 2000 stál 1250 Kč (o průměru 58), bylo ho třeba objednat dlouho dopředu (myslí, že 4 týdny). Takže pokud by člověk chtěl fotit pouze IR na tento film, tak to bude cenově výhodnější koupit onen speciální filtr (trošku jsi mě překvapil, myslel jsem, že vzhledem ke "kuriozitě" bude dražší). Jak jsem psal, asi lépe využije citlivost filmu, na druhou stranu propustí asi více světla z viditelné oblasti (onen UV-pass vypadá jako "černý" filtr pro IR).

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat
 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace