motiv

seriál


hledej v článcích

Capture One efektivně 17: místní úpravy – úvod do vrstev a masek

Místní úpravy se postupně staly běžnou součástí konverze RAW souborů a v řadě případů tak fotografovi ubyla nutnost spouštět Photoshop nebo jiný externí editor. Capture One má v tomto směru bohaté možnosti se všemi benefity nedestruktivních pracovních postupů. Dnes se podíváme na základní principy a práci s vrstvami a maskami.
Příspěvek k článku:
 masky - dotaz a zajímavosti
Petr Dorazil31.12.2015, 02:27odpověď
Nevíte prosím, zda má nástroj štětec/guma možnost trasování? Kreslení rovných čar by to dost usnadnilo, zejména když masku nakreslím s přesahem, který potom vně maskované části umazávám na přesný tvar s ostrými rohy.

Funkce automatické masky mi funguje pouze výjimečně, za předpokladu skutečně velkého kontrastu mezi maskovaným objektem a pozadím (typicky tmavý objekt proti jasné obloze). Použitelnost je dost omezená.

Zajímavé rozdíly ve Win:
1) V místě prvního nasazení nástroje štětec/guma vyskakuje oranžový uchopovací bod masky vrstvy. Když na něj najedu myší, kurzor se změní na 4-cestnou šipku a vyskočí hláška „Click to select and pan“ a „Ctrl-click on layer to pan“. Mohu tedy posunovat buď samotný uchopovací bod nebo i celou masku vytvořenou nástrojem štětec/guma.
2) Pokud na stejnou vrstvu nejprve použiji štětec/gumu a potom nástroj přechod, maska vytvořená štětcem zmizí, ale uchopovací bod zůstane zobrazen a dá se i přesouvat, samotný přechod však polohu nemění.
3) Pokud použiji pouze nástroj přechod, uchopovací bod se nezobrazuje a masku nelze posouvat.
4) Ovšem pozor. Pokud nejprve nakreslím přechod a potom použiji štětec nebo gumu, opět se objeví uchopovací bod a lze posouvat masku celou, tedy včetně gradientu. Bohužel to má háček. Jakmile masku posunu přes okraj snímku, pak při puštění tlačítka myši se maska nevratně ořízne, a to jak část nakreslená štětcem tak i část nakreslená pomocí přechodu. Tudíž pro manipulaci s přechodem to nedává žádný smysl.

Ještě drobnosti:
Uchopovací bod se zobrazuje pouze při pohybu kurzorem v okně náhledu snímku s aktivovaným nástrojem pro kreslení masky. Při přechodu na vrstvu Background se uchopovací bod masky změní na šedý, ale pozor, je i nadále aktivní. Lze tedy masku posouvat i z pozice vrstvy pozadí, tedy v režimu, kdy maska není vidět. Aby se maska posouvala, musí se kliknout přímo na ni (na červeně zbarvenou plochu). Při stisku klávesy Ctrl pro posun masky se kurzor změní na symbol černé ručičky držící šedou masku.

Doporučuji uživatelům verze pro Win zejména bod 1 vyzkoušet. Drobný posuv masky nakreslené štětcem může být občas užitečný. Bohužel se mi nedaří pořídit screenshoty, které by zobrazovaly rovněž aktivní kursor, abych to dokumentoval. Snad to nebude vadit.

Petr Dorazil

reagovat

 

Další příspěvky k článku:
Petr Dorazil31.12.2015, 02:27odpověď
Michal Krause31.12.2015, 09:49odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace