motiv

Novinky v Capture One 20.1

Po půl roce od vydání Capture One 20 vychází aktualizace s číslem 20.1 a je potěšující, že v duchu dřívějších let přináší výrazné novinky v podobě zásadně vylepšených retuší a plnohodnotné funkce náhledu fotografie před úpravami a po nich a také cenově zvýhodněnou verzi pro uživatele fotoaparátů Nikon.
Diskuse k článku
Tomas Vrtal25.5.2020, 21:27odpověď
Dobry den,
nevite prosim jestli je nejake omezeni poctu fotografii v katalogu, jestli je napr. mozne {rozumne rychle} provozovat katalog s desitkami tisic fotogtafii? Stale hledam nahradu za Apple Aperture a CO1 se zda idealni, jen je mi nejblizsi idea 1 velkeho katalogu. Dekuji za odpoved. Tomas V.

reagovat

mus@shi28.5.2020, 11:47odpověď
Pokud vim, tak omezeni neni, ale moje zkusenost je takova, ze s velkym katalogem se celkem razantne zpomali start aplikce ... a operace nad katalogem (vyhledavani atd.) jsou pomerne pomale ...
Samotna editace a zpracovani fotek je nicmene v pohode ...

reagovat

Michal Krause28.5.2020, 11:52odpověď
Dobrý den, technicky myslím není stanoven žádný limit na počet fotografií v katalogu. Osobně jsem měl maximálně něco přes 20 tisíc fotografií v jednom katalogu a celkově to fungovalo dobře. Pomalejší bylo prvotní otevírání, ale ostatní operace už byly bez problémů. Vím o lidech, kteří používají katalogy s cca 50 tisíci fotografií a v diskusích jsem dokonce jednou četl o někom, kdo importoval z Lightroom 350 tisíc fotografií (6 TB dat na externích discích). Prý to trvalo 3 dny, ale s menšími výhradami (blíže neupřesněnými) byl dle autora výsledek použitelný.

Já osobně jsem se nicméně i tak nakonec přiklonil k rozdělení svých fotek do třech katalogů podle skupin: Wildlife, Rodina, Zakázky (tento katalog postupně opouštím a přecházím pro zakázky na sessions). Tyto tři skupiny fotografií spolu nemají nic společného a nakonec jsem dospěl k názoru, že nedávalo smysl je držet za každou cenu pohromadě. Plní to samozřejmě mé specifické potřeby, ale s tímto pojetím jsem spokojen a držím se ho už několik let.

reagovat

Tomas Vrtal29.5.2020, 10:25odpověď
Dobry den,
dekuji za odpoved, jestli mohu, rad bych to jeste doplnil, treba by to mohlo zajimat i ostatni:

katalog: Zrejme to budu muset udelat stejne jako pisete, tedy rozdelit na mensi knihovny {v mem pripade napr. klienti, svatby, rodina,} v tomhle pripade jen trochu tapu s importem. Mate takovou discipline, ze mate na karte vzdy jen jedno tema? me se casto stave ze se mi na karte temata prolinaji a pokud bych mel z 1 karty provadet import do vice katalogu, asi by se mi tezko branilo duplicitam. Resenim by asi bylo mit 1 "importovaci" katalog a v tom udelat roztrideni->export jako katalog->import v cilovem katalogu. Anebo nemit v tom binec :-)

session: povazoval bych za idealni pro komercni praci, jen bych potreboval nejaky nastroj nad nimi, ktery by umoznoval prochazeni a zobrazeni obsahu bez nutnosti session otevrit, {nevim jestli to drive umoznoval imedia pro od phase one} . Pak by to bylo idealni, ale to asi v soucasnosti není. Dekuji za trpelivost a za Vase clanky k CO1. Tomas V.

reagovat

Michal Krause29.5.2020, 17:44odpověď
Možností je v tomto ohledu více, záleží na osobních preferencích (a systému ve focení :)

Já osobně se snažím držet pořádek v tom, aby se na kartách nemotalo moc různých věcí, ale někdy se to samozřejmě nepovede. V takovém případě při importu používám jednoduše výběr fotek – kliknout na první, odskrolovat na poslední v dané sadě, kliknout na ní s přidržením klávesy Shift, a můžu importovat (volitelně s volbou Erase Images After Copying, aby se mi tam už v dalším kroku nemotaly tytéž fotky). Pokud je sad fotek více, importuji je většinou po jedné, protože Capture One nedisponuje nástrojem, jak pohodlně vybrat třeba sto fotek po sobě, pak jich padesát vynechat a dalších třicet zase zahrnout. Proto importuji v takovém případě nejdříve prvních sto a pak zvlášť těch třicet.

Použít jdou také filtry, protože v importním dialogu jde vyhledávat prakticky stejně komplexně, jako pak uvnitř katalogu. Jde tedy například vyfiltrovat fotografie podle data pořízení.

Ten třídící katalog, který navrhujete, by jistě také mohl fungovat, ale myslím, že do toho vnese určité zmatky ve smyslu toho, kde budou fotky umístěné – aby to bylo pohodlné, pravděpodobně by to vedlo k tomu, že by fotky byly v tomto kroku importované do nějaké společné lokality a pak by se musely v cílovém katalogu přesunout. Já osobně někdy importuji fotky jen s účelem vyprázdnit karty a vracím se k ním mnohem později, takže upřednostňuji, aby ležely tam, kde je pak budu hledat (to je pro mě podsložka _Nezpracované umístěná vždy ve složce hlavní kategorie – Rodina, Wildlife, Zakázky). Kdyby to byla nějaká centrální složka _NezpracovanéVše, asi by se mi hůř hledaly.

V neposlední řadě se může také hodit zařadit do kopírovacího workflow dodatečnou aplikaci. Já osobně používám pro některé účely levný, ale velmi povedený prohlížeč FastRawViewer (viz moje starší minisérie zde), který má řadu užitečných funkcí a mimo jiné také přesun fotky do vybrané složky – stačí zmáčknout klávesu M a vybrat cílovou složku. Pro další fotky už stačí mačkat jen Shift+M a putují do této naposledy použité. Tato cesta může být zajímavá třeba tehdy, kdy se hodí i fotky rychle promazat ještě předtím, než se naimportují do Capture One (to se mi osobně pro velké sady cca nad 500 fotek osvědčuje).

Nadstavba nad sessions bohužel neexistuje, pokud vím. Jejich použití jak bylo zamýšlené, má smysl tam, kde mezi jednotlivými sessions nejsou žádné logické vztahy a není potřeba vidět jich více najednou (například produktový fotograf asi nepotřebuje najít všechny parfémy, které kdy fotil, stačí mít možnost snadno najít jednotlivé zakázky). Naopak pokud je žádoucí vidět vše najednou (např. když budu chtít do článku nejlepší fotky arktické přírody, které jsem během let nafotil), je určitě vhodnější volbou katalog.

Tak snad jsem aspoň trochu pomohl, každopádně bude určitě potřeba vyzkoušet, co bude vyhovovat Vám – třeba to půjde i s tím jedním katalogem :)

Michal Krause

reagovat

Tomas Vrtal29.5.2020, 18:34odpověď
Dobry den, moc dekuji za dalsi vysvetleni a rozvinuti puvodniho, je to podnetne. Preji at se Vam dari. Tomas Vrtal

reagovat

Tomas Vrtal29.5.2020, 18:36odpověď
Dobry den, moc dekuji za dalsi vysvetleni a rozvinuti puvodniho, je to podnetne. Preji at se Vam dari. Tomas Vrtal

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše stromově


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace