motiv

Gps4cam aneb Geotagging pomocí iPhone

Recenze zajímavé aplikace z Apple AppStore, která umožní snadné doplnění GPS pozic na fotografie pořízené jakoukoli DSLR či digikompaktem.
Diskuse k článku
Michal Schwarz29.11.2010, 08:37odpověď
Nebyly by podrobnější informace jak to vlastně funguje? Mě totiž přijde použití toho QR kódu hodně omezující, např. oproti stavu kdy by si aplikace zaznamenávala trasu do standardního GPX formátu? A hlavně ... neumím si představit jak vlastně můžu jako uživatel poznat stav kdy jsem už překročil hranici pro úspěšné vygenerování QR?

Nemám bohužel iPhone, a ani mobil s dostatečně kvalitním foťákem na to abych si ten ukázkový obrázek vyfotil a zanalyzoval. Ale vycházím z toho že podle http://en.wikipedia.org/wiki/QR_Code se dá do QR kódu úspěšně nacpat max. 7089 znaků, a to musí jít jen o čísla. U alfanumerických kombinací by to bylo už jen 4296 znaků. Pokud jsou v tom QR kódu uložené přímo souřadnice a časy, vychází mi to odhadem na cca 44 znaků na jednu uloženou pozici (2x10 znaků souřadnice + 14 znaků datum a čas). To by při ukládání po minutě dělalo 2640 znaků za hodinu, takže by se kapacita QR kódu vyčerpala po necelých 3 hodinách zaznamenávání trasy.

Předpokládám tedy že takhle to asi nefunguje :-).

Ale ať už ten SW provádí při ukládání trasy jakékoli optimalizace, je tahle metoda už z principu omezená tím co dokáže přenést.

Přiznám se že bych raději oželel ten "komfort" při fotografování displeje mobilu, a místo toho si z iPhonu stáhl podrobný tracklog třeba z celodenního výletu nebo 14-denní dovolené.

Což ale nemění nic na tom že takhle s focením QR kódu je to rozhodně kouzelné a působivé :-).

reagovat

Michal Krause29.11.2010, 08:48odpověď
Na webu aplikace je zmínka, že pokud se trasa do jednoho QR kódu nevejde, aplikace na to při exportu upozorní a generuje pak postupně tolik QR kódů, kolik je třeba. Ty se pak samozřejmě musejí všechny nafotit a přidat k obrázkům, přičemž nezáleží na jejich pořadí. Osobně si myslím, že export GPX jako alternativa pro delší treky by určitě nebyl od věci.

reagovat

Tomas Hruby29.11.2010, 09:14odpověď
Jak už tu byla reakce, tak při překročení by to mělo vygenerovat kódů více. Navíc ale pokud by byl váš výpočet správný, tak při běžném logování spíše jen 1x za 5 minut jste na kapacitě, který na den musí stačit - při většině akcí stejně člověk večer zpracovává fotky, tak tím uzavře trasu. Co se týče GPX, tak tento export z aplikace možný je (za příplatek 0,79EUR je modul GPX exportu). Nezmiňoval ani nezkoumal jsem ho ale proto, že zjevně není míněn pro popis fotek (ta popisovací aplikace pracuje s QR), ale je to doplňková funkce pro záznam trasy jako takové. Pokud to ale chcete, tak máte možnost.

reagovat

Tomas Hruby29.11.2010, 09:24odpověď
Ještě poznámka pro upřesnění - aby to někdo nechápal špatně, ty "špendlíky" v Aperture jsou místa, kde byly pořizovány fotky. Pozic GPS bylo ale sejmuto mnohonásobně více a celý záznam trval cca 1,5h - v pohodě se vešel do jednoho QR. Z toho plyne, že při záznamu 1x za 5 min by to muselo vydržet minimálně 7,5h a patrně ještě o dost déle - to by na běžnou fotovycházku mělo stačit s rezervou.
Problematiku řešení týdenních treků milerád přenechám někomu jinému, já jsem na takové věci už moc starý a líný :-)

reagovat

Tomas Hruby29.11.2010, 09:29odpověď
Pokud jsem to Michale dobře pochopil, tak ten QR kód má ještě jeden drobný klad - aplikace v něm udá, kdy byl generován a srovnáním s daty z fotky, na které je vyfocen, ještě ověřuje čas ve foťáku a pokud by se rozcházelo, tak se to bude snažit řešit. U GPX by tato kontrola nebyla.

reagovat

HippoCamera29.11.2010, 10:06odpověď
... používám obdobnou aplikaci (free) WMMiniGPS

http://www.flytrap.it/default.asp?p=wmminigps

reagovat

zadow5.6.2012, 15:38odpověď
zdravim kolegovia,
obdobna aplikacia pre telefony s OS Android - OfflineLogger https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nonobtrusive.logger&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5ub25vYnRydXNpdmUubG9nZ2VyIl0. a je zdrama.

Moznosti vyuzitia som tiez popisal v jednom clanku ;-)
http://www.canonklub.cz/clanky/geotagging-v-praxi-gps-fotografia-a-linux-krajinarsky-koktejl

prijemny den prajem

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše stromově


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace