motiv

související linky


hledej v článcích

Hauenštejn

Že máme zchátralé památky, to je v mnoha případech pravda. Že si někdy nevážíme kulturního dědictví, to je také občas pravda. Že jsme si všichni nějak zvykli financovat jen to, co se nám pokud možno okamžitě vrátí, to je – přiznejme si – také mnohdy správné tvrzení. O to víc nás může těšit, že tomu tak není pořád a všude, že se s tímto stavem také rozhodl někdo něco dělat... Třeba na Hauenštejně, jinak také Horním Hradě, který je možná nepříliš známý, ale zato opravdu zajímavý.
Diskuse k článku
Vladek Urban10.10.2003, 20:51odpověď
Vazeny pane,

clanek je pekny, ale jako nechutnost mi prijde tvrzeni, ze "Po druhé světové válce roku 1945 byl rodu Buquoyů hrad po zásluze zabaven, neboť se jako mnoho jiných šlechtických rodů nějak nedokázali zdržet kolaborace s nacisty ... " Necitim se povolanym hodnotit chovani rodu Buquoyů za druhe svetove valky - jejich jmeno jsem dnes slysel poprve, ale nemohu souhlasit s pausalnim odsouzenim cele spolecenske vrstvy, v tomto pripade slechty. Dovolim si doporucit Vasi pozornosti knizku "Příběhy české šlechty" popr. "Návraty české šlechty" od Vladimira Votypky ( http://www.paseka.cz/80-7185-340-2.html a http://www.paseka.cz/80-7185-327-5.html ) po jejimz precteni se mozna trochu zastydite a budete priste opatrnejsi pri formulaci svych nazoru.

Preji hodne uspechu a tesim se na dalsi "Tip"


Vladimir Urban
bez kapky modre krve


P.S.
Vite, ze v predvecer okupace zastupci prednich ceskych slechtickych rodu zaslali prezidentu republiky verejny dopis kde deklarovali svou sounalezitost s ceskym narodem ? :-)

reagovat

Milan Sýkora11.10.2003, 00:14odpověď
Vůbec jsem netvrdil, že kolaborovala POUZE šlechta, ale že "mnohé šlechtické rody", čímž se netvrdí, že by to byla nějaká většina... Ostatně v protektorátní vládě šlechtici nebyli, že. Myslím, že procento kolaborantů mezi šlechtou je stejné jako procento kolaborantů v jiných vrstvách společnosti. Jen na tu šlechtu je víc vidět, protože jim byl zabaven majetek atd. Nemám nic proti šlechtě, proti kolaborantům všeho druhu však ano...

reagovat

David12.10.2003, 17:59odpověď
Já osobně si myslím: 1. nebylo to myšleno, tak jak jste si to vyložil vy, že rod Buqouyů se stal kolaboranty jako celá šlechtická společnost, ale spíše jako jeden z mnoha (ne všichni) 2. tento článek měl být spíše o historii hradu a ne o pošpiňování něčí cti. To už můžeme tuto debatu zahnat do extrémů a stěžovat si na to, že "všechny" neogotické zámky jsou kýče.

reagovat

Vladek Urban13.10.2003, 08:11odpověď
Dobre, tohle vysvetleni beru. Autorovi se timto omlouvam.

reagovat

 :)
Martin13.10.2003, 19:32odpověď
Jen tak dál pane profesore.
To je úplně nemožný, aby vám někdo vyvrátil váš názor, že jo? :)
A kde proboha berete všechny ty údaje, to jste si někde přečetl nebo to prostě víte?
Tak to je všechno, snad nezjistíte, kdo to psal :).

reagovat

Milan Sýkora18.10.2003, 18:46odpověď
Jsem rád, že jsme si to vyjasnili...

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše stromově


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace