motiv

„Digitální“ nebo „analogové“ filtry?

Dost často se v naší poradně opakují dotazy týkající se filtrů – a to logicky zejména UV a polarizačních, protože patří k těm nejpoužívanějším. Tazatelé bývají zmatení z toho, že u některých filtrů je uvedeno přímo „magické“ slovo Digital, zatímco u některých toto označení není. Lze tedy takové filtry používat na digitálních fotoaparátech? Nebo jinak: lze tzv. „digitální“ filtry použít na analogu?
Diskuse k článku
Indryk myneur17.9.2008, 01:19odpověď
Hledal jsem rozdíly mezi HMC, DMC a Super HMC a podle mnoha zdrojů má Super HMC nejlepší antireflexní vrstvu. Všechno poví testovací fotky:
http://www.pbase.com/wlachan/image/102048936.jpg

reagovat

Trhač17.9.2008, 01:48odpověď
Hmm. Děkuji za pěkný a vtipný článek a musím připomenout, že přívlastky se odedávna snaží zvýšit užitnou hodnotu zboží. Každý si umí přestavit, co s jakýmkoli masným výrobkem, zeleninou a nápojem udělá slovíčko jako DOMÁCÍ nebo MORAVSKÝ, případně kombinace obou. Taktéž BABIČČIN. Nebo REKLAMNÍ či UČŇOVSKÝ (no, to nechápu, ale bývalo to žádané)... Posun významu lze vypozorovat u přívlastků RUSKÝ, SOVĚTSKÝ a nyní již i EURO :-)

reagovat

Milan Sýkora17.9.2008, 10:20odpověď
Díky za příspěvěk a odkaz.
Ono je hlavně zajímavé, jak se lze těžko dostat k těm opravdovým technickým informacím (např. o antireflexních vrstvách a případných rozdílech v nich), zatímco reklamní povídačky a všemožná kuriózní označení takového "hledače" přímo pronásledují...
Podle jiných zdrojů je sklo i jeho úprava ve filtrech HMC a HMC Super (a pak - liší se tedy DMC a HMC vůbec nějak?) totožné a dozvědět se čistá fakta bez reklamního balastu je prakticky nemožné...
Nakonec je to asi jedno - oba typy (a bezpochyby i DMC) patří k těm nejlepším filtrům a to je tak vše, co by mělo řadového uživatele zajímat ;-)

reagovat

Indryk myneur17.9.2008, 15:34odpověď
souhlasím, reklamní masírka je pekelná. Ještě že existují servery jako
photozone.de, the-digital-picture.com, photodo.com, diwa-labs.com, kam člověk chodí najistotu pro testy všeho možného.

Jeden server se vším by byl asi nejlepší, ale to by asi někdo musel dost dotovat, což by mohlo ohrozit nezávislost testů.

Nicméně už si ani nepamatuji, kdy se mi naposled stalo, abych kombinací několika přesných dotazů na vyhledávače Google, Lexxe a Hakia nenašel to, co hledám.

Rozhodně by byl zajímavý článek o tom, kde lze nalézt jaké testy, protože s originálními specifikacemi od výrobce se opravdu nedá pracovat. Nejlepší je sice porovnat si vybavení sám, většinou stačí pár snímků, ale kdo na to má čas a v kamenných krámech k tomu často také nejsou nakloněni..?

reagovat

Tomáš Vrabec17.9.2008, 16:30odpověď
Prosli mi rukama (a objektivy) filtr Hama, Hama MC, Kenko, Hoya a nakonec i Schneider B+W.

Od te doby jsem uzivatelem vyhradne vyrobku shneider optics. Jsou sice nekolikanasobne drazsi nez treba Kenko, ale rozdil je opravdu znat a to jak u zminovanych CPL tak i u UV filtru.

Ono kdyz clovek vidi nejake spickove eL sklo od canonu a na nem uv hama atp tak je mu toho objektivu az lito ;-)

Jinak to UV na digi vidim vhodne pouze pri reportazi nebo sportech, na krajinu si myslim ze nema cenu, pokud teda pravidelne nepadate s fotakem na krku. Osobne mam 17-40 a filtry na nej davam akorat kreativni ci barevne kdyz fotim na ten stribrem potazeny celuloid :-)

reagovat

Josef Hrubý17.9.2008, 16:58odpověď
Mohu potvrdit, že Hoya HMC Super vyšla jako "SUPER" (nejlepší hodnocení) i v testu časopisu Fotomagazin SRN. Tento časopis, který patří celosvětově mezi uznávané fotočasopisy se zabývá podobnými testy již mnoho desítek let.

reagovat

Matěj Cáha17.9.2008, 17:13odpověď
Tak abych to uvedl na spravnou miru. Nesouhlasim s tvrzenim kdyz nevis jaky, vem slim filtr. Minimalne slim polarizacni je pekne neprijemny na ovladani. A zadruhe mi v clanku nejak haprovaly ty vrstvy, takze kdo umi anglicky...

Good: Single-coated (mono-coated) is the basic one-layer coating. Reflections are a dim blue, and it's usually the only coating you need. Even the cheapest Hoyas, except some polarizers, have this. (You never shoot a polarizer into a light source, so coating isn't needed anyway.)

Excellent: HMC (Hoya Multi-Coating). Hoya's original HMC multicoating is a triple-layer coating on each surface. Reflections are an almost invisible dim green.

Excellent: DMC (Digital Multi-Coating). Hoya's DMC is a redesigned three-layer coating. It's better, newer and uses different materials than HMC.

Superb: Super HMC. Hoya's S-HMC, in the black-and-gold boxes, are the best they, or anyone, make. It has six layers on each side. The glass is pretty much invisible. If you can see any reflection (by putting the filter on black velvet), all you see is a dim greenish-brown reflection.

Superb: HD. Hoya's HD coating is 8-layers, with 99.35% transmission of visible light between 400~700 nm.

reagovat

Milan Sýkora17.9.2008, 19:34odpověď
Nemyslím, že by tenké filtry byly hůře ovladatelné než normální, alespoň já takovou zkušenost nemám.
Sdělení "když nevíš jaký, kup tenký filtr" je míněno tak, že i bez zkoušení (např. při nákupu po internetu, kdy nelze konkrétní kombinaci filtru a objektivu reálně vyzkoušet) se lze úspěšně vyhnout vinětaci; navíc nikdy vlastně člověk neví, jaký si pořídí další objektiv, takže je dobré být připraven a filtry kupovat jako trvalé zboží použitelné pokud možno na všech objektivech, které daný fotograf má.
Vaše citace informací o rozdílech jednotlivých typů antireflexních úprav filtrů Hoya jsou ze stránek Kena Rockwella, což jsou - byť mám tyto stránky rád a považuji je za vynikající informační zdroj - zkrátka informace minimálně z druhé ruky; na stránkách výrobce se ovšem takový přehled najít nedá (hledal jsem). A údaje se opravdu liší zdroj od zdroje, nicméně žádný ten zdroj bohužel není bez pochybností přímo od výrobce...
Nakonec je v 99% případů (a v běžné fotografii obzvlášť) jedno, jestli je vrstev 5, 12 nebo 88; a jestli mají filtry HMC "jen" 3 vrstvy, pak to bohatě stačí, protože jsou i tak vynikající.

reagovat

Matěj Cáha17.9.2008, 19:43odpověď
Slim UV ma vetsinou 3mm, a slim c-pol 3-5mm, pricemz ta otocna cast je tak 1mm tlusta. Takze kdyz tim otacite, tak to je trochu problem chytit, obzvlast kdyz neni leto :-)

Jinak to co jsem tam napsal jsem videl na nekolika ruznych mistech a jeden cas to bylo i na oficialnich stranach hoya. Kdyz se podivate na ceny, tak je vcelku logicke, ze DMC nebude mit stejny pocet stejnych vrstev z obou dvou stran jako S-HMC. Co se take pamatuji, tak DMC ma mensi propustnost svetla nez HMC i S-HMC. Mel jsem vsechny varianty UV od zeleneho az po cerno zlaty a vim o cem mluvim :-)

reagovat

Matěj Cáha17.9.2008, 19:50odpověď
BTW toto jsou udaje Authorized USA HOYA Dealer

http://cgi.ebay.com/NEW-Hoya-SUPER-HMC-Multi-Coated-UV-Filter-77-77mm_W0QQitemZ300257699049QQihZ020QQcategoryZ15219QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

je tam takova tabulka, nejde to moc dobre skopirovat :)

reagovat

Milan Sýkora17.9.2008, 19:59odpověď
Jak jsem říkal, problém nemám - ani s jedním tenkým polarizákem, které mám (B+W 77mm MRC Slim a Hoya DMC Pro1 67mm), čímž netvrdím, že ten problém někdo jiný mít nemůže... A je pravda, že v rukavicích jsem to nezkoušel; ale tam si troufám tvrdit, že bych měl potíže s jakýmkoli filtrem ;-)

Něco na těch vrstvách určitě je, nemyslel jsem to tak, že nevíte, o čem mluvíte. Jen je prostě potíž získat spolehlivé informace přímo od zdroje, na stránkách Hoya opravdu není nic takového. Teď jsem našel, že Hoya Standard má údajně propustnost 95-96%, HMC i DMC pak 98-99% a S-HMC 99,7% (a zase to nebylo oficiálně od výrobce) - ale čistě odhadem bych neřekl, že v tom bude nějaký na první pohled patrný rozdíl, ten se projeví asi jen někdy (v extrémních světelných podmínkách). A nakonec ani jedna ta hodnota není špatná, když nějaké levné filtry mají propustnost třeba 90% i méně; a tam už to viditelný problém být může a vlastně i musí...

reagovat

Milan Sýkora17.9.2008, 20:04odpověď
Ano, díky - našel jsem... a vida - zase malinko jiné údaje ;-)

Ty údaje mi nějak začínají být jedno - procento sem nebo tam... podle mé (a asi nejen mé) zkušenosti jsou prostě ty filtry vynikající a budu raději fotografovat, než hledat procenta ;-)

reagovat

Matěj Cáha17.9.2008, 20:10odpověď
Jojo, tak tak :-) Ale rozsil mezi zelenou a cernou serii je veliky uz na prvni pohled pred nasazenim :-)

reagovat

Milan Sýkora17.9.2008, 20:34odpověď
Jasně - filtry bez MC vrstev je lepší vůbec nebrat...
Díky za doplnění a diskusi :-)

reagovat

Rado18.9.2008, 00:26odpověď
Ďakujem za prínosný článok! Taktiež som si nedávno robil prieskum, a keďže oficiálne údaje pre "DMC" nikde nie sú, napísal som aj priamo THK UK, ale nedostal som žiadnu odpoveď. Všetko nasvedčuje tomu že DMC má také isté vrstvy ako HMC - 3 vrstvy na každej strane (odrazivosť 1-2%) kdežto Super-HMC má 5 vrstiev na každej strane plus jednu vrstvu na každej strane pre ľahšie čistenie / odpudzovanie nečistôt (odrazivosť 0.3%).

Ilustračný obrázok spomínaný vyššie som našiel tiež - v trošku väčšom rozlíšení tu: http://static.photo.net/attachments/bboard/00Q/00QbFt-66335584.jpg

Podľa iného testu boli ale výsledky DMC a Super-HMC prakticky rovnaké, takže ťažko povedať...

Objednával som nakoniec UV filtre Hoya 72 a 77mm, a zo zvedavosti som si nakoniec objednal jeden Pro1D (DMC) a jeden tradičný SuperHMC aby som si to skúsil porovnať sám.

Ešte jedno malé upresnenie: v článku sa píše "(resp. HMC Super, což ale není nic jiného než stejné sklo v ještě tenčí objímce)". Toto nie je celkom pravda - Hoya označuje filtre v tenkej objímke s predným závitom ako "Pro1". Sám mám aj "obyčajné" filtre Super-HMC, ktoré sú v klasickej hrubej objímke, pretože nie sú "Pro1". Staršie Hoya filtre v tenkej objímke bez predného závitu sa tuším označovali "Ultra".

reagovat

Martin Škarpa18.9.2008, 19:14odpověď
Mám Slim i normální CPL, u tenkého se mi povede častěji sáhnout prstem na sklo.
Ještě k filtrům B+W a MC vrstvám, všechny skleněné fitry B+W mají antireflexní vrstvy, i když nejsou označeny MRC. Od MRC se liší nižším počtem vrstev a nižší mechanickou odolností. Problémy nezaznamenány. Ale jedná se skutečně o skleněné filtry. Akrylové jako přechoďáky atd. potažené nejsou vůbec.

reagovat

Vltavín20.9.2008, 05:53odpověď
Filtry Schneider Opticst (B+W) jsou buď s označením NC (méně antireflexních vrstev) nebo MRC (top třída). Rozdíl je docela výrazný v ceně ale ze své zkušenosti si raději připlatím za MRC verzi.
Mimochodem, oproti Hoya mají B+W filtry výhodu v mosazné obroučce která nemá tendenci se "kousnout" v závitu.
Kdo nikdy nedoloval zakousnutý Hoya filtr z objektivu kleštičkami (já ano), asi plně nedocení...

reagovat

Martin Škarpa22.9.2008, 13:38odpověď
Označení NC neznám , pravda viděl jsem ho tuším v Alfacomputer, ale dříve určitě nebylo, filtry na sobě měly buď MRC nebo nic. Mám pár takových doma se stařím asi 2 roky. Označení NC jsem nenašel ani na schneideroptics.com. MRC by navíc měly být odolnější mechanicky. a subjektivně s emi zdá, že se lépe čistí. Filtry B+W mají lépe uchycené sklo, nedrží to jen pružinou jako Hoya.

reagovat

peterXC4.10.2008, 17:10odpověď
stazenie natacania polarizacneho slim filtra (a ciastocne aj toho sirokeho) nastane , ak je nasadeny sucasne so slnecnou clonou, ale je to logicky nacastejsia kombinacia napriklad pri fotografovani krajiny...

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše stromově

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace