motiv

Beirette VSN 2 & Beirette 35

Před časem jsem se v článku věnoval svému prvnímu fotoaparátu, jednoduché Beirette VSN. Jako následek návratu k úplnému počátku svého fotografování jsem se začal zajímat i o další typy přístrojů Beirette ze závodu VEB Kamerafabrik Freital. Zde tedy jsou další dva...
Diskuse k článku
oto otokar3.6.2012, 14:07odpověď
Dostal sa mi do ruky foťák Beirette -electronic.Budete o ňom písať neskôr, alebo ani nie.Dosť by ma zaujímala aj jeho história.Ďakujem

reagovat

Milan Sýkora3.6.2012, 15:36odpověď
Ano, o Beirette electronic se psát chystám, pravděpodobně hned v příštím článku. Je to zajímavý fotoaparát a článek si určitě zaslouží. Už zde mám přichystané 2 exempláře, takže článek rozhodně bude :-)
MS#

reagovat

Petr Sláma12.6.2012, 21:55odpověď
jako osmnáctiletý jsem dostal fotoaparát Exa I s obj.Ludvig Meritar 2,9 / 50 ,a byl to jednoduchý metmelený triplet,jak je to tedy doopravdy s Meritarem u Beiretty ?

reagovat

Milan Sýkora12.6.2012, 22:11odpověď
Máte pravdu, původně se Meritar vyráběl jako jednoduchý triplet a zrovna Exa I ho měla jako základní objektiv.
Posléze se ale pod názvem Meritar vyráběl i "objektiv typu Tessar", tedy tmelený triplet (4 čočky ve 3 skupinách), a tak to už zůstalo, časem se vžilo, že Meritar je nevýměnný objektiv právě na Beirette, jinde už se název nepoužíval (jistou výjimkou jsou jen velmi jednoduché přístroje Certo, např. Certo KN 135, který má celou soustavu objektivu a závěrky identickou s Beirette VSN).

MS#

reagovat

Milan Sýkora12.6.2012, 22:31odpověď
... měl jsem na mysli samozřejmě Certo KN 35, nikoli 135 (nic takového neexistuje)... Omlouvám se za překlep.
http://flic.kr/p/9JFeCx

... a když už jsme u toho Meritaru, krom Exy se ještě používal na Weltaflexu, Reflektě a jiných přístrojích na 6×6, šlo ale o Meritar 3.5/75. Novější Meritary už jsou jen kinofilmové (50 mm pro Exu, pro malé přístroje 45 mm), původně světelnosti 2.9, pak 2.8 (už bez označení E. Ludwig).
Exa později místo Meritaru dostala jako základní objektiv Trioplan 2.9/50 (s Meritarem prakticky identický, ale od Meyer-Optik Görlitz). Nejlepší základní objektiv pro Exu byl rozhodně Pancolar 2/50 (podle stříbrno-černého zaostřovacího a clonového kroužku tzv. "zebra").
MS#

reagovat

Tomáš Cyprian20.6.2012, 20:33odpověď
...a keď už je reč aj o tých Exách, nechystáte napísať aj niečo o nich ? Sám mám Exu 1a a nedám na ňu dopustiť (:

reagovat

Milan Sýkora20.6.2012, 21:20odpověď
Časem možná ano, sbírám hlavně východoněmeckou techniku. Napřed ale dokončím Beiretty, pak mám v plánu jiné přístroje a také malý návrat k Praktikám... Nicméně Exa (a hlavně Exakta) jsou velmi zajímavé stroje a nějaký ten článek si určitě zaslouží.

MS#

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat
 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace