motiv

Affinity Photo – povedený konkurent Photoshopu za příznivou cenu

Pokud se zajímáte o nástroj pro úpravy fotografií, nemohli jste nejspíš v poslední době přehlédnout informace o příchodu fotografického editoru Affinity Photo na Windows. Neuškodí tedy podívat se, co tento konkurent Photoshopu vlastně umí a nabízí.
Diskuse k článku
Harald Košvanec16.12.2016, 14:59odpověď
Dobrý den.
Koupil jsem Affinity Photo pro Windows. Aplikace měla fungovat i pro Win.7. Pokusil jsem se program nainstalovat na PC se systémem Win.7 Enterprise, ale při pokusu o instalaci, vždy došlo k havarii systému (Blue screen). Jelikož program nemá technickou podporu, pouze formou FAQ na Facebooku, dalších pokusů jsem se vzdal a požádal o vrácení peněz. Obchodní oddělení bez problémů slíbilo vrácení penéz do 10 dnů.
Je s podivem, že firma "Serif" nemá klasickou technickou podporu. Při tom aplikace Affinity vypadala velice slibné.
Osazené komponenty Pc, by mnély vyhovovat:
Windows 7 Enterprise 64-bit.
Sys. Drive: SSD Kingston 240G
Data Disc: WD 10EARS 1000.2 gigabytes
External disk (for backup) A Data 2000 gigabytes
Memory: Kingston 16 gigabytes of DDR 3
Graphics card: GeForce 960 2 gigabytes
Processor: Intel Core i7-4770K

reagovat

Michal Krause16.12.2016, 18:28odpověď
Mrzí mě, že máte takto špatnou zkušenost. Osobně soudím, že to bude způsobené akcelerací na GPU, což je podle mého názoru jedna z mála možností, jak by mohla aplikace shodit celý systém (a všeobecně si s ní snad každá grafická aplikace, která ji podporuje, prošla svou vlastní řadou potíží). Akceleraci jde v předvolbách vypnout, ale těžko říct, jak to provést, když aplikace nejde spustit (třeba pro Capture One, které řešilo kdysi obdobné problémy, existuje malý skriptík, který změní nastavení přímo v registrech).

Roli podpory podle mého názoru solidně plní diskusní fórum, kde odpovídají lidé z komunity i specialisté z firmy samotné – prozatím jsem měl s tímto kanálem v zásadě dobrou zkušenost. Bugy pro verzi na Windows se řeší/hlásí zde. Samozřejmě chápu, že pro některé situace fórum nemusí být nejvhodnější.

Michal Krause

reagovat

Runner17.12.2016, 22:09odpověď
Stačí nainstalovat aktuální NET Framework. Jinak je to skvělý program . Nainstaloval jsem a jedním slovem - paráda.

reagovat

kleta19.12.2016, 16:12odpověď
Zdravím, nevím, jestli vám to pomůže, ale používám Affinity Photo na NB s W7/64 Home premium (Core I5), jinak až na pomalý Radeon komponenty obdobné jako u Vás a Affinity šlape bez pádů v pohodě, jediný trochu zádrhel při instalaci bylo Windows Aero, ale po doinstalování chodí bez problémů...

reagovat

jqwkjqj19.12.2016, 16:39odpověď
Je to tak levné, že si to jistě mnoho lidí koupí bez toho aby to vůbec vyzkoušelo. A enterprise nepatří mezi běžně rozšířené verze, takže nějaký fatální zádrhel není překvapivý. Asi to udělat nemůžete, ale možná by čistá upgradovaná instalace systému spustila instalaci bez problémů nebo by to dokázal naistaloval jen správce IT ve firmě.

Ale máte pravdu pro běžného uživatele, aktuální stav pro Windows není nejlepší, betu pro vyzkoušení si musíte někde ulovit a standardní trial pokud vím stále není k dispozici.

reagovat

Petr Dorazil16.12.2016, 18:54odpověď
firmy Serif by stál za zmínku třeba program PhotoPlus, editor, který byl na světě léta před příchodem AffinityPhoto. Takto článek dojem že se Affinity objevil zničehonic příliš nevyvrací ;o)

reagovat

Michal Krause16.12.2016, 19:34odpověď
Původní programy od Serifu osobně neznám, takže o nich nemám co napsat – musím se přiznat, že o PhotoPlus jsem až do objevení Affinity Photo nikdy neslyšel. Snad jsem ignorant, ale za podstatné považuji, že jde o firmu, která je schopna se bezmála 30 let živit vývojem grafických (a dalších kreativních) aplikací, a to jsem do článku také uvedl :)

Michal Krause

reagovat

Petr Dorazil17.12.2016, 16:56odpověď
O nic nejde. Upřímně řečeno jsem rád, že jste se o Affinity Photo zmínil nejen jako redaktor, ale taky jako uživatel. Na internetu je českých informací o Affinity Photo jako šafránu.

Asi je hodně troufalé se zeptat, zda nezamýšlíte publikovat nějaký seriál o tomto programu? Pravděpodobně byste byl na českém internetu první, ne-li jediný.

Jinak se musíme spolehnout na dostupné zdroje zejména v angličtině a němčině.

reagovat

Michal Krause17.12.2016, 18:24odpověď
Pokud bude zájem, nevylučuji, že nějaké články ještě přijdou :)

Michal Krause

reagovat

jt18.12.2016, 19:23odpověď
O seriál by byl určitě zájem!
Včetně video návodů
Díky za článek

reagovat

Michal Krause19.12.2016, 08:48odpověď
Videonávody, to je výzva – budu o tom přes svátky přemýšlet :)

Michal Krause

reagovat

Zyklon19.12.2016, 09:51odpověď
Taky se přimlouvám k seriálu, myslím, že s verzí pro Windows teď bude Affinity zkoušet hodně lidí jako dostupnou náhradu za PS. Video být nemusí, ale nikdo se za něj asi zlobit nebude :-).

reagovat

Runner20.12.2016, 01:11odpověď
Po instalaci programu v záložce help je i tlačítko Tutorials a tam je snad dost na jejich stránce. Jo a jak nainstalovat nik collection do affinity někdo nevíte?

https://affinity.serif.com/forum/index.php?/topic/10119-in-house-affinity-photo-video-tutorials/

reagovat

Michal Krause20.12.2016, 16:19odpověď
Na Windows to teď nemohu vyzkoušet, ale na Macu funguje tento postup:

- nainstalovat Nik pluginy do samostatné složky (instalátor pro Mac se ptá, jestli má vyhledat vhodné aplikace nebo jestli složku vyberete ručně – u verze pro Windows někdo zmiňuje, že je standardně nainstalovaná v Program Files)

- v Affinity Photo zobrazit předvolby aplikace, vlézt do záložky Photoshop Pluings, přidat složku s pluginy a zaškrtnout volbu „Allow Unknown plugins to be used“ (na Macu je třeba přidat ještě Plugin Support folder kvůli sandboxingu, na Windows, myslím, tato možnost vůbec není)

- restartovat Affinity Photo

Nějaké povídání z beta fáze k tématu je zde: https://affinity.serif.com/forum/index.php?/topic/27851-nik-collection-plugins/

Michal Krause

reagovat

KáVé22.12.2016, 18:02odpověď
Také bych se přidala mezi zájemce o seriál (video či psaný, beru cokoliv!)
Díky za článek

reagovat

jqwkjqj19.12.2016, 16:11odpověď
Je to moc pěkný program, jsem čistě PC uživatel, takže jsem si ho pořídil až teď. Také marně hledám něco co bych dělal s fotkami a on to nezvládl. Je škoda, že není více návodů nebo tipů a triků na netu, takže případný seriál do tajů Affinity Photo, také uvítám. .-)

reagovat

Pepino10421.12.2016, 18:46odpověď
Při otevírání snímků z archivu se zobrazují pouze miniatury náhledu v JPG.
Fotky ve formátu RAW (ORF) se zobrazí pouze ikonou. Nevím zda dělám chybu
nebo se ve WIN 10 miniatury rawu nezobrazují.
Díky za radu.

reagovat

Runner22.12.2016, 00:05odpověď
Raw není obrazový formát. Jsou to informace v 0 a 1 o každém pixelu zvlášť, takže je nelze jako miniatury zobrazit. Takže buď exportujte do TIFF a nebo fotit raw+ jpeg, což mi příjde zbytečný. Případně zobrazit ve správci jakéhokoliv raw konvertoru.

reagovat

Michal Krause22.12.2016, 10:28odpověď
Technicky vzato máte pravdu, fakticky ale prakticky každý RAW formát obsahuje vložený JPEG, který lze zobrazit coby náhled RAWu. Výsledek samozřejmě nebude odpovídat tomu, jak případně později RAW vyvoláte v konvertoru, ale to asi nikdo ani neočekává. Dále je třeba počítat s tím, že náhledy mohou mít menší velikosti než RAW – například ve formátu Nikon NEF je náhled v plném rozlišení, zatímco třeba ve Fujifilm RAF má velikost jen 1920×1280 pixelů.

Pro zobrazení náhledů RAW souborů ve Windows tímto způsobem je třeba mít nainstalované kodeky. Pro Windows 7 a 8 byl k dispozici dodatečný Codec Pack od Microsoftu, ale ve Windows 10 by měl být přímo integrovaný. Pokud nějaký RAW formát nepodporuje, je třeba zapátrat po dodatečném kodeku. Začal bych u výrobce fotoaparátu (např. již zmíněný Nikon), v případě DNG u Adobe (někdo tvrdí, že mu tento kodek zpřístupnil i jiné RAWy, ale nezdá se mi, že by tomu tak mělo být) a nebo u třetích stran, které tvoří univerzální balíky kodeků (hodně uživatelů doporučuje kodeky FastPictureViewer – ty jsou placené, nicméně 10 dolarů je v případě, že se nenajde jiná možnost, docela férová cena.

Michal Krause

reagovat

Pepino10422.12.2016, 11:48odpověď
Děkuji a odpověď.
Hledal jsem kodeky od Olympusu, ale nic jsem nenašel. Díky za typ FastPicture Viever. Jde mi o orientační náhledy na průzkumníku,abych věděl jaký RAW otvírám.

reagovat

Runner25.12.2016, 12:05odpověď
No tak to jsem nevěděl. Díky za tip. Nainstaloval jsem ten fpw za 10 dolarů a je to fajn. Všechno ze všech digitálů zorazuje v originálním rozlišení snímače. No a ve win 10 jsem stejně nic takového nenašel...

reagovat

Leojano753.1.2017, 19:14odpověď
Ak neovládam AJ.S programom sa bude ako pracovať.
A je lepši ako Photo Zoner ?

reagovat

Michal Krause4.1.2017, 10:45odpověď
Grafický editor tohoto typu toho příliš „nenamluví“, takže si myslím, že po zvládnutí základních operací by neměla být angličtina na překážku.

Srovnání se Zonerem je trochu složitější – Affinity Photo toho nepochybně umí mnohem více a disponuje pokročilejšími nástroji, ale je to aplikace jiné kategorie. Zoner se zaměřuje spíše na běžného uživatele, kterému se snaží ulehčit typické úkony při úpravě fotografií, kdežto AP je plnohodnotný editor, ve kterém lze různých cílů dosahovat různými postupy. Zoner kromě toho disponuje nástroji pro organizaci fotografií, což je oblast, do které AP necílí.

Michal Krause

reagovat

Slavko Eichler4.1.2017, 17:57odpověď
Dobrý večer, jako věrný uživatel Photoshopu /od verze 4, když nepočítám Aldus/ a čerstvý uživatel Affinity Photo se chystám připravit kurz/workshop, cílený na srovnání Photoshopu a Affinity Photo. Až to bude, určitě tu zveřejním info. Zdraví Slavko Eichler

reagovat

Leojano755.1.2017, 08:58odpověď
Tak to sa teším až to bude.

reagovat

Martan676.1.2017, 14:17odpověď
Stal jsem se tento týden také majitelem Windows verze Affinity Photo.
Jako amatérský fotograf jsem něco podobného potřeboval. Vlastním také Zoner Photo Studio. ZPS ale na větší úpravy nebyl vždy tím pravým ořechovým, navíc formu předplatného u poslední verze jsem odmítl akceptovat.

V Affinity Photo se zatím pouze rozkoukávám. Koukal jsem i na pár Video Tutoriálů v angličtině na Vimeu.
Jako člověk nepříliš se kamarádící s angličtinou bych ale velmi uvítal jakékoliv články či videa o práci s AP v češtině. Jak jsem četl, nejsem zdaleka jediný.
Pokud by se pan Krause, případně i někdo jiný, ujal vytvoření série článků či videí o AP, byl by to - nejen pro mne - velmi výtaný počin :-).

reagovat

Darksome7.1.2017, 13:04odpověď
Též jsem se Affinity Photo rozhodl zakoupit a to se smělým plánem, nahradit jím dosavadní foto editor.
Byť se software tváří poměrně přívětivě a v mnoha ohledech mě překvapil, narazil jsem i na jistá úskalí, přičemž některá se mi doposud nepodařilo překonat.

Nejzásadnější problémem spočíval v tom, že je pro mě velmi důležité spouštět pluginy původně určené pro 32-bitový Photoshop. Jak známo, Affinity Photo vyšlo pouze v 64-bitové verzi a zmiňované pluginy v něm tím pádem nelze spustit.
Pro 64-bitový Photoshop existuje nástroj AlphaPlugins LaunchBox, který v něm 32-bitové pluginy spouštět umožňuje. Ten byl však v Affinity Photo zašedlý a nebylo jej možné spustit.
Po dlouhém bádání se ukázalo, že problém je v tom, že Affinity Photo vyvolává RAWy v 16-bitech, zatímco plugin pracuje pouze s 8-bitovými snímky.
Po převodu fotek do 8 bitů již vše pracuje jak má.

Co se mi však prozatím vyřešit nepodařilo jsou akce. Existuje v Affinit Photo nějaká obdoba akcí z Photoshopu ? Nejde mi o nic náročného, především o automatické ukládání fotografií v několika formátech i velikostech, pro různé účely. Není samozřejmě problém to dělat ručně, ale je to nepraktické.

A do třetice. Možná jsem jen hledal na nesprávných místech, ale nikde jsem nenašel možnost, jak při vyvolávání RAWů převzorkovat snímek na větší velikost. V CameraRAW je možné nastavit jak rozměry, tak přímo hodnotu v Mpx a program si toto nastavení následně aplikuje na všechny snímky. Existuje něco podobného i v Affinity Photo ?

Mnohokrát děkuji za případné rady.

reagovat

Michal Krause7.1.2017, 20:36odpověď
Dobrý den,

díky za informace o pluginech. Osobně používám pouze Nik Collection a to ještě na Macu, což je kombinace, která nemá problém ani s 64bitovou architekturou, ani s 16bitovými fotografiemi :)

Pokud jde o akce, pro popsaný účel by mohlo postačovat dávkové zpracování (File → New Batch Job), která dovoluje soubory z disku převést do jiného formátu, případně změnit velikost, barevný prostor apod. AP má nicméně i makra, která jde buď použít na editovaný dokument a nebo je zahrnout do zpracování v rámci Batch Job. Paletu pro řízení záznamu makra najdete v menu View → Studio → Macro a případná uložená makra pak najdete v paletě Library (opět lze otevřít z menu View → Studio).

Resamplování fotografií dle mého názoru Develop Persona neumožňuje – zřejmě se předpokládá, že velikost fotografie posléze upravíte v klasickém režimu editace po vlastním vyvolání.

S pozdravem
Michal Krause

reagovat

Darksome8.1.2017, 21:38odpověď
Děkuji za vysvětlení. Zdá se však, že pro mé účely nebude ani jedna z těchto možností využitelná, neboť makra vůbec neumí exportovat soubory a v případě dávkového zpracování není možno uložit jednotlivé soubory do různých složek, případně různé velikosti ve stejném formátu.

Vzhledem k rozdílu v ceně vůči ostatním fotografickým editorům podobných kvalit, je však ruční uložení několika souborů pouze malá daň.

reagovat

Michal Krause10.1.2017, 10:09odpověď
Aha, tak to je škoda, že zrovna v tomto automatizace nezabírá. Nicméně obě funkce – makra i dávkové zpracování – jsou novinkou v aktuální verzi 1.5, takže lze nejspíš očekávat, že se jejich možnosti ještě budou vylepšovat, vývoj aplikace je poměrně rychlý :)

Michal Krause

reagovat

Pšenda14.6.2017, 01:05odpověď
Možná jsem problém s exportem souborů dobře nepochopil, ale "automatické ukládání fotografií v několika formátech i velikostech" by mělo jít v Export personě. Tam jde k jednomu obrázku vytvořit několik různých Slices s různými formáty, výřezy, rozlišením,..

reagovat

Zyklon8.1.2017, 11:32odpověď
Zdravím. Jelikož to vypadá, že s příchodem win verze dává dost lidí Affinity šanci, rozhodl jsem se vytvořit fb skupinu pro CZ/SK komunitu. Každý je vítán.

https://www.facebook.com/groups/395154144160035/

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace