motivhledej v článcích

Základní pravidla pro zadávání dotazů do poradny

Při zadávání dotazů dodržujte prosím následující pravidla.

Hledáte návod k Vašemu přístroji?

Dotazů na nalezení návodu chodí neuvěřitelné množství. Bohužel, většinou musíme konstatovat, že si autor dotazu nedal ani základní práci v tom, aby ho zkusil najít sám! Pokud tedy hledáte návod k použití, tak nejdříve zkuste postup, který jsme pro Vás připravili:

http://www.paladix.cz/clanky/navody.html

Teprve pokud neuspějete, tak zkuste položit dotaz do naší poradny.

  1. Než položíte dotaz, projděte si nejprve související sekce na našem webu a odpovědi na dřívější dotazy v poradně. Množství článků i odpovědí se neustále rozrůstá a je pravděpodobné, že odpověď - byť částečnou - naleznete v nich. Pak můžete položit rovnou upřesňující dotaz s tím, že se na konkrétní článek rovnou odkážete.
  2. Projděte si také další dostupné zdroje, zejména doporučujeme položit vhodný dotaz do vyhledávače Google.
  3. Dotazy formulujte jasně, nebojte se jít do detailů. Nepředpokládejte automaticky, že nám je naprosto jasné, co máte na mysli, a že známe naprosto každou zkratku, na kterou lze ve fotografickém oboru narazit.
  4. Pokud máte více dotazů, které spolu vzájemně nesouvisejí, sdružujte pouze ty, které se týkají stejné oblasti. Každý z redaktorů má znalosti a zkušenosti z určitých oblastí a navíc uvažujeme o tom, že by ke každé sekci byl k dispozici přehled článků i dotazů v poradně. Raději tedy položte více samostatných dotazů.
  5. Pokud nejste spokojeni se zhotovenou fotografií (kompozice, kresba, expozice, zpracování), umístěte ji na své internetové stránky a odkaz připojte k dotazu. Pokud nemáte stránky, pošlete soubor e-mailem na adresu info@paladix.cz. Snažte se udržet malou velikost souboru (max. 200 kB), případně posílejte jen výřez. Pokud fotografii vidíme, můžeme se mnohem lépe dostat k podstatě problému. Každopádně nezapomeňte podrobně popsat, jak byla fotografie pořízena (denní doba, film, čas, clona, expoziční režim a režim ostření, filtr, ... - pokud je znáte). Tyto údaje mohou o podstatě problému hodně napovědět, případně lze určit, která z možných příčin problému zapracovala tentokrát.
  6. Neslibujte si příliš od dotazu: "Je lepší objektiv X nebo Y?". Redakce nemá prostředky na to, aby systematicky kupovala všechny objektivy a testovala je. Můžeme referovat pouze o sklech, která jsou naše vlastní, nebo která nám zapůjčili dovozci. V takovém případě naleznete jejich hodnocení v sekci Recenze a testy. Navíc hodnocení objektivu je často také subjektivní záležitost - co jednomu vyhovuje, druhému vyhovovat nemusí a naopak. Každý máme jiné preference, jiné tvůrčí záměry, jiné potřeby.
  7. Pokud žádáte o radu při koupi fotoaparátu, nestačí prostý dotaz: "Mám si koupit přístroj X nebo Y?". Fotoaparáty stejné kategorie jsou dnes obecně na srovnatelné úrovni a liší se jen maličkostmi. Abychom Vám mohli poradit, potřebujeme především znát, k jakému účelu má přístroj sloužit, která oblast fotografie Vás zajímá. Teprve pak můžeme posoudit, bude-li nejdůležitějším rychlost ostření, práce s bleskem, množství dostupných objektivů a podobně. Možná dokonce zjistíme, že existuje lepší přístroj, nebo že zamýšlená sestava je nevyvážená. Pokud takovýto dotaz pokládáte, uveďte co nejvíce o sobě, svých dosavadních zkušenostech, preferencích, potřebách, stávajícím vybavení, apod.

Snažíme se na všechny dotazy odpovídat co možná nejrychleji, ale přesto Vás prosíme o trpělivost. Některé dotazy vyžadují vyhledání spousty informací a proto může odpověď někdy trvat déle.

Máte tedy nějaký dotaz? Pokud ano, neváhejte a ptejte se. 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace