motiv

Krásné staré stroje - úvod

Zdá se, že čas běží čím dál rychleji. Stárnou věci. Stárnou lidé. Lidská paměť se ale nerozvíjí tak dynamicky jako všechno kolem. Spíše je pravdou opak - čím víc si máme pamatovat, tím více samozřejmě zapomínáme.
Příspěvek k článku:
 Re: Dotaz začátečníka
Milan Sýkora25.6.2013, 20:18odpověď
Je potřeba si hlavně uvědomit, co chcete na film fotografovat a kolik chcete do přístroje a příslušenství, které jistě budete potřebovat, alespoň to základní, investovat. Také je potřeba rozhodnout se, jestli chcete plný manuál nebo třeba přístroj s automatickým zaostřováním. Z Vašeho výběru ale vyplývá spíše první možnost...
Praktica MTL5 a MTL5B jsou přístroje se závitem M42, tudíž je k nim z druhé ruky dostatek objektivů za dobré peníze, samotná těla také nestojí moc (ale pozor, je potřeba vybírat s někým, kdo se vyzná, protože některé kusy jsou ve zcela tristním a nepoužitelném stavu. S oběma uvedenými těly se nejlépe pracuje v režimu předvolby času: ustálením ručičky v hledáčku na značce "0" (otáčení clonového kroužku na objektivu) se nastaví odpovídající clona. Lze pracovat i zcela manuálně, přístroje fungují i bez baterií. Přístroje jsou jednoduché a velmi spolehlivé, objektivy Pentacon nebo Carl Zeiss Jena i opravdu dobré.
Praktica B100 electronic má bajonet Praktica B a objektivů je v nabídce méně, ovšem koupit se dají celkem bez problémů. Přístroj má elektronicky řízenou závěrku a bez baterie funguje pouze jeden mechanický čas. Na objektivu se nastaví clona a přístroj nastaví odpovídající čas. Nevýhodou je, že neumožňuje manuální nastavení času ani plný manuál.
Olympus OM-2 je nejvšestrannější a nejtrvanlivější přístroj z Vámi uváděných - ale originální objektivy Zuiko jsou poměrně drahé, byť je jich dost (a zachovalá OM-2 také není z nejlevnějších).
Canon AE-1 Program umožňuje buď plný manuál nebo předvolbu času a automatické dopočítání správné clony. Má bajonet Canon FD; objektivů je dost v různých cenových relacích; cenově je celý systém mezi Praktikami a Olympusem OM.
Pokud chcete s filmem začít a neinvestovat příliš mnoho peněz, doporučoval bych z Vámi uvedených Praktiky řady L, ještě lépe však LC (LLC, VLC, PLC), protože světlo měří při odcloněném objektivu. Dobrá volba je i Praktica řady B, ovšem tam bych volil spíše BC1 (má i manuál).
Dobrou volbou je i Pentax a jeho klony s bajonetem Pentax K (Chinon, Ricoh aj.), případně Minolta řady X, všechny tyto alternativy jsou dražší než Praktica. Nejlevnější variantou je ruský, resp. sovětský Zenit (Zenit E, Zenit TTL, 12XP apod.), ale ty mají příšerný hledáček, malý rozsah časů a spolehlivost je taky taková sovětská: buď nefungují nikdy, nebo navždy :-).
Vybírat takto teoreticky je vždycky ošidné - a jedním z určujících faktorů je kromě ceny i aktuální nabídka, protože všechny takové přístroje budou z druhé ruky a o koupi rozhoduje hlavně stav konkrétního kusu...
MS#

reagovat

 

Další příspěvky k článku:
fototurista28.1.2010, 14:02odpověď
Áďa25.6.2013, 19:53odpověď
Milan Sýkora25.6.2013, 20:18odpověď
Milan Sýkora25.6.2013, 20:20odpověď
 Re:
Áďa28.6.2013, 11:58odpověď
Ladislav Miček26.12.2015, 02:19odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace