motiv

seriál


hledej v článcích

Lightroom efektivně 4: co možná nevíte o ořezech

V dnešním pokračování tipů k používání programu Lightroom se podíváme na jeden z nejzákladnější nástrojů úpravy fotografií – ořez.
Diskuse k článku
MR14.10.2014, 15:58odpověď
Moc užitečné články a pěkně napsané. A jedna prosba navíc: můžete se dotknout i strategie práce s LR? Mám na mysli dvě věci. Jednak otázku, zda mít jeden velký katalog s desítkami tisíc fotek, anebo raději několik menších i za cenu, že přechod z jednoho do druhého přináší komplikace, třeba v rozdílných presetech atd.
Druhé téma se týká práce s LR na více počítadlech: nafotím, uložím do notebooku a předzpracuji, třeba i něco dám na web. Pak to chci doma udělat pořádně na kalibrovaném monitoru a velké mašině. Teď to řeším pomocí export/importů z katalogů, jde to, ale nějak mám pocit, že se drbu pravou rukou za levým uchem...
Předem děkuji!

reagovat

Michal Krause15.10.2014, 19:27odpověď
Jsem moc rád, že se seriál líbí. Pokud jde o vznesené zajímavé otázky na obecnější postupy v rámci celého workflow, pokusím se k nim dostat v některém z budoucích dílů, ale prozatím raději nebudu slibovat nic konkrétnějšího :)

reagovat

ph24.10.2014, 12:44odpověď
Dobrý den, děkuji za pěkný a užitečný seriál, včetně příspěvků autora v komentářích. Měl bych dva dotazy k ořezu. Sice jsem si udělal dojem, že to nijak nepůjde (takže jsem ani příliš nepátral dále), přesto se však zeptám:

1) Lze rohy ořezu nastavovat nějak přesněji, např. v rozlišení 1:1 ? Lightroom se mi vždy přepne do režimu Zoom=Fit, a to leckdy je nešikovně hrubé.

2) Jak už tak škudlím (mega)pixely, po korekci vad objektivu, příp. rotaci nebo vyrovnání svislic mi občas v rohu kousek chybí. Není problém naklonovat si modré nebe; ale dá se to prosím nějak udělat přímo v Lightroomu, tj. zasahovat tam do té okolní bílé plochy?

reagovat

Michal Krause28.10.2014, 19:03odpověď
Dobrý den, na obě otázky mám bohužel zápornou odpověď:

1. Nenašel jsem žádný způsob, jak výřez nastavit precizně na pixely – rozměry lze, pokud vím, ovlivnit jedině myší. Umístění výřezu lze ovládat z klávesnice, a to tímto způsobem:

- nejjemnější posun se provádí kombinací Alt+šipky
- hrubší posun samotnými šipkami
- o největší kus posouvá výřez kombinace Shift+šipka

Všechny kroky se odehrávají v režimu zobrazení celého snímku a zoomování je znemožněné. Vlastně existuje jeden způsob, jak crop ovlivnit přesně, a to editací a následným znovunačtením XMP souboru s metadaty, ale to je způsob zcela neinteraktivní a ani vzdáleně nepřipomíná pohodlnou práci.

2. Lightroom umožňuje pracovat pouze se skutečnou plochou snímku. Dokonce i po srovnání svislic, kdy bez ořezu vzniknou typicky po stranách trojúhelníkové bílé plochy, nelze do tohoto prázdného prostoru „kreslit“ ani pomocí nástroje pro klonování (Spot Removing).

reagovat

ph29.10.2014, 14:07odpověď
Děkuji za odpovědi, alespoň se mi potvrzuje, že bych se dalším hledáním namáhal zbytečně. Snad diskusi nerozmělním přespříliš, připíšu-li ještě čtyři drobné poznámky:

1) Alt-šipky skutečně jsou na posouvání (celého) výřezu šikovné. Ony vlastně nejsou zcela WYSIWYG, tzn. mění souřadnice výřezu kdesi v útrobách LR, ne vždy však zobrazené okno ořezu. Někdy je proto nejlepší posunout jimi výřez, potom se podívat 1:1, a pak popřípadě posunout znovu.

2) Je-li fotka na výšku, leckdy se mi vyplácí ji před přesnějším ořezem otočit o 90° (příkazem Photo / Rotate Left/Right).

3) Po zásazích v Lens Corrections / Basic lze nastavit Lens Corrections / Manual / Scale např. na 90 a Constrain Crop zapnout až během ořezu (pokud vůbec). Tak jde výřez dostat i do těch oblastí snímku, které LR během svých oprav optických vad a/nebo rovnání perspektivy odřízl.

4) XMP soubory sice mají formát XML, ale to podstatné, co si tam LR o svých editacích uložil, vidím jen jako zakódovaná binární data, zapsaná jako text. Zatím jsem nenašel (a také dosud příliš nehledal) nástroj, jímž by je šlo otevřít a popřípadě upravovat.

reagovat

Michal Krause29.10.2014, 16:17odpověď
Dobrý den, díky za doplnění. Pokud jde o editaci XMP, díval jsem se do souborů z Lightroom 5.6 a crop tam vidím jako normální textovou informaci v atributech

crs:CropTop
crs:CropLeft
crs:CropBottom
crs:CropRight
crs:CropAngle
crs:CropConstrainToWarp
crs:HasCrop

Bohužel nejde o pixely, ale – podle mého letmého zkoumání – o procenta zapsaná jako desetinné číslo v rozsahu 0 až 1. Tím se to ještě víc komplikuje, ale řešitelné to je – alespoň pro speciální případy, pro rutinní práci je to jen sotva vhodná metoda.

V jednom diskusním fóru jsem nalezl zajímavý trik, který se může hodit – pro konkrétní rozměr zdrojové fotografie se dá úpravou XMP dosáhnout přesného ořezu, který se pak uloží jako preset. Tím se zajistí snadná opakovatelnost, ale jejím předpokladem je, že se ořezává opravdu pokaždé stejně – takových případů si moc neumím představit.

Ještě poznámka na závěr: přinejmenším pro DNG a zřejmě i TIFF, JPG, PSD a PNG se metadata myslím ukládají dovnitř souborů a nikoliv do sidecar XMP souboru. V takovém případě by byly úpravy ještě komplikovanější (byť ne nemožné).

reagovat

ph4.11.2014, 19:32odpověď
Dobrý večer, omlouvám se za zcela zmatečný bod 4 ve svém předchozím příspěvku: XMP, na který jsem se namátkou podíval, sice skutečně je binární, jenže vůbec nebyl z LR (a protože je binární, nebylo tak lehce poznat, že pochází z jiného programu, s nímž jsem pracoval kdysi a pak na to zapomněl). Bez Vaší odpovědi bych byl asi setrval v omylu ještě dlouho...

Ve skutečnosti je tam vidět spousta zajímavých údajů. Vedle uživatelem zadaných parametrů (včetně např. kompletního popisu cesty nástroje Spot Removal) také hodnoty dopočtené LR, např. pět devític parametrů pro funkci UprightTransform (zřejmě pro jednotlivá tlačítka Off / Auto / Level / Vertical / Full). Člověk by tak mohl asi zadat i transformaci vlastní, pokud by znal správná čísla...

reagovat

Dušan25.1.2015, 13:12odpověď
dobre a jasne, a hlavná vec, krátko napísané; Ďakujem. Hodne zdaru.

reagovat

ph24.9.2015, 12:30odpověď
No, když už jsem se šťoural v jednotlivých pixelech, přidám sem ještě skoro po roce jednu zkušenost a záhadu: Běžně se mi stává, že když v (LR 5.7) edituji fotografii, vyexportuji, pak za pár týdnů třeba (obvykle ve virtuální kopii) změním křivky a, aniž bych od posledního exportu jakkoliv zasáhl do ořezu (jak mi potvrzuje historie), vyexportuji znovu (ve stejném rozlišení, ba se stejnými presetem), výsledný JPG je posunutý o pixel oproti původnímu, pokud jsem si ho náhodou uchoval.

Proč? Ne, že by mi to nějak vadilo, ovládat ořez na úrovni jednotlivých pixelů stejně prakticky nelze (jak diskutováno výše). Poněkud to ale nabourává moji dosavadní představu, že na skutečnou fotografii (nemluvím teď o náhledu, který vidím na obrazovce) LR jen aplikuje jakýsi skript zachycující jednotlivé úpravy.

Avšak z lenosti jsem se nijak nepokoušel o experimenty, které by mi chování vysvětlily. Tedy, jedno z možných vysvětlení snad je, že jsem mezitím náhodně zapnul funkci ořezu a zase ji bez jeho změny vypnul, což se do historie úprav nezaznamenává. Co jestli se tím však aktualizovaly interní souřadnice ořezu podle okna na obrazovce, přepočtené zpět ze souřadnic obrazovkových pixelů – přičemž ty mohly být jiné např. z toho důvodu, že momentálně bylo zapnuto zobrazování jiných panelů?

reagovat

ph24.9.2015, 12:30odpověď
A dovolím si ještě zmínit jeden špek, který se mi snad podařilo vysvětlit: Edituji, edituji, vyexportuji, a všimnu si, že JPG nemá ten stranový poměr, co chci, nýbrž mírně odlišný. Proč? Podívám se zpět do LR, do funkce ořezu: Tam vše OK, zobrazen stranový poměr třeba 2 x 3 / 4 x 6, i zámeček pěkně zaklapnutý... Jak je to možné?

Vysvětlení spočívá v tom, že LR ukazuje nejen ten stranový poměr, který si uživatel explicitně nastavil, ale zcela stejně zobrazí i stranový poměr, který výřez zhruba má. No a když jsem nenastavil žádný (Original), pak s fotkou cosi prováděl, a náhodou skončil blízko nějakého přednastaveného poměru...

reagovat

Michal Krause25.9.2015, 10:14odpověď
Zajímavé – soudím, že to bude souviset s tím, že si Lightroom ukládá ořez v nějakých na rozměru nezávislých jednotkách (zřejmě procentech). Při exportu pak bezpochyby dochází k nějakému zaokrouhlování – sice netuším, co přesně by Lightroom mohlo vést k tomu, že zaokrouhlí pokaždé jinak, ale připadá mi to jako nejpravděpodobnější vysvětlení.

Michal Krause

reagovat

Michal Krause25.9.2015, 10:16odpověď
To je dobré vědět. Osobně ale ořezávám jen na určité předdefinované formáty – s fotografiemi se pak lépe nakládá při tisku a dalším užití. Volný ořez používám jen v případě, že fotografii používám pro nějaký zcela speciální účel, kde je to třeba.

Michal Krause

reagovat

ph7.3.2016, 22:30odpověď
S dovolením se k tomu vrátím ještě po téměř půl roce...: Zrovna jsem si porovnával JPeGy exportované (vždy z LR 5.7) před pár dny a před pár měsíci (přepínáním dvou instancí IrfanView, zobrazujících ve fullscreenu), a poskakují vůči sobě o pixel na každé straně, ne-li o dva. Zhruba řečeno, jeden je oproti druhému o kousek roztažený všemi směry.

To se týká i fotografií, které nebyly ořezávány vůbec nikdy, a stejně tak jsem nikdy nesahal na jejich geometrii (např. proto, že jde o virtuální kopie jiných, takže ořez už zdědily v okamžiku, kdy byly od originálu odvozeny). O ořezu samozřejmě není zmínka ani v jejich historii. Drobátko enervující...

Udělal jsem si dojem, že se tam možná děje tohle: Neořezává se dle procent uložených v jakési interní obdobě xmp souboru, nýbrž podle obrazovkových souřadnic okna, vyjádřených s rozlišením na jeden pixel. Tyto se odečtou "z obrazovky", kdykoliv si člověk fotografii otevře v režimu Develop, možná i kdykoliv ty JPeGy exportuje.

A teď, jestliže si mezitím člověk pootvírá panely Lightroomu trochu jinak, popřípadě si posune jejich hranice, zaokrouhlování a/nebo přepočet na procenta proběhnou pokaždé trochu jinak -- a máme to tady.

Ale tak pilný, abych si tuhle hypotézu otestoval uložením a porovnáním xmp souborů před změnami panelů a po nich, jsem ovšem nebyl. Docela mi stačilo zjištění, že přesně opakovatelný ořez nejspíš nemám pod kontrolou.

reagovat

Michal Krause9.3.2016, 07:57odpověď
Zajímavé postřehy, byť – bohužel – potvrzují jen to, co asi víme od začátku: tedy že přesný ořez nelze v Lightroom provést. Většinu uživatelů asi s největší pravděpodobností pixel sem nebo tam nepálí.

Michal Krause

reagovat

ph15.4.2017, 21:02odpověď
No, s dovolením se k tomu vrátím opět ještě po půldruhém roce...: Mám dojem, už že nějakou dobu vidím mechanismus, který k problémům se stranovým poměrem vede. Týká se (minimálně) „konkávních“ fotografií, tedy těch, u nichž byla vykompensována soudková vada objektivu. V LR (přinejmenším v mém 5.7) je jakýsi bug, který způsobuje, že když se při posouvání výřezu dotknu toho (dovnitř vtaženého) okraje fotky, velikost výřezu se (občas, ne-li vždy) samovolně skokově změní, včetně stranového poměru. (Často takovým způsobem, aby se výřez zároveň dotkl protilehlého okraje.)

reagovat

Michal Krause18.4.2017, 09:54odpověď
Zajímavé – toho jsem si nikdy nevšiml, ale je fakt, že jsou to poměrně specifické okolnosti. Každopádně verze 5.7 už nejspíš žádné aktualizace nedostane, takže nápravu nelze čekat :(

Michal Krause

reagovat

ph18.4.2017, 14:15odpověď
Což o to, tohle opravdu je jen nepodstatná drobnost, které se navíc člověk může snadno vyvarovat, jakmile o ní jednou ví. (Jakožto programátor bych hádal, že okraj snímku mají popsán křivkou, body na ní dopočítávají numerickým řešením nějaké rovnice, neb v uzavřeném tvaru by to šlo obtížně, a v některých případech je takové řešení nestabilní; zrovna ty konkavity k numerické nestabilitě přímo vybízejí.) Pro každý případ jsem si ve Windows Exploreru i v prohlížeči JPeGů zapnul zobrazování rozměrů, a mám-li fotek ve folderu opravdu hodně, pro kontrolu si je tam podle tohoto sloupce setřídím, takže případné odchylky lze najít okamžitě.

(Jinak mám dojem, že chyba byla již ve verzi 4 a zároveň i v některé 6, co jsem si testoval. Ale jistý si nejsem, a nemělo to ani význam, kromě studia přístupu, jaký Adobe má k odstraňování bugů.)

Nesrovnatelně horší jsou jiné patálie. Trochu váhám, kde jednu z nich zmínit; nakonec ji přidám pod Váš jen o málo novější článek.

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše stromově

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace