motiv

Mnoho povyku pro jednu fotografii aneb ochrana práv autora

Může se zdát až neuvěřitelné, kolik práv je možné porušit pouhým zmáčknutím spouště fotoaparátu. Příkladem může být situace, kdy bez vašeho svolení někdo použije na webových stránkách vaši fotografii nebo kdy jste zachyceni na snímku a nevypadáte zcela podle vašich představ (někteří ani jiné fotografie nemají) a tento je proti vaší vůli šířen do světa. Popsané příklady naráží na autorskoprávní problematiku, která se v dnešní době stává čím dál více aktuální z důvodu masivního využívání sociálních sítí a obecně technologií umožňujících rychlé sdílení informací včetně fotografií.
Diskuse k článku
MM16.9.2016, 15:06odpověď
Dobrý den, nejsem si jist, zda mi tento dotaz odpovíte zde veřejně, ale určitě by to zajímalo více lidí.
Fotografoval jsem pro zákazníka šperky, které vyrábějí jeho zaměstnanci. Měl jsem některé ukázky na svých stránkách. Pak jsme ukončili spolupráci a zákazník chtěl, abych ze svých stránek fotografie odstranil. (Nechme stranou, že bych to stejně udělal, protože jsem s nimi už nechtěl mít cokoli společného.) Měl na to právo? Dle autorského zákona je zaměstnavatel vykonavatel majetkových práv děl zaměstnanců, ale ta zde nebyla nijak poškozována, spíše naopak (reklama zdarma). Jak to v tomto případě je?

reagovat

advokaticernapole22.9.2016, 14:21odpověď
Dobrý den, MM. Pokud nešlo o zaměstnanecký poměr a vykonával jste svou činnost jako OSVČ, jedná se dle autorského zákona o dílo vytvořené na objednávku. U většiny plnění na objednávku se obecně jedná o kupní smlouvu, v tomto případě se však jedná o smlouvu o dílo, jelikož převážná část plnění spočívá v činnosti. Zákon přiznává objednateli (Váš obchodní partner) tzv. nevýhradní licenci k dílu, objednatel je tedy oprávněn dílo užít jen v rozsahu účelu smlouvy. Pokud by chtěl objednatel disponovat větším oprávněním, musel by si to výslovně upravit ve smlouvě, zjm. ujednat si výhradní licenci. Pokud ve smlouvě není upraveno jinak, licence je pouze nevýhradní. Zhotovitel (Vy jako autor-fotograf) pak může dílo použít a je oprávněn udělit licenci i třetí osobě, a to i tehdy pokud se jednalo o dílo na objednávku pro jiného objednatele. Nesmí se ale jednat o rozpor s oprávněnými zájmy objednatele. Tzn. např. pokud by autor poskytl fotografie konkurenci, která by chtěla výrobek marketingově využít, ale neuměla by jej vyrobit, lze to chápat jako rozpor s oprávněnými zájmy objednatele. Pokud jste umístil snímky na své webové stránce z důvodu vlastní prezentace, není v tom problém a o rozpor se nejedná. Chtěl-li tomu objednatel zabránit, měl si to ujednat ve smlouvě. Vše samozřejmě platí obecně, pro jednoznačnou odpověď bychom potřebovali znát zcela konkrétní souvislosti. Advokáti Černá Pole

reagovat

MM22.9.2016, 17:16odpověď
Dobrý den, zpětně se omlouvám za anonymitu, ale věc je ještě v běhu a nerad bych zveřejňoval více, než je nutné. Vaše odpověď je zcela vyčerpávající a je už nyní jasné, že můj bývalý zákazník žádal, na co neměl právo. Děkuji za vaši odpověď a pomoc, v případě potřeby bych se na vás obrátil.

reagovat

macek26.9.2016, 14:07odpověď
Dobrý den,
rád bych znal váš názor na takto vzniklou situaci:

Volá mi člověk, který se představí a povídá mi, že porušuji jeho autorská práva, protože někde na webu (zde 500px) publikuji fotografie z "jeho" akce. A že prej za to chci XY dolarů. Jako ano, některé fotky se mi zdály zdařilé, tak jsem zaškrtl, že je možné získat jejich kopii v plném rozlišení za úplatu. Neříkám, že si myslím, že jsem učinil asi úplně správně, nejspíš jsem pochybil a to je třeba si vyjasnit. Jednalo se o veřejnou akci k výročí bitvy u Hradce (Königratz 1866). Akce byla veřejně přístupná a fotilo tam kvanta lidí. Musím přiznat, že akce velmi zdařilá a líbilo se mi to.

Každopádně pán byl vcelku přístupný, sice na mne nastoupil výhružným tónem, jakože jsem profesionál a kdesicosi, že mám vědět a že určitě vím... no nevím, proto otevírám tuto diskuzi, ale nakonec s ním byla řeč. Co tedy člověk vlastně prodává?l, ten děj nebo to zpracování? Taky nastává otázka co a komu a kdy náleží autorská práva. Když vyfotím nějaký děj nebo nějaký přírodní úkaz je to rozdíl? Válečný reportér asi neplatí USA/Rusku za vyvolání někde nějakého válečného konfliktu. Abych řekl pravdu, vidím to trochu vratce, co kdy a za jakých okolností komu co náleží nebo ne.
Určitě nemám problém pořadateli poskytnout fotky, pokud se mu líbí a to grátis. Mne se akce taky líbila. Jen nevím, do jaké míry jsem hříšník, když fotku kterou jsem z akce pořídil a úpravil (tudíž jsem do toho vnesl taky nějakou uměleckou hodnotu), ji tedy nesmím prodat a nebo musím mít svolení pořadatele nebo osob tam vyobrazených.
Chápu rozhořčení páně, že ho akce stála 10 milionů, tak ale měl buď vybírat vstupné a mít někde viditelně daná pravidla pro focení. Lidí tam bylo několik tisíc a několik stovek fotilo určitě.

děkuji za odpověď, teď nevím , jestli se bát/nebát publikovat fotky a shánět kdo je kde organizátorem...
Marcel Špeta

reagovat

advokaticernapole30.9.2016, 16:59odpověď
Dobrý den, pane Špeto. Na rekonstrukci bitvy u Hradce Králové se můžeme dívat jako na zvláštní herecké představení. Lze říci, že se jedná o umělecké ztvárnění pořadatelem a je to jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora. Nejde přitom o děj, ale o ztvárnění - to zpravidla bude autorským dílem. (Vámi zmíněný přírodní úkaz není autorským dílem, lze ho jen chránit zákazem fotografování nebo i vstupu osob.) Pokud si autor udělá na takové akci snímky pro vlastní potřebu k založení do rodinného alba, není s tím určitě problém. Pořadatel má ovšem možnost focení zakázat nebo k tomu prodávat zvlášť povolenky. Situace se mění pokud použijete snímky pro komerční nebo podnikatelské účely. Pořadatel akce může oznámit podmínky akreditace. Podobně je tomu na sportovních kláních či hudebních koncertech. Z mého pohledu je nutná dohoda s pořadatelem o možnosti komerčního užití fotografií. Až na základě dohody, nejlépe písemné, je možné poskytnout fotografie dalším osobám za úplatu. Zatímco běžní "spotřebitelé" musí být informováni o povinnostech a zákazech, Vy jako podnikatel máte ze zákon povinnost být nejen obezřetný a informovaný, ale také vynaložit přiměřenou míru úsilí, abyste si zjistil všechny potřebné informace. Mohl a měl jste se tedy předem dohodnout na komerčním užití fotografií. Jiná věc je detailní fotografování osob. Ty Vám zjevně nedaly souhlas k pořízení podobizny a jejímu zpeněžení. V rámci akreditace by si toto měl smluvně upravit pořadatel a dohodou s ním byste neporušoval ani práva chránící osobnost či osobní údaje. Pokud příště navštívíte nějakou společensko-kulturní akci a budete chtít následně své fotky nabídnout, domluvte si s pořadatelem tuto možnost, nejlépe písemně. Vyhnete se tak zbytečným nepříjemnostem. Advokáti Černá Pole

reagovat

macek30.9.2016, 21:22odpověď
děkuji za vysvětlení a s pořadatelem jsme se již dohodli :-)
Bohužel informace ohledně fotografování neměli defacto žádné, doporučil jsem jim tomuto tématu se víc věnovat alespoň na webovkách, aby se zamezilo nepříjemnostem. Odteď si budu dávat větší pozor :-)

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše stromově


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace