motiv

Prodej fototechniky z druhé ruky, aneb co dělat, aby to nebyla ta levá

V dnešním článku se zaměříme na internetový prodej bazarového zboží, tedy na nároky, ale i povinnosti prodávajícího a kupujícího, obou soukromých osob, nepodnikatelů. Koupě použitého zboží má pro kupujícího nesporně jednu zcela zásadní výhodu, a to nižší cenu oproti zboží novému. Současně je ale při takovéto koupi kupující právně chráněn mnohem méně, než by tomu bylo při nákupu nepoužitého zboží. Prodávající má naopak možnost zbavit se nepotřebné věci, aniž by potřeboval k prodeji jakékoli povolení, ovšem i pro něj představuje takovýto prodej určitá rizika.
Diskuse k článku
Trhač14.12.2015, 14:58odpověď
Nedávno si můj můj nezletilý synek převzal a zaplatil dobírku a namísto mobilního telefonu byly v krabičce dva klíče 13/17 přilepené tak, aby nechrastily. Co v takovou chvíli? Doručovatel rozbalený balíček odmítl vzít zpátky, pošta pravila, že převod peněz může zastavit pouze na základě příkazu policie a policie nevěděla, že tuto možnost má a jak ji využít. Po třech hodinách jednání na služebně se to ovšem podařilo, pravděpodobně proto, že balíček, ač byl odeslán z neexistující adresy, odesílalo již notně provařené kladenské individuum, navíc penize měly být převedeny na jeho existující účet. Ovšem doma je ještě nemáme, o dalším vývoji vás mohu časem informovat.

reagovat

advokaticernapole21.12.2015, 08:16odpověď
Dobrý den, Trhači. I takové případy se bohužel stávají. U dobírky je skutečně ideální otevřít balík ihned při převzetí. Pokud v něm není očekávaný obsah, vnutit balík poště zpátky nelze (ta může vrátit balík odmítnutý, ale po otevření a zaplacení dobírky už to neudělá). Pošta je totiž odpovědná jen za odeslání balíku, nikoli ale za správnost jeho obsahu. Zaměstnanci pošty ovšem mohou sloužit jako svědci toho, co v balíku bylo. Za této situace tedy nezbývá nic jiného než zavolat Policii ČR a s případem se obrátit na ni. Je-li škoda tzv. nikoli nepatrná, tj. ve výši aspoň 5000 Kč, může se jednat o trestný čin podvodu.

reagovat

Trhač22.12.2015, 02:43odpověď
Zřejmě se vyplatí i při nižší škodě uvědomit PČR, neboť v těchto případech jde většinou o jedince s mnoha podvody a částka se pak nasčítá. Dále doporučuji při platbě zkontrolovat, zda se nejedná o účet tzv. "Blesk peněženky" (3198888319/0800), což je vlastně dobíjecí platební karta, kam lze peníze složit v trafice nebo nechat poslat, ale je bez identifikace majitele. Jde o jeden účet a k rozlišení slouží specifický symbol, což je číslo mobilu, třeba i z předplacené sady.

reagovat

Trhač30.12.2015, 13:50odpověď
Tak mám pozitivní zprávu - v tomto případě podfukář neuspěl, včasný policejní zákrok skutečně zastavil platbu dobírky a poštovní depo na jejich pokyn asi po měsíci platbu poukázkou vrátilo. Kéž je toto precedentní pro další podobné případy.

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše stromově

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace