motiv

Fujifilm X-T2 (nejen) z pohledu fotografování přírody

Příchod nové vlajkové lodi mezi fotoaparáty Fujifilm na trh byl načasován příhodně na stejnou dobu, kdy jsem chystal svou další fotocestu, takže se přímo nabízelo jeho zapůjčení pro účely testování. Zde jsou mé zkušenosti z týdenního používání X-T2 během výpravy na Špicberky.
Diskuse k článku
MM28.10.2016, 06:20odpověď
Dobrý den Michale, rád bych se zeptal na náhled fotografie, možná jsem to v článku přehlédl. Mám zkušenost s X-Pro1, kde nebylo možné snímek zvětšit tak, aby šlo spolehlivě posoudit jeho ostrost. Zvětšení bylo příliš malé. Je to u X-T2, ev. i u jiných modelů Fuji, už lepší? Děkuji.

reagovat

Michal Krause30.10.2016, 20:03odpověď
Dobrý den,

tohle je řešeno stále stejně: všechny digitální fotoaparáty zobrazují na displeji JPEG a nikoliv RAW. Pokud se fotí pouze do RAWu, používá se vložený náhled a ten je u formátu RAF Fujifilmu velký jen 1920×1280px. Pro možnost zvětšení na 1:1 je tedy nutné fotit do RAF+JPEG. Tohle chování není specifické jen pro Fujifilm – stejné to je například u fotoaparátů Ricoh.

S pozdravem
Michal Krause

reagovat

MM31.10.2016, 20:23odpověď
Dobrý den, děkuji za odpověď. Princip vysvětlovat netřeba, to je mi jasné. Jen mě zajímalo, zda už s tím konečně něco udělali. Tedy nic. Fotografovat zároveň do JPG je poměrně nešikovné řešení, pokud používáme jen RAW. Od fotoaparátu za téměř 50 000,- bych takové omezení nečekal. Hlavně že to má video, když základní věci pro fotografování chybí ... ale škoda slov.

reagovat

Michal Krause1.11.2016, 05:36odpověď
Rozumím, ale i když je to trochu s podivem, jako „chybějící základní věc“ pro fotografování to určitě nevnímám – jde spíš o pocit či zvyk, z uživatelského hlediska to příliš podstatný rozdíl není. Prostor na kartě zabere JPEG stejně, ať už je vložen do RAWu či leží bokem (ano, něco místa spotřebuje i stávající náhled v RAFu, ale při jeho velikosti se reálně bavíme o kapacitě zhruba pro 10 fotografií navíc na 32 GB kartě, čili nic kritického). Po stránce ovládání fotoaparátu je použití RAW+JPEG zcela transparentní (mazání, prohlížení atd. s nimi pracuje jako s jednou fotografií) a při načítání snímků do počítače také není nijak složité JPEGy jednoduše vynechat.

Michal Krause

reagovat

MM1.11.2016, 17:31odpověď
S podivem? Vždyť to má snad každá zrcadlovka, aniž bych musel fotografovat RAW + JPG. O zvyk určitě jde a protože se mi zrovna Fuji technika líbí, asi bych si také zvykl. Jen mi zkrátka přijde objektivní říci Ano, tady udělal výrobce chybu a je potřeba to zlepšit. Ovšem pokud by to tělo stálo 15 000,-, pak bych nad tím klidně mávnul rukou :-)

reagovat

Michal Krause2.11.2016, 10:09odpověď
Naprosto respektuji, že to vnímáte jako problém, což samozřejmě může platit i pro další uživatele, a je tedy dobré, aby to bylo řečeno – takže děkuji za připomínku :)

S pozdravem
Michal Krause

reagovat

MM2.11.2016, 21:24odpověď
... a já děkuji za pochopení a dobrý přístup :-)

Martin Mojžíš
www.martinmojzis.com

reagovat

JSP07018.12.2016, 00:52odpověď
Ten náhľad fotografie je ťažký fail. Všetci recenzenti a guruovia Fuji by mali na to poukazovať, nie to obhajovať. Je to totálny nezmysel, aby som musel fotiť do JPG+RAW.
Čo sa týka spotreby energie, platí dtto. Fuji žerie energiu, lebo má stále zapnutý displej. Pritom by stačilo pridať jeden rozumný režim prepínania medzi EVF a LCD. Že EVF sa zapne iba pri priložení k oku a LCD iba na zobrazenie menu rsp. náhľadu fotografie. Energiu takisto zbytočne žerie prediktívne ostrenie a stabilizácia objektívu. Na to žiadny guru neupozorní a výrobcovi je to z nepochopiteľných dôvodov jedno. Pritom výdrž CSC je najviac kritizovaná vlastnosť.
Nárast rozmerov vnímam pozitívne, aj keď je zanedbateľný. Časom možno X-T5 narastie do rozumných rozmerov. Mám X-T1, ktorý je nielen vzhľadom na vysokú hmotnosť moc malý. X-T2 je na tom bohužiaľ rovnako. Pritom je to nezmysel. Pri nasadení objektívu 100-400, 55-140, 55-200, 16-55 je nezmysel robiť také maličké neergonomické telo. Fuji by malo mať jeden fotoaparát, ktorý sa bude dobre držať aj bez prídavného gripu.
Fuji má bohužiaľ veľa vychytávok, nad ktorými sa rozum zastavuje a ktoré nemajú v pláne riešiť.

reagovat

Michal Krause18.12.2016, 09:11odpověď
Dobrý den, díky za postřehy. K RAW+JPG jsem se už vyjadřoval výše – i když se pohybuji se poměrně hodně ve Fuji komunitě a neslyšel jsem zrovna na tohle ani jedinou stížnost, plně chápu, že to někomu může vadit.

S přepínáním mezi EVF a LCD souhlasím – tahle možnost mi také chybí, takže děkuji za doplnění.

Pokud jde o stabilizaci, není pravda, že se o jejím vlivu na spotřebu baterií v recenzích nepíše – v článku o XF100-400mm jsem se tomu věnoval. Prediktivní ostření je historická funkce, která měla kompenzovat pomalé kontinuální ostření starších těl, a dnes už se nedoporučuje používat – řekl bych, že ztratila smysl od vydání firmwaru 4 pro X-T1 a jeho ekvivalentů pro ostatní těla.

Ergonomie a velikost těla je nejspíš věc subjektivní – v den, kdy se začnou fotoaparáty Fuji zvětšovat nebo zásadně změní ovládání, budu hodně, hodně smutný :)

Michal Krause

reagovat

JSP07018.12.2016, 22:46odpověď
Ďakujem za odpoveď.
Tú recenziu XF100-400 som nečítal, presne to som mal na mysli. To by sa malo spomínať v každej Fuji recenzii, nech sa páni inžinieri spamätajú.

reagovat

Michal Krause19.12.2016, 08:55odpověď
Jasně, zpětná vazba je důležitá – i pro mě od dalších uživatelů, protože něco je opravdu otázkou subjektivního vnímání, a na něco si člověk zvykne a už mu to pak ani nepřijde. Každopádně své postřehy z testování a používání techniky do Fujilmu předávám a odezva je pozitivní – samozřejmě nemohu říct, jak a případně kdy se projeví v Japonsku, byť minimálně jednu chybu, kterou jsem hlásil, už aktuální firmware pro X-T2 řeší :)

Michal Krause

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace