motiv

Jan Pohribný – Kreativní barva ve fotografii

Fotograf a pedagog Jan Pohribný se ve své nejnovější knize Kreativní barva ve fotografii vrhl na zpracování tématu barev ve fotografii. V dnešní recenzi se seznámíme s tím, co kniha z produkce nakladatelství Zoner Press nabízí a pro koho je určena.
Diskuse k článku
Petr16.1.2017, 16:19odpověď
Vezmu svůj příspěvek trochu zeširoka. Znám dva typy fotografů (vážený čtenář tohoto komentáře určitě nezapadá ani do jedné škatulky :-) ). Lidé s uměleckým vnímáním světa, kteří začali fotit a museli naučit mnoho o technice. Fotografii cítí. Technici, kteří začali fotit a musí pilovat umělecké vnímání světa. Fotografii si musí zdůvodnit a vymyslet. Přiznám se, že patřím ke druhé skupině a vím, že nikdy nebudu mít ty skvělé vizuální nápady a nikdy nebudu umělec.

Předchozí knihu pana Pohribného mám ve své knihovně. Při jejím čtení jsem zjistil, že tato kniha není pro mě. Kniha je napsaná hezky, ale na můj vkus příliš rozebírá náladu a hnutí mysli. Nevěnuje se nám, technickým jedincům, kteří fotografii necítí, ale musí jí vymyslet.

Věřím, že pro spoustu fotografů budou obě knihy přínosné.

reagovat

Michal Krause17.1.2017, 08:48odpověď
Do jisté míry souhlasím, sám jsem také spíš techničtější typ (přesněji řečeno, já dělím fotografy na analytické a intuitivní), ale zároveň musím dodat, že čistě technické zaměření vede víceméně k pouhému opakování, což může pomoci něco zvládnout, ale dál to neposune, pokud nepřijdete s vlastní invencí. Pokud to někomu stačí, nemohu proti tomu nic namítat, ale osobně si myslím, že je dobré občas vystoupit z této škatulky, zajímat se o jiné pohledy a snažit se pochopit třeba i tvorbu, nad kterou se při prvním pohledu chce spíš kroutit hlavou. Ono z toho na člověku občas něco ulpí a pomůže mu to zase o kousek vyrůst, pokud o to bude opravdu stát :)

Michal Krause

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše stromově

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace