motiv

seriál


hledej v článcích

Affinity Photo efektivně 27 – vyvolávání RAWů – dokončení

V dnešním dílu se budeme naposledy věnovat personě Develop pro vyvolávání RAWů. Projdeme si zbývající nástroje, které neslouží přímo úpravám, a pak si ukážeme speciální techniku vyvolávání RAWů do 32bitové HDR fotografie.
Diskuse k článku
Petr Dorazil18.3.2018, 01:02odpověď
Dobrý den,
měl jsem přesně opačný problém s volbou formátu výstupního souboru. Soubor *.hdr vypadal stejně jako vyvolaný RAW soubor v Develop personě, zatímco *.exr měl křiklavé barvy a nejvyšší jasy modré. Patrně to bude rozdílem v technologii snímačů X-Trans a Sony.
Jinou možnost pro uložení 32bitového souboru jsem nenašel. Formát *.aphoto se mi vždy uloží jako 16bitový.

reagovat

Petr Dorazil18.3.2018, 01:32odpověď
Musím ještě poopravit předchozí příspěvek z pohledu použitého výstupního profilu, konkrétně sRGB a ProPhotoRGB.
Vyvolaný RAW soubor vypadá v obou profilech stejně. Soubor *.hdr vypadá stejně v profilu sRGB, soubor *.exr vypadá stejně v profilu ProPhotoRGB. Pokud exportuji *.hdr do ProPhotoRGB nebo *.exr do sRGB, je výsledný soubor špatný. Jiné barevné profily jsem nezkoušel, protože je nepoužívám. Testováno na fotkách ze Sony A-77.

reagovat

Michal Krause18.3.2018, 09:19odpověď
Zajímavý postřeh, souvislost s barevnými profily mě nenapadla. Pak by možná mohlo pomoci přiřadit po otevření správný profil (Document → Assign ICC Profile…)?

Jinak mě zaráží, že se Vám soubor do formátu afphoto ukládá jen v 16 bitech – mně to na Macu funguje spolehlivě, pro jistotu jsem to znovu ověřil a 32bitový soubor zůstává i po načtení 32bitovým. Pokud by obsahoval základní vrstvu a jednu či více razantnějších vrstev úprav (například výrazný posun expozice) a při uložení se převedl na 16 bitů, znamenalo by to podle mě, že po načtení by výsledek musel vypadat jinak, protože v 16bitové verzi by tak výrazná úprava neměla být možná nebo by měla vést k degradaci obrazu.

Michal Krause

reagovat

Petr Dorazil19.3.2018, 00:23odpověď
Moje pozorování, Affinity Photo ver. 1.6.4.104, OS Win 10:

Ukládání formátu aphoto:
Pokud v personě Develop na záložce nástrojů Basic ve volbě Profiles nenastavím žádný Output Profile, lze vyvolaný soubor uložit ve formátu aphoto 32bit. Přiřazený barevný profil 32bitového souboru odpovídá nastavení předvolby (Edit→Preferences→Colour→32bit RGB Colour Profile). Zaškrtnutí/nezaškrtnutí okénka volby Profiles v tomto případě nemá žádný vliv.

Pokud však zvolím nějaký konkrétní výstupní profil (Output Profile) pro vyvolávaný souboru, pak po kliknutí na tlačítko Develop už nelze vyvolaný soubor uložit jako 32bitový aphoto formát, ale pouze jako 16bitový, s barevným profilem odpovídajícím volbě Output Profile z persony Develop. Jinými slovy volba výstupního profilu v Develop personě je nadřazena nastavení profilu v předvolbách.

Export formátů hdr a exr:
Formát hdr exportuje vždy do profilu sRGB
Formát exr exportuje vždy do profilu ProPhoto.
Tento výsledek je nezávislý na nastavení barevného profilu v předvolbách (Edit→Preferences→Colour→32bit RGB Colour Profile).

Kolize barevných profilů při exportu 32bitového formátu:
Nadřazenost volby výstupního profilu v Develop personě nad předvolbou barevného profilu pro 32bitový formát vede ke kolizi při exportu formátů hdr a exr.
Pokud není v Develop personě zvolen výstupní barevný profil, lze vyvolaný soubor uložit jako 32bitový aphoto formát a exportovat jej jako exr s profilem ProPhoto nebo jako hdr s profilem sRGB. V tomto případě je v pořádku soubor exr.
Vadný je soubor hdr - má fádní zašedlé barvy a je nutné přiřadit mu dodatečně profil ProPhoto (Document→Assign ICC Profile…). Pak je barevně v pořádku.

Pokud je v Develop personě zvolen výstupní barevný profil, lze vyvolaný soubor uložit ve formátu aphoto pouze jako 16bitový. Lze ho však také exportovat jako exr a hdr. V tomto případě je v pořádku hdr s profilem sRGB. Soubor exr s profilem ProPhoto má křiklavě syté barvy a je nutné mu dodatečně přiřadit profil sRGB. Pak je opět barevně v pořádku.

Petr Dorazil

reagovat

Michal Krause19.3.2018, 10:42odpověď
Výborný průzkum, díky za něj! Teď už by mělo být jasné, jak postupovat, aby se 32bitová data správně uložila.

Michal Krause

reagovat

Petr Dorazil19.3.2018, 11:46odpověď
Ano, je to tak. Jako průkopník slepých uliček mohu nyní se zadostiučiněním zvolat: "Tudy ne, přátelé!" :o)

P.D.

reagovat

Michal Krause19.3.2018, 11:51odpověď
To dobře znám :D :D :D

Michal Krause

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace