motiv

Hardware inkoustových tiskáren

Technologie inkoustového tisku prošla během posledních patnácti let bouřlivým rozvojem a expanzí. Z nesmělých jednobarevných začátků se tato technologie vyvinula ve velice sofistikované tiskové systémy. Kvalita tisku dnes předčí ostatní tiskové techniky, směle soupeří s klasickou halogenidostříbrnou fotografií a škála potiskovaných médií je ze všech tiskových technik zřejmě nejširší. V tomto seriálu bych rád přestavil nejnovější trendy zejména v oblasti vysoce kvalitního fotorealistického tisku a poukázal na některé problémy a omezení, kterým ještě musí tato technologie čelit. V prvním díle seriálu věnovaného inkoustovým tiskových technologiím se podrobněji podíváme na konstrukční principy.
Příspěvek k článku:
 Re: co zůstává neřešené...
Petr Dzik31.1.2007, 14:11odpověď
Nechci se tu znovu poustet do diskuze, ktera se sveho casu tak plamenne rozvijela tusim na grafice.cz. Predstava, ze inkoustovou tiskarnu lze ridit jako CMYKove zarizeni je lakava, ale ani takove reseni by to nebylo bezproblemu a samospasitelne.

Nez uvedu duvody, tak bych rad pripomel, ze nejenom k velkoformatovym, ale i k cele rade stolnich tiskaren lze poridit RIP pro CMYKove rizeni od mnoha ruznych vyrobcu. Ale vysledky nebudou bezchybne.

Jednim z duvodu je napr. to, ze barviva nebo pigmenty pouzite v inkoustech se nechovaji idealne. RGB drivery s tim pocitaji a provadeji "interni maskovani", ktere je principialne podobne maskovani pouzitemu u negativnich filmů. Kdyz poslu do sve inkoustovky 100% zlutou (R=255, G=255), tak dostanu pekny zluty potisteny papir. Kdyz si ale vezmu lupu a podivam se zblizka, tak uvidim, ze do zluteho inkoustu jsou primichany kapicky purpuroveho a/nebo azuroveho inkoustu.

Dalsi duvod je, ze inkoustove tiskarny obsahuji svetly azurovy a svetly purpurovy a nekdy i sedy a treba modry a cerveny inkoust... V tomto pripade se CMYKove rizeni stava ponekud komplikovanejsi.

Dalsi problem, se kterym by bylo treba se vyporadat, je tvorba sedych odstrinu. U ofsetu se soutiskova seda intenzive nahrazuje primou cernou, u inkoustoveho tisku je vyhodnejsi preferovat soutiskovou sedou, protoze pak mam daleko vyssi kryti papiru inkoustem, kapicky se slevaji a nepozoruji rusivy rastr. Takze CMYK soubor pro ofset urcite nebude vhodny pro CMYK inkjet.

Samozrejme, ze vsechny nastinene problemy lze resit, i pokud by se pouzilo CMYKove rizeni. Byla by s tim ale prinejmensim stejna prace jako s RGB rizenim. Je zajimave, ze tyhle narky od RGB rizeni jsou slyset pouze na adresu inkoustovych tiskaren. Nikdo nezpochybnuje RGB rizeni digitalnich minilabu, pritom obraz v nich je tvoren take barvivy v primarnich barvach CMY...

reagovat

 

Další příspěvky k článku:
janekz29.1.2007, 13:12odpověď
jan alis31.1.2007, 11:08odpověď
Petr Dzik31.1.2007, 14:11odpověď
 -
mikren25.3.2019, 18:03odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace