motiv

seriál


hledej v článcích

Lightroom efektivně 9: lineární přechodový filtr

Schopnost digitálních fotoaparátů zaznamenat scény s vysokým dynamickým rozsahem za poslední roky výrazně vzrostla, takže se častěji obejdeme bez skládání expozic i bez skutečných přechodových filtrů při snímání, ale při úpravě fotografií mají stále své místo. A použít je můžeme samozřejmě nejen pro vyrovnání jasů.
Diskuse k článku
macek21.11.2014, 15:08odpověď
Každopádně souhlasím s tím, že je v mnoha situacích lepší buď fyzicky použít filtr. Rozhodně v případě fotky z Portugalska, tam to nezachrání ani aplikace filtru v LR. V takovém případě bych ani neuvažoval o tom, že to potom nějak dohoním v software. Za takové okolnosti bych automaticky přešel na Bracketing a raději udělal jemné HDR a rozhodně by výsledek byl daleko lepší než s použitím fyzického filtru. Ten filtr efekt už z obrazu nikdy nikod neodstraní. Tvrdím, že Bracketing mi dovolí mnohem větší svobodu co s tím potom. Pokud Bracketing nelze použít (jsou takové situace) a scéna má příliš velký rozsah, tak raději podexponuji. Ze stínů se to líp tahá než z přepalů a třeba D750 nebo D810 je neuvěřitelně průžná. Záměrně testem jsem vytahal obraz k nepoznání o 3,5EV ze tmy :-) Takže bych to Portugalsko švihnul klidně -1EV, zacghránil oblohu a zbytek vytahal. Tedy pokud by tam byl pohyb, který na Bracketing fotit fakt nejde. Jinak samozřejmě Bracketing.

reagovat

František Hrubý24.11.2014, 14:19odpověď
Pane Krause, vracím se ještě k redukci šumu.
Necháváte trvale nastavenou redukci barevného šumu na základním nastavení, t.j. 25 a to i když to není nutné a stačilo by nižší nastavení ?

Díky za odpověď.

František Hrubý

reagovat

Michal Krause24.11.2014, 14:42odpověď
Dobrý den, toto nastavení nechávám ve výchozím stavu. Prakticky se mi nezdá, že by bylo na fotografii nějak výrazně vidět, pokud hodnotu snížím. Vnitřně si to zdůvodňuji tím, že na operace v barvonosných složkách není oko citlivé tak jako na úpravy jasu (viz komprese JPEG/MPEG, kde se barevná informace snižuje oproti jasové např. v poměru 4:2:2), ale je to tak trochu spekulace, nijak hluboce jsem to nezkoumal.

Jinak pokud by přínos snížení stál za to, dá se v Lightroom nastavit výchozí hodnota pro použitý fotoaparát a případně i ISO. V některém příštím díle se tomu budu věnovat.

reagovat

Michal Krause24.11.2014, 14:52odpověď
Upřímně řečeno, měl jsem opravdu velký problém najít v archivu nějakou fotku, kde by se dalo ztmavení nebe demonstrovat :) Nejsem zaměřením krajinář, takže vhodných fotek nemám mnoho, a když už se nějaká najde, obvykle jsem vystačil se stažením Highlights. V zásadě mohu říct, že tenhle asi nejtypičtější způsob využití přechodového filtru vlastně já sám prakticky nepoužívám.

U nových fotoaparátů se opravdu dá ze stínů vytáhnout opravdu hodně informací, ale u D90, kterou jsem měl na Madeiře, to zase až tak moc neplatí. Tam by bylo HDR rozhodně lepší, ale zase to přináší pár jiných nepříjemností – počínaje tím, že ne pro každý námět se hodí, přes výběr softwaru s potenciálními náklady na licenci, nutnost umět udělat HDR dobře (tj. tak, aby to nebylo poznat :) a konče skladováním zpracovaných souborů oproti nedestruktivním úpravám v LR.

Nicméně cest je určitě více, což je na konec dobře :)

reagovat

macek24.11.2014, 20:34odpověď
na HDR doporučuji Photomatix je fakt výbornej. Nedávno jsem ale nakonec Křivoklát raději upravil v Perfect Photo Suite. Jsou tam filtry jako HDR ale z jednoho snímku a je to opravdu velmi koukatelné. Můj nejoblíbenějšá je filtr Subtle. Dokonce je někdy použitelnej i na wildlife.
Doporučuji ke studiu. Jo jasně jsou to software za $, to jo.
Jinak digitální fotografie nám otevřela netušené možnosti a díky za to. Už bych se nechtěl máčet v sajrajtech, akorát jsem z toho měl vždycky bradavice na prstech....

reagovat

macek24.11.2014, 20:37odpověď
určitě se pane kolego dotkněte také barevných profilů. Pokud se použije ten správný, tak ta fotka vypadá 100x líp než defaultní Adobe profil. Ovšem ten profil nesmí být blbě napsán, jako např. na Nikon D810, ten mi tuhle udělal z pozadí neuvěřitelnej hnus (posterizace), naštěstí je to v nové verzi 5.7 opraveno.

dobré světlo

reagovat

Lenka5.3.2016, 19:04odpověď
Dobrý den, jdou mezi sebou filtry (lineární, kruhový, štětec) kombinovat? Nebo pracují odděleně. Často chci rozostrit pozadí za postavou. Jestli by to šlo udělat tak, že by se aplikoval lineární filtr do pozadí (rozostření bude pozvolné) a postava se z této masky nějakým způsobem vyřízla. Nebo to lze udělat jen se štětcem a různé průhlednosti?

Asi mi to v článcích uniklo, ale jde udělat invezte filtru štětec? Např. označím si postavu, provádím změny a pak bych ráda masku štětcem invertovala, abych mohla pracovat na okolí kolem postavy.
Děkuji za odpověď i za články.

reagovat

Michal Krause6.3.2016, 13:53odpověď
Dobrý den,

pokud máte Lightroom 6 nebo CC, pak u přechodových filtrů lze použít štětec, kterým vzniklou masku dotvoříte – ať už přimalováním dalších oblastí nebo naopak jejich odmazáním.

Ve starších verzích tato možnost není. Ve starších i v současné verzi platí, že když provedete úpravu jedním filtrem, druhým jí můžete negovat, protože všechny filtry se aplikují najednou a jejich hodnoty se vzájemně započítávají. Jinými slovy, když jedním štětcem ostrost snížíte a druhým na stejném místě a o stejnou hodnotu zvýšíte, dostáváte se na původní stav, aniž by došlo k degradaci fotografie (není to tedy tak, že by se nejdřív jedním štětcem rozostřilo a druhým doostřilo – to by poskytlo horší výsledek). Nicméně speciálně přechodový filtr nejde snadno kombinovat se štětcem, protože potřebujete negovat postupně gradující efekt, což jako masku štětcem těžko namalujete. Pokud není přechod přesně stejný, už se nevracíte k původnímu stavu, ale posouváte se trochu jinam. V některých případech to nejspíš použít půjde, ale zrovna pro rozmazání pozadí bych se trochu bál.

Maska štětce se invertovat nedá, tuto funkcí mají jen přechodové filtry (a případně to umí Capture One, abych si přihřál polívčičku propagací mého druhého seriálu, který tu právě vychází :)

S pozdravem
Michal Krause

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše stromově


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace