motiv

Novinky v Capture One 20.1

Po půl roce od vydání Capture One 20 vychází aktualizace s číslem 20.1 a je potěšující, že v duchu dřívějších let přináší výrazné novinky v podobě zásadně vylepšených retuší a plnohodnotné funkce náhledu fotografie před úpravami a po nich a také cenově zvýhodněnou verzi pro uživatele fotoaparátů Nikon.
Příspěvek k článku:
 Re: pocet fotografii v knihovne
Michal Krause29.5.2020, 17:44odpověď
Možností je v tomto ohledu více, záleží na osobních preferencích (a systému ve focení :)

Já osobně se snažím držet pořádek v tom, aby se na kartách nemotalo moc různých věcí, ale někdy se to samozřejmě nepovede. V takovém případě při importu používám jednoduše výběr fotek – kliknout na první, odskrolovat na poslední v dané sadě, kliknout na ní s přidržením klávesy Shift, a můžu importovat (volitelně s volbou Erase Images After Copying, aby se mi tam už v dalším kroku nemotaly tytéž fotky). Pokud je sad fotek více, importuji je většinou po jedné, protože Capture One nedisponuje nástrojem, jak pohodlně vybrat třeba sto fotek po sobě, pak jich padesát vynechat a dalších třicet zase zahrnout. Proto importuji v takovém případě nejdříve prvních sto a pak zvlášť těch třicet.

Použít jdou také filtry, protože v importním dialogu jde vyhledávat prakticky stejně komplexně, jako pak uvnitř katalogu. Jde tedy například vyfiltrovat fotografie podle data pořízení.

Ten třídící katalog, který navrhujete, by jistě také mohl fungovat, ale myslím, že do toho vnese určité zmatky ve smyslu toho, kde budou fotky umístěné – aby to bylo pohodlné, pravděpodobně by to vedlo k tomu, že by fotky byly v tomto kroku importované do nějaké společné lokality a pak by se musely v cílovém katalogu přesunout. Já osobně někdy importuji fotky jen s účelem vyprázdnit karty a vracím se k ním mnohem později, takže upřednostňuji, aby ležely tam, kde je pak budu hledat (to je pro mě podsložka _Nezpracované umístěná vždy ve složce hlavní kategorie – Rodina, Wildlife, Zakázky). Kdyby to byla nějaká centrální složka _NezpracovanéVše, asi by se mi hůř hledaly.

V neposlední řadě se může také hodit zařadit do kopírovacího workflow dodatečnou aplikaci. Já osobně používám pro některé účely levný, ale velmi povedený prohlížeč FastRawViewer (viz moje starší minisérie zde), který má řadu užitečných funkcí a mimo jiné také přesun fotky do vybrané složky – stačí zmáčknout klávesu M a vybrat cílovou složku. Pro další fotky už stačí mačkat jen Shift+M a putují do této naposledy použité. Tato cesta může být zajímavá třeba tehdy, kdy se hodí i fotky rychle promazat ještě předtím, než se naimportují do Capture One (to se mi osobně pro velké sady cca nad 500 fotek osvědčuje).

Nadstavba nad sessions bohužel neexistuje, pokud vím. Jejich použití jak bylo zamýšlené, má smysl tam, kde mezi jednotlivými sessions nejsou žádné logické vztahy a není potřeba vidět jich více najednou (například produktový fotograf asi nepotřebuje najít všechny parfémy, které kdy fotil, stačí mít možnost snadno najít jednotlivé zakázky). Naopak pokud je žádoucí vidět vše najednou (např. když budu chtít do článku nejlepší fotky arktické přírody, které jsem během let nafotil), je určitě vhodnější volbou katalog.

Tak snad jsem aspoň trochu pomohl, každopádně bude určitě potřeba vyzkoušet, co bude vyhovovat Vám – třeba to půjde i s tím jedním katalogem :)

Michal Krause

reagovat

 

Další příspěvky k článku:
Tomas Vrtal25.5.2020, 21:27odpověď
mus@shi28.5.2020, 11:47odpověď
Michal Krause28.5.2020, 11:52odpověď
Tomas Vrtal29.5.2020, 10:25odpověď
Michal Krause29.5.2020, 17:44odpověď
Tomas Vrtal29.5.2020, 18:34odpověď
Tomas Vrtal29.5.2020, 18:36odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace