motiv

seriál


hledej v článcích

Affinity Photo efektivně 22 – frekvenční separace

Frekvenční separace je technika, které poměrně úzce souvisí s problematikou retuší. Nelze sice přímo hovořit o retušovacím nástroji, ale úspěšnému provedení retuše může výrazně pomoci. Pojďme se tedy podívat, jak v Affinity Photo funguje a co nám může nabídnout.
Příspěvek k článku:
 Re: prosím o pár detailů
Michal Krause1.11.2017, 13:57odpověď
Dobrý den,

u portrétu jsem použil pro retuš kruhů pod očima, odlesku pod levým okem (z pohledu fotografa) a stínu nad pravým koutkem rtů klonování s nízkou hodnotou parametru Hardness a 100% Opacity i Flow v samostatné vrstvě, jejíž průhlednost jsem posléze snížil asi na 60 %. Sjednocení barvy pleti jsem řešil malovacím štětcem s vhodně vybranou barvou z fotografie, a to opět v samostatné vrstvě s režimem prolnutí Color a průhledností mezi 50 a 60 %.

U odlesku objektivu byl postup v podstatě obdobný. Měkký klonovací štětec ve vrstvě Low Frequency posloužil k odstranění nejvýraznější části odlesku (duhové obloučky). Opět jsem použil samostatnou vrstvu, ale tentokrát samozřejmě bez snížení průhlednosti. Nazelenalou plochu před nohami jsem řešil malovacím štětcem s vhodnou barvou. U této fotografie jsem navíc musel část reflexu odretušovat i ve vrstvě High Frequency, protože měl tak ostré hrany, že se mi jej nedařilo odfiltrovat jen do nízkých frekvencí. Podobně jsem ve vysokých frekvencích musel doretušovat drobné detaily na botě (hrana podrážky), které se za duhovým odleskem ztratily úpně. Ve vysokých frekvencích jsem používal klonovací razítko s Hardness okolo 85 % a s Opacity i Flow na 100 % (nižší průhlednost používám tehdy, když vada v obraze způsobí i ztrátu lokálního kontrastu a je třeba jej decentně vrátit zpět – 100% Opacity by v takovém případě mohlo vyznít nepřirozeně).

Osobně dávám přednost práci ve více vrstvách upravujících různá místa a jejich doladěním následným nastavením průhlednosti a nebo rozostřením pomocí Gaussian Blur, případně s niží Opacity štětce nebo gumy. S Flow v podobě, jak je implementován v Affinity Photo, jsem se tak docela nesžil.

Každopádně musím konstatovat, že se nepovažuji za nijak zkušeného retušéra a když je to možné, raději se snažím podobným úpravám vyhnout :)

Michal Krause

P. S. Mám teď omezené možnosti přístupu na internet, tak se omlouvám za případné delší odezvy v komunikaci.

reagovat

 

Další příspěvky k článku:
Petr Dorazil1.11.2017, 10:20odpověď
Michal Krause1.11.2017, 13:57odpověď
Petr Dorazil1.11.2017, 15:52odpověď
Harald Košvanec23.11.2017, 15:33odpověď
Michal Krause29.11.2017, 15:41odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace