motiv

Novinky v Capture One 21

Za poslední roky se již stalo pravidlem, že v předvánočním čase vychází nová verze Capture One. Hlavní novinkou verze 21 týkající se úprav fotografií je dlouho očekávaný nástroj Dehaze, naopak na workflow se zaměřuje zajímavá novinka pro rychlou editaci Speed Edit nebo vylepšený proces importu.
Diskuse k článku
SS8.12.2020, 19:39odpověď
Pro mě je další várka novinek málo na to, abych zvažoval upgrade. Hodně bych uvítal přepracování správy fotografií, která by se blížila k tomu, co nabízí LR, možnost zvolit menší náhled fotografie než Fit to screen atd.
K samotné práci s RAWy a výsledku ale zase nemám co vytknout.
Trochu mi to v mém případě připomíná stav, kde jsem se "zasekl" na LR 5.4 protože mi stačil a až vnější okolnosti mě tehdy přiměly k přestupu na LR Classic. Doufám, že to u C1 nedopadne časem stejně.

reagovat

Michal Krause8.12.2020, 19:54odpověď
Do jisté míry to vnímám podobně – uměl bych vyjmenovat zase nějaké své věci, které bych dost uvítal a přál bych si celkově větší progres, ale současně jsem se stávající kvalitou a možnostmi vlastně zcela spokojen. Stejně jako loni mohu konstatovat, že jsem po vydání první bety doslova propadl skepsi, ale že nakonec mi ty novinky připadají užitečnější, než jsem čekal, nicméně pocit výraznějšího tahu na branku a možná i určitého „wow efektu“ už chybí. Svět kolem mezitím uhání novými směry, u nichž sice neumím zatím říct, jestli se mi budou líbit, ale očekávání to také určitě ovlivňuje.

reagovat

SS8.12.2020, 20:41odpověď
Ono to je zřejmě těžké v dnešní době přijít s něčím, co by bylo oním efektem, na druhou stranu nemám zatím pocit nějaké závratné stagnace. Jsem uživatelem teprve rok a třeba další jarní upgrade něco přinese.
Výše uvedené je mým zbožným přáním, ale tuším, že celý C1 je koncipován trochu jinak. Prostě jeho síla je v tom, co z něj vyleze a zbytek tak nějak kolem. Na jednu stranu jsem rád a nepotřebuji komplexní balík, který bude umět HDR, Panorama, Focus Stack,...na druhou oblast jsou zcela jistě věci, které by stály za pozornost a vylepšení.

reagovat

marian p21.12.2020, 09:54odpověď
Mám kúpený Capture One 12 a práve prechádzam zo starého notebooku s WIN7 na nový s WIN10. Bohužiaľ nie sú zabezpečené podpory na akuálne aktualizácie OS, konkrétne verzia 12 ide max. s aktualizáciu 1807. Jediná možnosť je uprgade na verziu 20 alebo rovno 21. To je riadný prešlap.

reagovat

luma1321.12.2020, 19:14odpověď
Pěkný den Michale,
děkujeme za podporu. Capture One nepodporuje Z6 II a pokud bude podporovat jenom od CO 21, tak mne to bude stát další a to nepřiměřené peníze, tedy podle mne :(. Prozatím mi CO 20 funguje, když v EXIF změním fotoaparát "Z6_2" na "Z6". Neznáte sw nebo způsob jak změnit v podrobném EXIFu najednou větší množství NEFů. Děkuji za pomoc

reagovat

Michal Krause22.12.2020, 19:42odpověď
Já osobně na podobné věci používám ExifTool – je to nesmírně mocný nástroj na jakoukoliv manipulaci s metadaty ve fotografiích. Primárně je určen pro příkazovou řádku, ale neměl by být problém zvládnout s ním řešit tento konkrétní problém. Jelikož nevím, jaký tag je třeba přesně měnit, neumím napsat konkrétní syntaxi, ale obecný postup by mohl být následující:

1. Zjistit název značky vypsáním všech metadat a dohledání, o kterou jde:

exiftool -s soubor.nef

2. Změna hodnoty nalezené značky ve více souborech. Předpokládejme, že jste v předchozím kroku zjistil, že jde o značku Model:

exiftool -Model=Z6 *.nef

Takto se upraví všechny soubory s koncovkou .nef v aktuální složce – lze samozřejmě zadat i celou cestu, tedy něco jako C:Fotky*.nef ve Windows, případně obdobně na Macu. ExifTool automaticky vytvoří zálohu každého souboru, takže kdyby se něco pokazilo, dá se vrátit. Pokud není vytváření záloh žádoucí, stačí přidat parametr -overwrite_original:

exiftool -overwrite_original -Model=Z6 *.nef

(na vlastní nebezpečí).

Pro Windows existuje i grafické uživatelské rozhraní ExifToolGUI. Nemám s ním zkušenosti, ale myslím, že také podporuje dávkovou změnu více souborů bez nutnosti pracovat v příkazové řádce.

Snad jsem pomohl.

Michal Krause

reagovat

RHNeM24.12.2020, 08:11odpověď
Hezký den,
řešil jsem stejný problém (nemám po vyzkoušení žádný důvod, krom podpory Z6II, přecházet na ver. 21). Nejprve jsem to řešil také Exiftoolem, ale pak jsem objevil tuto diskusi
(https://community.adobe.com/t5/lightroom-classic/fixed-support-for-nikon-z6-ii-camera/td-p/11572947?page=1), kde je odkaz na Python skript fotografa Pavla Karase, který to řeší rychle a jednoduše.
Odkaz na skript (je i v textu diskuse)... http://pavelkaras.cz/ruzne/z6ii_to_z6.zip?fbclid=IwAR2aCRxi2SfU3Y7K467nzRisnuRkKp1C-sjpE65opLS0hvV4xq9DZEv_Qos

Osobně mám skript na ploše a po nafocení akce jej zkopíruji do složky s fotkami a spustím jej, převdod proběhne rychle a automaticky (předtím ale všechny fotky zálohuji, po úspěšném převodu mažu originály - problém zatím nebyl a ani k němu nevidím důvod k tomu aby se něco převodem pokazilo).

reagovat

luma1324.12.2020, 15:40odpověď
Vyzkouším, moc děkuji. Příjemné svátky Vám všem. Lubo

reagovat

luma1324.12.2020, 15:43odpověď
Michale, děkuji, vyzkouším.
Přeji Vám příjemné svátky.
Lubo

reagovat

luma1324.12.2020, 15:56odpověď
Dobrý den, CameraRaw_13_1 již obsahuje podporu pro Z6 II.
Lubo

reagovat

luma1314.1.2021, 19:45odpověď
Capture One 21 version 14.0.2 released with support for the Nikon Z6 II and Z7 II cameras
By [NR] ADMIN | Published: JANUARY 14, 2021

As I already reported a few days ago, today Capture One 21 released version 14.0.2 with support for the latest Nikon Z6 II and Z7 II cameras. A 30-day fully-featured free trial of Capture One 21 is available here. Capture One learning videos can be found here.Read more: https://nikonrumors.com/category/nikon-z6ii/#ixzz6jY6pEuNf

reagovat

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit postupnězobrazit vše stromově


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace