motiv

Fotografické služby a novela živnostenského zákona platná od 1. července 2008

Dne 1. července 2008 vstoupila v účinnost novela živnostenského zákona (zákon č. 455/1991 Sb.), která se dotýká i živnosti Fotografické služby.
Diskuse k článku
Tomáš Vrabec19.10.2008, 22:04odpověď
Je mozno zahrnout do tohoto typu zivnosti i obcasne pronajimani atelieru ?

reagovat

Josef Hrubý21.10.2008, 10:42odpověď
Stanovisko je takové, že se předpokládá pronájem vybaveného ateliéru. Tudíž jde o podnikání. Aby to bylo korektně ve vztahu k ŽÚ, je vhodné mít z přílohy č. 4 k zákonu č. 455/1991 Sb. seznam živností volných oprávnění k provozování volné živnosti, uvedené pod číslem 59. Pronájem a půjčování věcí movitých.

reagovat

Tomáš Vrabec21.10.2008, 15:31odpověď
Dekuji za informaci, prave se mi naskyta moznost prostor, ovsem sam pro sebe bych je neuzivil.

reagovat

marital27.10.2008, 00:25odpověď
Určitě ne!!! Jestli pronajímáš atelier či veřejné záchodky je stejné.S fotografováním to nemá nic společného !!!

reagovat

Josef Hrubý27.10.2008, 09:32odpověď
Bohužel Vás musím zklamat. Toto je oficiální stanovisko ŽÚ. Vychází z toho, že v rámci novely ŽZ platné od 1. července 2008 byl zrušen §4, který řešil pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Důvodem je skutečnost, že pokud jsou spolu s pronájmem nemovitostí poskytovány další služby mající charakter živnosti, je v tomto případě předmětem podnikání určitá služba takto poskytovaná.
Takže shrnuto pokud pronajímám ateliér, předpokládá se vybavený (jinak by se těžko mohl označovat jako ateliér), opravdu tato činnost, jak správně píšete, nemá nic společného s fotografováním. Jde jednoznačně o Pronájem a půjčování věcí movitých, protože součástí pronájmu je movité vybavení.

reagovat

MonikaSh3.11.2008, 18:18odpověď
No, ono je to trochu jinak. Pronájem nemovitostí se přesunul pod §3 odst.3 ž.z. (písmeno si z hlavy nepamatuji, zákon si domů nenosím), tudíž to živnost není . Ale přesto se zisk z pronájmu zdaňuje. Pokud pronajímáte i vybavení fotoateliéru, pak si musíte rozšířit obor o Pronájem a půjčování věcí movitých. Pokud již máte živnost volnou - Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, stačí jen zdarma zažádat o nový obor.
Doufám, že ta ukončení "boldu" mám dobře.

reagovat

CZaba21.11.2008, 15:36odpověď
Chtěl jsem se zeptat na možnost fotografovat za honorář bez živnostenského listu. Dohodou o provedení práce? Jde o to, abych mohl vydat doklad, který by si zákazník odepsal z daní. Prý je to možné, ale nevím jak, Předem díky za odpověď, Jakub

reagovat

freeman18922.11.2008, 12:05odpověď
Zdravim mam takovy dotaz kdyz si zaridim tuto zivnost musim odvadet zdravotni a takove pojisteni nebo odvadim pouze dane z fotek? diky za odpoved

reagovat

Tomas Hruby24.11.2008, 12:43odpověď
Ad pojištění - pokud podnikáš ve fotografii na ŽL, tak je to s daněmi a pojištěním úplně stejné, jako u jakékoli jiné činnosti prováděné na ŽL, není tu nic specifického (jiná situace by byla u "umělců na volné noze", ale to nesouvisí s tématem článku).
Obecně se určitě bude nějaké pojištění odvádět, pokud už nejsi student a ŽL je jediným zdrojem příjmu, u jiných situací (třeba jsi zaměstnanec a vedle toho máš i ŽL) je nutno počítat konkrétní případ podle toho, jak vyjdou příjmy a výdaje, to se nedá říct jednou větou v diskusi.

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše stromově

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace