motiv

iPad jako zařízení pro fotografa na cestách II

Na krátké vyzkoušení se mi dostal do ruky iPad Pro 10,5" a získal jsem tak možnost otestovat jej coby zařízení pro fotografa na cesty. S ohledem na okolnosti zápůjčky nešlo tentokrát o ověření v praxi, ale spíše o vyzkoušení toho, jestli by tablet posloužil rozumně pro mé cestovatelské workflow. (dokončení)
Diskuse k článku
Jaroslav Voráč11.7.2017, 10:48odpověď
Nedávno jsem si pořídil iPad, abych do něho mohl nahrávat fotky, upravovat je a následně je upravené odesílat do cloudu, příp. je sdílet. Po 5 letech jsem vyměnil zrcadlovku za om-d a fotky do iPadu posílám přes wifi. Problém ale je v tom, že iOS neumožňuje přepsat původní soubor a uložit do něj změny. Vyzkoušel jsem všechny dostupné aplikace na úpravu fotek, které stojí za zvážení a nenašel jsem uspokojivé řešení. Vždy se upravená fotka uloží znovu a dokonce i pod jiným názvem, takže upravená fotka je v iPadu 2x a je těžké v náhledu rozeznat, která je původní a která upravená. Pokud se fotka upraví přimo v aplikaci Fotky, zobrazuje se sice jen upravená, ale po vyexportování do PC se stáhne 2x a ta upravená má v názvu přidáno "změněno". Navíc není možné opět z důvodu iOS exportovat z editorů více fotek najednou, vše se musí neustále opakovat u každé fotky. Takže celkově dost zklamání. Pokud bych potřeboval upravit doslova pár fotek, tak to nebude problém, ale dělat desítky, to už bude docela problém. Rád si nechám poradit, jakým postupem, apkou, tyhle problémy vyřešit.

reagovat

Siebenburgen11.7.2017, 13:06odpověď
Například soft snapseed má volbu, která umožní uložit fotku se změnami.

reagovat

Troll11.7.2017, 13:51odpověď
Úvodem díky za opravdu SKVĚLÝ článek, přesně tenhle problém řeším...

Jak je to s přenosem upravených fotek do PC by mě také zajímalo. Pro přenos z iPhone používám import stejně jako z fotoaparátu (USB lightning), jinak mají iOS zařízení totálně nepřehlednou adresářovou strukturu. Import v Zoneru je srovná dle data a dostanu je do PC.

Ale z článku mi není jasné, jak je to s úpravami, pokud NEpoužívám další sw třetích stran a cloud. Pokud pomocí Fotek provedu základní úpravy (RAWu?), co se mi pak přenese do PC? Pro některé situace by mi přišlo fajn provést pár úprav na iPadu a pak v PC mít už hotový výsledek.

reagovat

Jaroslav Voráč11.7.2017, 13:55odpověď
to ano, ale do PC se přes iCloud přenese jen neupravená původní verze. moje představa je taková, že přes wifi natáhnu fotky z foťáku do iPadu, tohle není problém, následně upravím, tohle už začíná problém být, protože ne všechny, ikdyž jinak skvělé aplikace, umí odstranit šum a kvalitně doostřovat. takže získám cca 100 nějakým způsobem upravených fotek a teď je budu chtít zase uložit do cloudu nebo do PC. A tohle je největší problém. Pokud je zapnutá knihovna fotek na iCloudu, tak se do ní začnou odesílat neupravené fotky hned po stažení do iPadu. Pokud je upravím v nějaké aplikaci, tak se změny už neodešlou, nebo naopak tam bude fotka 2x upravená/neupravená. Pokud knihovnu na iCloudu vypnu a fotky upravím a následně je chci nahrát do iCloudu, tak hromadně nejde. Pokud připojím kabelem k PC, tak se stáhnou zase upravené i neupravené verze.

reagovat

Jaroslav Voráč11.7.2017, 13:59odpověď
v tomhle případě se do PC stáhne původní fotka i upravená a ta bude mít v názvu "změněno" , takže se zbytečně data znásobí a bude v tom chaos a navíc bude potřeba smazat originály a přejmenovat upravené.

reagovat

Siebenburgen11.7.2017, 15:03odpověď
Přenos do PC dělám úplně jednoduše. Stačí iDragon USB a díky nativní aplikaci je přístup přímo do adresáře s fotkama. iPad používám od první verze, aktuálně mám Air2 s 64GB a díky téhle srandě z Číny za asi 10 dolarů neřeším jen těch 64GB, resp míň. A to iPad používám jak dopněk k fotáku, tak i jako mobilní nahrávací studio (Cubasis, Amplitube, Bias FX) a to je taky žrout na místo. Zde krátké video, snad to někomu z vás pomůže.
https://www.youtube.com/watch?v=REV84sqtqZs

reagovat

Jaroslav Voráč11.7.2017, 16:24odpověď
takže fotky upravím přímo na kartě a ty původní soubory na kartě se přepíšou? tohle by bylo řešení, ale pro mě neelegantní. nechtěl bych nikam nic připojovat. má představa je, bez drátu dovnitř i ven

reagovat

Siebenburgen11.7.2017, 16:56odpověď
Ne, to si nerozumíme. Já to dělám tak, že si z omd 1 MKII, nebo z panasu G80 hodím fotky bud pomocí wifi, nebo strčím do iDragona microSDHC (XDHC) a udělám výběr. Z karty to je o dost rychlejší a přehlednější. Pak udělám vi Padu nějaké ty rychlé úpravy a ty si už dávám na další micro SD, apak když jsem doma to jen vrznbo do čtečky v PC a je pořešeno. Zpracování je plus mínus stejné, jako kdybych sebou tahal notes, což už fakt pár let nedělám

reagovat

Jaroslav Voráč11.7.2017, 17:55odpověď
tak jsem právě zkusil znovu staženou fotku z foťáku do iPadu upravit v aplikaci Fotky a druhou ve Snapseedu, měny uloženy. Galerie zobrazuje pravené fotky. Po připojení k PC se teď zobrazují původní fotky a přibyl k nim soubor ve formátu AAE, kde jsou uložené informace o nedestruktivní úpravě :-(

reagovat

Václav Bacovský9.8.2017, 00:10odpověď
Pokud je někdo zvyklý na operační system Windows a hledá lehkou a výkonnou variantu na cesty, mohu doporučit tablet/notebook (konvertibilní) Microsoft Surface Pro. Používám verzi SP 3, která je stará už více než tři roky, dodnes šlape vše spolehlivě. Momentálně je na trhu verze SP 2017, kde v konfiguraci s i5 nebo i7 procesorem jste v podstatě schopni nahradit pc (pokud si pořídíte dock-in station a monitor). Ano, tenhle tablet je proklatě drahý, ale to předpokládám je Apple iPad taky...Momentálně jsou slevy na verzi SP 4, která je dost dobrá.

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše stromově

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace