motiv

Mnoho povyku pro jednu fotografii aneb ochrana práv autora

Může se zdát až neuvěřitelné, kolik práv je možné porušit pouhým zmáčknutím spouště fotoaparátu. Příkladem může být situace, kdy bez vašeho svolení někdo použije na webových stránkách vaši fotografii nebo kdy jste zachyceni na snímku a nevypadáte zcela podle vašich představ (někteří ani jiné fotografie nemají) a tento je proti vaší vůli šířen do světa. Popsané příklady naráží na autorskoprávní problematiku, která se v dnešní době stává čím dál více aktuální z důvodu masivního využívání sociálních sítí a obecně technologií umožňujících rychlé sdílení informací včetně fotografií.
Příspěvek k článku:
 dotaz na focení veřejně přístupné akce
macek26.9.2016, 14:07odpověď
Dobrý den,
rád bych znal váš názor na takto vzniklou situaci:

Volá mi člověk, který se představí a povídá mi, že porušuji jeho autorská práva, protože někde na webu (zde 500px) publikuji fotografie z "jeho" akce. A že prej za to chci XY dolarů. Jako ano, některé fotky se mi zdály zdařilé, tak jsem zaškrtl, že je možné získat jejich kopii v plném rozlišení za úplatu. Neříkám, že si myslím, že jsem učinil asi úplně správně, nejspíš jsem pochybil a to je třeba si vyjasnit. Jednalo se o veřejnou akci k výročí bitvy u Hradce (Königratz 1866). Akce byla veřejně přístupná a fotilo tam kvanta lidí. Musím přiznat, že akce velmi zdařilá a líbilo se mi to.

Každopádně pán byl vcelku přístupný, sice na mne nastoupil výhružným tónem, jakože jsem profesionál a kdesicosi, že mám vědět a že určitě vím... no nevím, proto otevírám tuto diskuzi, ale nakonec s ním byla řeč. Co tedy člověk vlastně prodává?l, ten děj nebo to zpracování? Taky nastává otázka co a komu a kdy náleží autorská práva. Když vyfotím nějaký děj nebo nějaký přírodní úkaz je to rozdíl? Válečný reportér asi neplatí USA/Rusku za vyvolání někde nějakého válečného konfliktu. Abych řekl pravdu, vidím to trochu vratce, co kdy a za jakých okolností komu co náleží nebo ne.
Určitě nemám problém pořadateli poskytnout fotky, pokud se mu líbí a to grátis. Mne se akce taky líbila. Jen nevím, do jaké míry jsem hříšník, když fotku kterou jsem z akce pořídil a úpravil (tudíž jsem do toho vnesl taky nějakou uměleckou hodnotu), ji tedy nesmím prodat a nebo musím mít svolení pořadatele nebo osob tam vyobrazených.
Chápu rozhořčení páně, že ho akce stála 10 milionů, tak ale měl buď vybírat vstupné a mít někde viditelně daná pravidla pro focení. Lidí tam bylo několik tisíc a několik stovek fotilo určitě.

děkuji za odpověď, teď nevím , jestli se bát/nebát publikovat fotky a shánět kdo je kde organizátorem...
Marcel Špeta

reagovat

 

Další příspěvky k článku:
MM16.9.2016, 15:06odpověď
advokaticernapole22.9.2016, 14:21odpověď
MM22.9.2016, 17:16odpověď
macek26.9.2016, 14:07odpověď
advokaticernapole30.9.2016, 16:59odpověď
macek30.9.2016, 21:22odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace