motiv

seriál


hledej v článcích

Capture One efektivně 3: import fotografií

Jako u všech obdobných katalogově orientovaných aplikací musíme fotografie importovat, než s nimi začneme pracovat. Capture One podporuje klasický import z disku nebo z jiného katalogu či relace (session) a nebo z aplikací Lightroom, Aperture a Media Pro.
Diskuse k článku
kamil Mittner19.9.2015, 22:17odpověď
Děkuji za tento seriál. Také jsem si s tímto programem hrál a srovnával s Lightroomem 5 ... Moje zkušenost je následující: V Capture pro jsem (v úpravách) nenašel funkci známou z LR, a to že LR umí přiřadit "Kamerový profil" fotoaparátu. Například u Canonu je to např. Camera standard, Adobe profil nebo Camera neutral apod. Tímto já při vyvolávání často začínám a pak dělám další korektury.

Další věc je, že prostě s LR se mi mnohem lépe a hlavně efektivně pracuje. Můžu kdykoliv přepnout náhled před a po, u Capture Pro musím dělat variantu fotografie ke srovnání, na nic jiného jsem nepřišel. A takových drobností je tam víc, (dávkové zpracování ...) prostě v Capture Pro si nejsem tak jistý v kramflecích a trvá mi vše dlouho. Proto jsem vám za tuto serii moc vděčný a doufám že se dozvím nějaké ty finty.

Nakonec to praktikuji tak, že fotky ze zrcadlovky (eos60D) většinou zpracovávám v LR, ty hodně povedené si pak pro kontrolu zkusím i v CP8, která má podle mě takové příjemnější podání šumu a bezkonkurenční možnosti funkce Clarity pro povedené "krajinky".

Fotím také na starý kompakt powershot G11, tam je pro mě prostě CP8 požehnáním z nebes, protože LR RAWy z tohoto foťáku jednoduše neumí (nevím proč ...) a CP8 je dělá naprosto nádherné, je to obrovský rozdíl, není potřeba skoro žádných zásadních korektur a vše je podle mého gusta ...

reagovat

Michal Krause21.9.2015, 11:11odpověď
Na základě odezvy (díky za ní!) jsem v článku doplnil tři informace, které se týkají odlišnosti mezi verzemi pro Mac a Windows:

1. Synchronizace se na Windows nejmenuje Synchronize…, ale Synchronize Folder

2. Popisek v paletě Metadata je označen jako Caption a nikoliv Description jako na Macu

3. Funkce Pair RAWs and JPGs v paletě Naming na Windows není. Zdá se mi, že se Capture One snaží o párování automaticky, protože sekvence při mých testech opakovala některá čísla, ale zjevně nikoliv pro správné dvojice RAW+JPEG. Jelikož to sám obvykle nepoužívám, je možné, že jsem něco přehlédl a uvítám případně doplnění od někoho, kdo takto fotí.

Michal Krause

reagovat

Michal Krause21.9.2015, 11:34odpověď
Dobrý den,

většině věcí, které jste zmínil, se budu později věnovat, ale dopředu musím říct, že některé funkce jsou v Capture One skutečně neohrabané a moc se obejít nedají. Osobně na přepínání „Před a po“ (jehož absenci považuji za absolutně nepochopitelnou) používám klávesy Cmd+R (menu Adjustments → Reset) a Cmd+Z (Edit → Undo) – první z nich zahodí všechny úpravy a druhá je zase vrátí. Není to rozhodně ideální, ale je to podle mě nejrychlejší varianta, pokud preferujete přepínání obou stavů (pro porovnání bok po boku je opravdu potřeba použít variantu – klávesy F2, Enter a Cmd+šipka doleva pro návrat na originál a pak případně pomocí Cmd+Z zase variantu zrušit. Tohle harakiri ale nepoužívám, mám raději přepínání).

Profily jsou v Capture One v nástroji Base Characteristics. Využívá se standardní formát ICC, který může být vytvořen teoreticky i v jiné aplikaci, ale hlavně přímo v Capture One z Color Editoru. Pro některé fotoaparáty existuje rovnou více profilů, ale pokud vím, nejde nikdy o napodobení profilů výrobců fotoaparátů jako je zmíněný Camera Standard atd. v Adobe. Není vyloučeno, že podobné profily někdo už vytvořil a budou třeba ke stažení, ale osobně jsem se po této možnosti nepídil.

Jinak i já sdílím pocit, že CP8 prostě často dělá ty fotky na první dobrou, proto mu odpouštím i tu občasnou těžkopádnost :)

Michal Krause

reagovat

paveldufek21.9.2015, 19:34odpověď
Na náhled před stačí držet Alt a myší zmáčknout ikonu reset nastavení v dané paletce. Když to pustíte, tak se ukáže stav po.

reagovat

kamil Mittner22.9.2015, 09:53odpověď
No vidíte jablko-R a jablko-Z mě nenapadlo, asi mám takový podvědomý blok si úpravy resetovat :), ale budu to používat:)

reagovat

kamil Mittner22.9.2015, 09:54odpověď
A ten druhý typ s altem a resetovací šikou jsem vůbec neznal - také díky!

reagovat

paveldufek22.9.2015, 11:36odpověď
On C1 působí neohrabaně, ale umí toho hodně. Jen to není někdy hned vidět. Používám ho několik let tak jsem se tím prokousal.

reagovat

Michal Krause22.9.2015, 14:37odpověď
To je pravda, zmiňoval jsem to v druhém dílu. To ale řeší před a po jednoho nástroje, a jelikož v původním dotazu byla zmínka o této funkci z Lightroom, která naopak porovnává upravenou a neupravenou fotku (pokud se ručně nepřenastaví varianta k porovnání), popsal jsem obdobný postup pro C1. Fakt je, že ta varianta s Altem je většinou užitečnější, protože se spíš hodí ověřovat vliv jedné úpravy (což naopak Lightroom nemá).

Jinak když už jsme to tedy tak pěkně rozebrali, doplním ještě pro úplnost, že pro porovnání před a po změny jednoho parametru nástroje (např. Saturation v paletě Exposure) stačí kliknout a přidržet tlačítko myši na jeho názvu.

Michal Krause

reagovat

Harald Košvanec11.1.2016, 13:59odpověď
Dobrý den.
Je možné změnit umístění katalogu?
V Lightroomu jej mám umístěný na jiném disku, než je defaultní nastavení, protože systémový disk mám SSD a nechci jej zatěžovat změnami.

reagovat

Michal Krause11.1.2016, 14:49odpověď
Dobrý den, katalog může ležet kdekoliv, jeho umístění se volí při vytváření a lze jej umístit i jinam. Dovolím si ale podotknout, že je trochu škoda nedat jej na SSD disk, protože to práci (v Capture One i v Lightroom) urychlí. Osobně jsem se ještě nesetkal s tím, že by podobné používání vedlo ke zkrácení životnosti disku v časovém horizontu jeho předpokládané životnosti, pokud se obáváte tohoto.

Michal Krause

reagovat

Harald Košvanec14.1.2016, 15:39odpověď
Děkuji za odpověď.

reagovat

ScottTiger27.2.2016, 15:05odpověď
Nikde jsem nenasel informaci jak zabranit importu fotografii, ktere jiz jednou byly importovany (duplikaty). Napriklad na cestach jsem kazdy vecer importoval snimky, ktere jsem ale nechaval jako zalohu na SD-karte a po 14 dnech jsem mel v pocitaci prvni den 14x :) Aperture to zvlada, nevite, jak na tohle v C1?

reagovat

Michal Krause27.2.2016, 15:38odpověď
Capture One tuhle funkci nemá. Někde jsem zahlédl, že by se měla brzy objevit, ale těžko říct, jak spolehlivý je zdroj té informace.

Pro popsaný scénář je prozatím nejjednodušší fotky z karty zkopírovat na disk správcem souborů, který ty existující nebude kopírovat/přepisovat, a pak spustit import s nastavením Store Files na Current Location. Je to sice krok navíc, ale dá se s tím poměrně v pohodě žít.

Michal Krause

reagovat

 CO
blickyn23.2.2019, 08:27odpověď
Dobrý den, jsem začátečník a rozhodl jsem se zkusit CO Pro 12 v trial verzi. Nemáte prosím někdo zkušenosti proč mě při importu program ve složce nevidí ani jeden canon RAW soubor? Tedy .cr2 z canon M100. Už jsem pročetl kde co ale nepodařilo se mě program donutit ani k importu :-/
Budu vděčný za jakoukoli radu.

reagovat

Michal Krause23.2.2019, 16:41odpověď
Dobrý den, zdá se, že Canon M100 bohužel není mezi podporovanými fotoaparáty (viz https://www.phaseone.com/en/Capture-One/Supported-Cameras.aspx). Pro vyzkoušení lze použít konverzi RAWů do DNG pomocí zdarma dostupného nástroje Adobe DNG Converter, ale pro dlouhodobé použití by to asi bylo trochu otravné. Bohužel netuším, jestli podpora tohoto fotoaparátu přibude – ve verzi 12 Phase One přidal fotoaparát M50, takže možné to je.

Michal Krause

reagovat

blickyn24.2.2019, 19:03odpověď
To by vše vysvětlovalo. Ani nevíte jak moc DĚKUJI za radu!

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše stromově

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace