motiv

seriál


hledej v článcích

Lightroom efektivně 13: dělené tónování, korekce objektivů a geometrické úpravy

Dnešním dílem se prodereme zase o kousek dál modulem Develop. Podíváme se na nástroj Split Toning, který bývá neprávem opomíjen, a pak poměrně obsáhle na všemožné nástroje geometrických úprav a korekcí objektivů.
Příspěvek k článku:
 Re: ruční nastavení hodnoty vertical
Michal Krause22.1.2015, 08:21odpověď
Zajímavá myšlenka, ale i když moje matematické schopnosti jsou nevalné, zdá se mi, že to nebude tak jednoduché. Přinejmenším soudím, že svou roli hraje i to, jak vysoko byl fotoaparát a jaká je pozice fotografa vůči horizontu (tedy jestli nebyl výš či naopak níž). Vlastně mi připadá, že zásadním údajem bude úhel naklonění fotoaparátu, asi společně s ohniskovou vzdáleností. Letmo jsem se díval a zdá se, že některé fotoaparáty s elektronickou vodováhou dokonce tuto hodnotu zaznamenávají v EXIFu (obvykle v nějaké vendor-specific části, občas i šifrované).

Ale jak s tím dál naložit, to budu muset nechat s dovolením na někom, komu matematika jde nebo jí dokonce má rád :) Navíc mi přes veškerou snahu nějak ne a ne sepnout, jestli má vliv i vzdálenost fotoaparát→subjekt.

Pokud bychom problém zjednodušili na to, že fotograf fotí vždy z výšky očí ve stoje a horizont je stejně vysoko jako on, tak bych to já osobně řešil tak, že bych si našel vhodné místo s dostatečně vysokou budovou a nafotil sérii snímků ze stativu s postupným nakláněním fotoaparátu třeba po 5° (případně i různými ohnisky). Tyto snímky bych pak v Lightroomu ručně narovnal a vytvořil si tak vlastní tabulku.

Jinak pokud by někdo chytrý dokázal vyřešit tu matematickou část, ale fotoaparát by neuměl zaznamenat úhel náklon, zvládají to prý některé GPS – konkrétně jsem narazil na tuto informaci v souvislosti se zařízením Solmeta GPS Pro.

Obávám se, že jsem asi moc nepomohl, ale třeba se najde někdo, kdo to dokáže dotáhnout.

Michal Krause

reagovat

 

Další příspěvky k článku:
ph21.1.2015, 21:48odpověď
Michal Krause22.1.2015, 08:21odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce
sipka
výstava
Krása


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace