motiv

Hanzelka & Zikmund: Fotografie z cest

Opravdu velkolepá výstava, přinejmenším co do počtu fotografií, je k vidění v plzeňské Velké synagoze: jsou tu více než dvě stovky velkoformátových černobílých fotografií, které na svých výpravách pořídili proslulí cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. A aby toho nebylo málo, výstava pokračuje (do 30. 11. 2003) i ve dvou dalších plzeňských prostorách.
Diskuse k článku
pavel7.8.2003, 05:41odpověď
Videl jsem pred asi 2 roky vystavu jejich fotografii v Naprstkove muzeu. Byly tam dve fotografie porizene s odstupen 30 nebo 40 let, kde jeden z cestovatelu sedel mezi koreny obrovskeho stromu v botanicke zahrade v Colombu. Velice pusobive.

reagovat

xmsi7.8.2003, 09:04odpověď
zvazuje-li nekdo navstevu plzen v techto dnech, pak necht si nenecha ujit festival fazz, struny a divadlo na ulici...

reagovat

Martin Buček8.8.2003, 10:59odpověď
Na výstavě jsem byl asi před měsícem. Fotky se mi líbily, ale byl jsem zaražen tím, že neměly systém. Nebyly sladěny ani časově (což by bylo nejlepší) ani tématicky... Bylo podivné vidět vedle sebe fotky bez návaznosti, třeba podle vzniku dva roky od sebe úplně z jiných míst

reagovat

BENES Richard9.8.2003, 11:24odpověď
Když jsem si přečetl článek a pak Vaše reakce na něj, trochu jsem se naštval.... Jednak, že v této době někteří nacpou reklamní upoutávku kamkoliv (to mají z TV) a taky to, že někde leží tisíce nádherných negativů jako dokument doby a někteří sponzoři napřílad rozsvěcují srdce nad Hradem. je to otázka trvalých hodnot. No a poznámka, vše v životě nemusí mít řád a posloupnost. Jsou to svébytná díla, z dokumentů se stalo umění, možná větší než od některých absolventů FAMU či jiných škol. Akorát nevím, jak to bylo možné vyfotit bez autofokusů, filrů "C....", kreativních programů, transfokátorů (pro mladší "zoom")... Zamysleme se nad tím, jak nás marketingová mašina semlela a nad čím přemýšlí náš fotografický mozek. Co koupit, nebo co fotit?

Richard Beneš

reagovat

pavel11.8.2003, 14:23odpověď
Na vojne se mi libilo (a ze se mi tam libilo jen velmi malo veci), ze kazdy musel mluvit jen za sebe. Takze bych u toho zustal. Pokud rikate, ze "nas" makretingova masina semlela, rad zustavam mimo, protoze si myslim, ze mne nic nesemlelo. Fotim Canonem 1V, Kievem 60 a Practikou MTL5. Asi koupim casem digital, protoze obcas delam webove stranky a rychly prevod do pocitace se hodi.

reagovat

Babický Jan12.8.2003, 07:15odpověď
Ona ta srdce nad Hradem naštěstí zmizí v "propadlišti"
a skutčné umění a současně dokument, kterým ony fotografie jsou přetrvají. Už jenom naše diskuse to potvrzuje.

reagovat

BorekL24.8.2003, 18:48odpověď
Na vystave jsem dneska byl a muzu ji vrele doporucit. Fotografie jsou skutecne vyborne a rada z nich prekracuje ramec prosteho dokumentu. Navic jsou zvetseniny kvalitne provedene a je jich urcite pres stovku.

reagovat

mira.polak@seznam.cz25.10.2003, 09:41odpověď
Výstavu jsem navštívil o prázdninách. Nádherné prostory synagogy vdechují ČB fotkam cosi zvláštního. Řazení fotek je asystematické, ale nerušilo.

Výstava je to velká, a snad mi bude odpuštěno, když řeknu, že některé fotky nejsou úplně nej... Pak jsem došel na balkon a byl jsem unešen - Norský lovec verlib s cigaretou, vlajka japonských rybářů vracejících se z úspěšného lovu.

PS:Není podstatné jakým foťákem fotíte, fotíte-li srdcem.

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše stromově

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace