motiv

seriál


hledej v článcích

Lightroom efektivně 15: hromadné úpravy

Řada úprav se dá aplikovat hromadně na více fotografií – počínaje odstraňováním skvrn způsobených prachem na snímači a konče přímo konkrétními nastaveními v případě sady snímku focených za stejných podmínek. Lightroom nabízí hned několik způsobů, jak takové situace řešit.
Příspěvek k článku:
 Auto Sync
ph10.1.2015, 12:24odpověď
Pokud jsem chování LR správně pochopil, jsou s výjimkou Auto Sync všechny metody hromadných úprav v určitých situacích příliš hrubé. Příklad: Mám řadu individuálně doostřovaných fotografií, lišících se v nastavení Detail / Sharpening / Amount a … / Mask. Jestliže se teď rozhodnu všem změnit hodnotu Detail / Sharpening / Radius z defaultní 1,0 na 0,8, mohu si zapnout Auto Sync, všechny je označit, a pak u některé z nich těch 0,8 vložit, čímž se tato jediná hodnota rozšíří všude. Veškerými ostatními metodami (jestliže jsem ovšem nějakou nepřehlédl) bych si zároveň přepsal jednotlivé hodnoty Amount a Mask. Příčinu vidím v tom, že dialog Copy Settings neumožňuje zvolit dostatečně jemně, které parametry se budou kopírovat – je zde jen checkbox Sharpening, který zřejmě řídí kopírování čtyř parametrů zároveň. (Podobné potíže bych asi měl, kdybych chtěl hromadně nastavovat např. sytost pouze několika barev z osmi, atd.)

No a když si ten Auto Sync omylem nechám zapnutý, někdy později mám označených více fotografií zároveň (třeba kvůli exportu), a na některé si ještě v poslední chvíli vzpomenu upravit nějakou maličkost, to se pak dějí věci… Přispívá k tomu i to, že takový ten kolébkový vypínač, užívaný v checkboxu před Auto Sync (stejně jako u dalších skupin parametrů) místo známé klasické fajfky je mimořádně nezřetelný, snad i neintuitivní.

Jestliže jsem něco přehlédl, samozřejmě uvítám každou korekci.

reagovat

 

Další příspěvky k článku:
František Hrubý9.1.2015, 12:54odpověď
Michal Krause13.1.2015, 09:50odpověď
ph10.1.2015, 12:24odpověď
Michal Krause13.1.2015, 09:49odpověď
Jan Kočer4.1.2017, 14:37odpověď
Michal Krause7.1.2017, 20:51odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat
 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace