motiv

seriál


hledej v článcích

Affinity Photo efektivně 28 – skládání hloubky ostrosti

Stejně jako konkurenční Photoshop, disponuje i Affinity Photo nástroji pro skládání více fotografií od prostého zarovnání do vrstev přes panoramata, HDR a spojování hloubky ostrosti. Jelikož začíná jaro, které je bezesporu hlavní sezónou makrofotografů, podíváme se dnes na právě na poslední zmíněnou funkci.
Diskuse k článku
Tobík10.5.2018, 10:24odpověď
Ta informace o skládání RAWu je zajímavá. Já jsem zjistil, že nelze skládat (v mojí verzi nevímkoliknevim) ani z PSD, ba dokonce ani APHOTO. Takze RAW mě ani nenapadl.
Na druhou stranu skládání z TIFFu je v běžných situacích dostačující.
A mohu potvrdit, že to jde samo i u fotografie nevhodně nafocené přeostřováním objektivu a nikoliv posunem sestavy, kdy rozdíl ve velikosti objektu mezi prvním a posledním snímkem činil odhadem 20%

reagovat

Michal Krause11.5.2018, 01:38odpověď
Pokud si někdo oblíbí úpravu 32bitových fotografií v Affinity Photo, tak je použití RAWů zajímavá cesta, ale já osobně preferuji vyvolání RAWů mimo Affinity Photo, takže také volím TIFFy.

Zkušenost se zarovnáním fotografií vyfocených přeostřováním mohu potvrdit – vznikly tak obě ukázky v článku :) A jelikož moje X-T2 zrovna čerstvě dostala funkci focus bracketingu, tak u téhle metody i zůstanu – je to super třeba u hmyzu, který nemá vždy trpělivost, než celá akce proběhne ručně. Automatika se po prvních testech zdá být precizní v krokování přeostření a jelikož fotí rychlostí sériového snímání (dovolí–li to expoziční časy), pořídí všechny snímky poměrně rychle.

Michal Krause

reagovat

Jozef Krchnak16.7.2019, 11:44odpověď
V prvom rade dakujem za perfektny serial o Affinity Photo.
V suvislosti so skladanim hlbky ostrosti pisete, ze po uzavreni programu uz nemozeme robit retuse, pretoze zdrojove snimky zo Sources sa neukladaju. A co ak by sme zlozeny obrazok vyexportovali ako tiff s vrstvami. Potom by nesli robit dodatocne upravy? Pytam sa, lebo soft nepoznam, zatial som si ho len nainstaloval a ucim sa.

reagovat

Michal Krause16.7.2019, 12:54odpověď
Dobrý den,

to, co popisujete, dělá třeba Photoshop – ten v případě skládání ostrosti vytvoří skutečně dokument s vrstvami jednotlivých expozic a maskami, pomocí kterých ostré oblasti spojí. Chování Affinity Photo je ale odlišné: vznikne složený výsledek, dokument má jednu vrstvu, v níž je vše finálně spojeno. Pokud spojení někde neproběhne správně, můžete pro retuš využít pouze systému globálních zdrojů (Sources), v nichž jsou k dispozici jednotlivé zarovnané snímky, a ty se po uložení nevratně ztratí. V krajním případě byste mohl později jako zdroj pro retuš použít některý ze výchozích snímků, z nichž složení proběhlo, ale při této technice obvykle dochází k poměrně výrazným geometrickým úpravám při zarovnání snímků nad sebe, takže neupravený originál nebude příliš lícovat a bylo by třeba jej pro retuš ještě připravit. Je tedy mnohem lepší být pozorný hned po složení a pečlivě upravit všechna případná místa výsledné fotografie, kde vznikly nežádoucí jevy.

Michal Krause

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace