motiv

CombineZP – program pro maximální hloubku ostrosti

Program CombineZP umožňuje skládat fotografie s různou hloubkou ostrosti do výsledné fotografie tak, aby finální fotografie měla maximální možnou hloubkou ostrosti vycházející z původních fotografií.
Diskuse k článku
zemekf23.4.2010, 07:51odpověď
a co takhle zaclonit

reagovat

Martin Valent23.4.2010, 08:26odpověď
ukazal jsem tento program prave pro ty situace, kdy maximalni mozne zacloneni je nedostacujici

reagovat

mk23.4.2010, 09:11odpověď
A co takhle napřed přemýšlet a potom psát?

reagovat

Pavel Pola23.4.2010, 09:26odpověď
Při použití moc velké clony dochází k tzv. difrakci, kdy při přílišném zaclonění jde kvalita kresby naopak rapidně dolů. Nejvíc se to projeví právě v makrofotografii. Moc pěkný článek na tohle téma je tady. Pokud je doporučení "pro docílení perfektní ostrosti by hodnota clonového čísla neměla přesáhnout 11, max. 16", ale taková clona stále neposkytuje dostatečnou hloubku ostrosti, pak se hodí tento nástroj.

reagovat

mk23.4.2010, 13:44odpověď
Makroobjektivy by měly problematiku difrakce řešit lépe než klasická skla.

reagovat

Tomas Hruby25.4.2010, 17:27odpověď
Difrakce je dána fyzikálně, na tom se toho moc nevyřeší :-(
Lze to trochu zlepšit co "nejkulatější" clonou, aby se difrakce ještě nehoršila na lomech clony, k tomu pár dalších drobností, ale celkově se zázraky nedějí...

Tahle problematiky se "klasicky nedigitálně" spíš řeší něčím jiným - shift objektivy. Nakláněním roviny ostrosti se dá hloubka ostrosti hodně zvednout, v minulosti, ale částečni i dnes se to typicky užívalo pro různou produktovou fotografii, třeba dlouhý stůl s jídlem atd. Ale práce to byla docela velká.

reagovat

Tomas Houda26.4.2010, 15:47odpověď
Mas na mysli asi tilt, shift by tady asi moc nepomohl.

Pracny to az zase tak neni, spis narocny na predstavivost pokud ta rovina ostrosti je nejak obecne ve trirozmernym prostoru.

Spis by mne zajimalo srovnani tohohle toolu treba s Heliconem, je na to taky potreba tolik meziobrazku? Ja mel za to ze jich je tam potreba snad mene, ale sam jsem to nezkousel.

reagovat

Martin Valent26.4.2010, 19:38odpověď
Program Helicon neznam, ale logicky si myslim, ze je vzdy potreba tolik snimku, aby pokryly celou hloubku ostrosti nezavisle na programu, nebo se mylim?

reagovat

Tomas Houda30.4.2010, 14:58odpověď
Abych rekl pravdu, tak nevim jak to je: sam jsem tohle reseni nikdy nepouzil, dokonce i ten tilt pouzivam spis pro to abych hloubku ostrosti snizil. Ale obecne mi prijde ze je mozne, ze treba cast te neostre zony nejakym vypoctem dokazi premostit, kdyz maji dve mezipolohy. Kdysi jsem si ten Helicon prohlizel vcetne nejake ukazky co umi a prijde mi ted zpetne ze tech mezipoloh tolik treba nebylo. Ale treba se mylim.

reagovat

Tomas Hruby27.4.2010, 18:59odpověď
Sorry, máš samozřejmě pravdu, ostatně píšu o naklánění roviny - takže tilt. Shift se může hodit taky pro následné dorovnání, ale to zvětšení hloubky ostrosti je opravdu tilt, ať je v tom pořádek :-)

reagovat

Marek Vojtíšek30.4.2010, 19:04odpověď
Tilt by pomohl s mincí použitou v článku na ukázku, ale nepomůže tam, kde je fotografovaný objekt výrazně trojrozměrný. Typicky třeba brouk na špendlíku. Tam můžete naklánět rovinu jak chcete, ale bez focus stackingu prostě celý ostrý nebude.

P.S. Děkuji autorovi za článek, vůbec jsem netušil, že takové programy existují, měl jsem za to, že se to musí skládat ručně pomocí vrstev.

reagovat

xamil23.4.2010, 09:17odpověď
Protože není dobré clonit až moc. Pak vám to pánové nekreslí ta skla :-) Mimo to někdy např při makru nepomůže ani ta největší clona.

reagovat

Ivan26.4.2010, 21:02odpověď
Presne tak ak si niekto mysli ze to da na 22 ojku tak je na omyle. 1,8 / 50 kreslí optimálne na 5,6 az 8, a to bys te mali vidiet co to robí na profi velkych TV kamerach oni tie nd filtre tam nie su na srandu, velmi trefní nazor!

reagovat

u-ray23.4.2010, 15:18odpověď
Díky za přehlednou ukázku, ten kdo fotí makro, dobře zná problémy s nedostatečným zacloněním, difrakcí atd... ... zrovna se mi to hodí - zkoušel jsem spojovat snímky v různých programech ale tento se mi zdá velmi vhodný -i vzhledem k nulové ceně.

reagovat

Martin Valent23.4.2010, 15:24odpověď
tak to jsem rad, ze se to nekomu hodi. On by to mel umet i treba Photoshop, ale tady je postup opravdu snadny

reagovat

lubin23.4.2010, 16:48odpověď
hezký článek

reagovat

Martin Valent23.4.2010, 16:50odpověď
dekuji, to vzdy potesi

reagovat

Tomáš Vrabec25.4.2010, 13:18odpověď
Díky, vhodné obzvláště pro produktovky a makro.
Uživatele mikrofotobank uvítají.

-TV-

reagovat

takyhonza28.4.2010, 15:26odpověď
Článek mi přijde trochu narychlo spíchnutý. Chybí mi bližší informace o jednotlivých skládacích metodách, chybí mi srovnání s jinými programy. Čtenáře by jistě také zajímalo, jak si program poradí s náročnější situací, kdy se předměty překrývají (např. větve stromu). Článek uzavíráte konstatováním, že program splňuje, co je od něj očekáváno, ale dokládáte to ukázkami výsledku, který je zcela nevyhovující (pravděpodobně nedostatek snímků, které se nepřekrývají hloubkami ostrosti).

reagovat

Rado1.5.2010, 22:10odpověď
Tiež by som sa chcel poďakovať hlavne za zaujímavý tip - takéto niečo môže prísť občas vhod ako náhrada T/S objektívu pri amatérskej produktovej fotografii.

Dnes som sa rozhodol program vyskúšať - ak potrebujem občas fotiť v "ateliérových" podmienkach (rozumej v mojej domácej pracovni 2x3m) tak väčšinou používam M42 objektív Flektogon 35/2.4 - kvôli jeho ostrosti, aj tiež dobrým makro schopnostiam. Má ale jeden neduh - pri preostrovaní sa pomerne citeľne mení aj zväčšenie. Toto väčšinou nie je problémom - pokiaľ práve nechcete použiť program ako je CombineZP :) (a ešte občas keď potrebujete niečo zo statívu presne zarámovať, a po zaostrení môžete statív nastavovať znova).

Bol som teda zvedavý ako si s tým CombineZP poradí - použil som 2 fotky, rozdiel v rovine zaostrenia bol asi 2cm. Bez použitia funkcie Align and Balance - Thorough sa Stack ani Soft Stack použiť nedalo, pretože jednoducho došlo k prekrytiu fotiek s rozličným zväčšením. Po použití tejto funkcie program zatuhol, no po opätovnom naštartovaní už Stack aj Soft Stack rešpektovali odlišné zväčšenie oboch fotografií. Výsledok je však rozpačitý - tým že došlo ku zmene veľkosti tak aby fotky na seba sadli, tak výsledná fotka nie je taká ostrá ako vstupné fotky (v programe CombineZP som spracovával už zmenšené fotky na šírku 900px).

Chcel som následne vyskúšať nejaký Canon objektív, kde nedochádza pri zmene zaostrenia ku zmene zväčšenia, no ako sa zdá, moja 20D toho mala so mnou už dosť, a odobrala sa v danej chvíli do večných lovíšť (Err99 sprevádzané samovoľným náhodným cvakaním závierky aj pri vypínači v polohe Off)...

reagovat

Rado1.5.2010, 22:28odpověď
Foťák sa po niekoľkonásobnej výmene objektívu spamätal, tak som predsa len poskúšal pár iných objektívov, a ako som zistil ku nepatrnej zmene zväčšenia dochádza u všetkých, akurát to nie je také výrazné ako pri tom flektogone, takže som si to nikdy neuvedomil. :-)

reagovat

MIlna17.5.2010, 20:45odpověď
Jen pro pořádek, program je šířen pod licencí GNU GPL:
http://hadleyweb.pwp.blueyonder.co.uk/CZP/gpl.txt

nikoliv GNU (operační systém využívající nejen licenci GNU GPL):
http://en.wikipedia.org/wiki/GNU

reagovat

MIlna17.5.2010, 20:55odpověď
Pro kutily s příkazovou řádkou je tu také enfuse, šířený spolu s prográmkem enblend:

http://enblend.sourceforge.net/

Bylo by zajímavé provést porovnání, jak si jednotlivé programy pro "focus blending" vedou.

reagovat

Semi29.9.2011, 11:52odpověď
Ahoj, prográmek je super a moc děkuji za bezva usnadnění práce, jen mám menší problém, po spojení fotografií, mi nejde obrázek uložit, nevím proč, děkuji za odpověď, možná dělám něco špatně :-(

reagovat

Martin Valent29.9.2011, 11:57odpověď
Doporucuju stahnout novou verzi a preinstalovat. Uz se mi to taky stalo, tak jsem program preinstaloval a pak to bylo v pohode.

reagovat

Zdepo8.12.2014, 23:43odpověď
Omouvam se, vidim ze je to uz velmi stara diskuze, zmenilo se mezi tim neco zasadniho ? A dal by se tento (nebo podobny, idealne free) program pouzit i pro zvetseni HO u krajin ? Dekuji za ochotu.

reagovat

Martin Valent9.12.2014, 08:05odpověď
Nic zasadniho se nezmenilo nebo o tom nevim. Principialne by to mělo jit i u HO u krajinne fotografie.

reagovat

Jakub Šafář23.12.2015, 23:36odpověď
Přidávám další komentář s křížkem po funuse, snad se někdo ozve...
Mám nejnovější současnou verzi a narážím stále na problém s ukládáním, který byl nastíněn i v dřívějším komentáři. Po nějaké době zkoušení jsem zjistil, že k "neuložení" dojde pouze tehdy, pokud jsem pracoval s JPEGy získanými z RAWu pomocí Camera RAW a Photoshopu CS4. Pokud použiju přímo odpovídající JPEGy, které fotoaparát uložil sám, problém nevznikne a výsledek se uloží. Bohužel jsem však doteď nedošel na to, jak mám RAW soubor exportovat do JPEGu, aby se situace změnila. Zkoušel jsem všechno možné, i soubor různě přeukládat, exportovat z RAWu pomocí "canoního" Digital Photo Profesional, bezvýsledně. Jediné, co pomohlo, bylo exportovat z RAWu pomocí Fast Stone Image Viever, což ovšem není konvertor, ale spíše zevrubný prohlížeč a kvalita tomu bohužel odpovídá. Poradí mi prosím někdo, kde je problém a jak postupovat? Děkuji moc!!!

reagovat

Martin Valent4.1.2016, 09:02odpověď
Tak to netuším co s tím. Mně se fotky neukládaly, pokud v cestě k souboru byla někde použita diakritika. Zkuste klasické uložení soubou na plochu, ale principiálně to asi nepomůže. Nebo mi pošlete na email fotky, ja je zkusím složit - info@jakfotit.info

reagovat

Atat25.2.2019, 20:12odpověď
Existuje celá nápověda v češtině ?

reagovat

Martin Valent26.2.2019, 11:26odpověď
pochybuji, nevím o tom

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace