motiv

Novinky v Capture One 10

Nová verze Capture One s pořadovým číslem 10 přináší několik užitečných novinek, ale zároveň v ní možná poprvé chybí nějaký výrazný tahák v samotných nástrojích pro úpravu fotografií.
Diskuse k článku
Jiří Hájek1.12.2016, 22:15odpověď
25.11. jsem provedl upgrade na 9. Dnes mi přišla nabídka na novou verzi 10. Ale když jsem si přečetl vaši recenzi, tak už jsem trochu vychladl z onoho rozhořčení. Je to jako když si koupíte, cokoliv- třeba lepší fotoaparát - a oni ho za 5 dní zlevní o tisíce. Zkrátka verze 10, z mého pohledu, nepředstavuje svými změnami důvod k investici.

reagovat

Michal Krause2.12.2016, 01:15odpověď
Dobrý den,

takové věci se skutečně dějí a asi s tím nic nenaděláme, ale ve Vašem případě bych ještě neházel flintu do žita – zkuste, jestli Vám Capture One nenabídne aktualizaci na verzi 10, protože některé zahraniční weby uvedly informaci, že licence verze 9 zakoupené v listopadu budou mít upgrade na verzi 10 zdarma. Netuším, jestli se to vztahuje i na upgrady na v9, ale přišlo by mi to logické. Nestane-li se tak, poptal bych to na stránkách podpory (https://www.phaseone.com/en/SupportMain.aspx) – dole je kontaktní formulář, v němž zvolíte jako oblast Purchasing Assistance. Zkuste to, třeba to vyjde :)

Michal Krause

reagovat

Petr Gebauer2.12.2016, 01:47odpověď
nebaví mě číst články v Angličtině a toto byl první článek co jsem na českém webu o C1 v10 našel.

Pomalu přecházím v Lr a je to boj po 6 letech v LR mi přijde C1 jak program pro kosmonauty.

reagovat

Michal Krause2.12.2016, 09:46odpověď
Když jsem během používání Lightroom zkoušel sem tam různé verze Capture One, také jsem měl pocit, že je to nějaké moc komplikované – dnes se tomu zpětně divím, protože reálně je používání obou aplikací v mnoha ohledech shodné, jen to trochu jinak vypadá :) Každopádně i když je v Capture One hodně co vylepšovat, dnes už kroutím hlavou spíš nad Lightroom – mimo jiné třeba nad nelogickými klávesovými zkratkami (namátkou „m“ = přechodový filtr – co tím proboha autoři zamýšleli? :)

Každopádně je jisté, že je to do značné míry otázka zvyku, mám zkušenost, že po překonání prvotní bariéry je sžívání už docela rychlé.

Michal Krause

reagovat

fanda fuji4.12.2016, 00:04odpověď
Funguje tato funkce včetně ladění difrakce i na souborech RAF (X-T2)? Děkuji. Hilar

reagovat

Michal Krause4.12.2016, 18:33odpověď
Ano, funguje – a podle toho, co zaznělo během oficiálního představení, by měla korekce difrakce pracovat s profily objektivů. Tady je narychlo vyrobená ukázka s X-T2 a XF23mm:

http://take.ms/CWPM0
(pozor, na menším monitoru může být třeba si na fotku kliknout, aby se ukázala v 1:1)

Je vidět, že korekce pomůže docela dost, i když na f/8 (pro srovnání, bez korekce) je kresba pořád o kousíček ostřejší.

Jinak když už se bavíme o Fuji, doplním, že s RAF soubory nově funguje automasking při malování masek. Ostatní nedostatky ale zůstaly – nadále není podporován komprimovaný RAF z X-Pro2 nebo X-T2, zobrazení focus mask nebo LLC (to asi nikomu nechybí). V posledním release candidate se mi navíc stále nenačítal profil XF56mm při použití na X-T2, což je chyba známá z verze 9 (ve finální verzi jsem to ještě netestoval, ale nečekám, že by se to změnilo).

Michal Krause

reagovat

Petr Dorazil5.12.2016, 13:27odpověď
mi dělá psí kusy. Přesněji řečeno se mi vždy nejprve zobrazí obraz proložený průsvitnou šachovnicí - střídají se v něm světlejší a tmavší obdélníčky. Teprve pak naskočí náhled obrázku po úpravách. Zrušil jsem předvolbu hardwarové akcelerace a je po problému. Žádné znatelné zpomalení zobrazování jsem nepozoroval. Ale možná jen nepracuji dost rychle na to, abych nějakou změnu postřehl :o)

reagovat

Michal Krause5.12.2016, 22:36odpověď
Tohle se může snadno stát, některé grafické karty nebo jejich ovladače mohou mít potíže s funkcemi, které Capture One potřebuje. Typicky se to týká těch levnějších, ale občas i některých lepších – pak může pomoct aktualizace ovladačů. Jinak pokud jde o výkon, GPU nemusí být výkonnější než CPU, záleží na konfiguraci počítače. Když akceleraci zavedl Lightroom, dala se dohledat hromada diskusí o tom, že někdy je použití GPU na obyčejnějších kartách brzdou. Takže hlavní je, že to po vypnutí funguje uspokojivě a klidně se dá žít i bez akcelerace :)

Michal Krause

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace