Blesk pro Nikon

Pavla

Dobrý den, chtěla bych vás prosím poprosit o radu, mám Nikon 5100 a chtěla bych k němu koupit blesk, ale bohužel nevím jaký. Jde o to, že většinou dělám foto v interiéru a fotím oblečení na modelkách….Jsem začátečník a chtěla bych dělat opravdu hezké foto s bílým pozadí. Děkuji za každou radu Pavla.

2 komentáře u „Blesk pro Nikon“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den,

    pro dosažení čistě bílého pozadí se obvykle používá více světel – jedno (někdy i dvě) nasvětlují pozadí a zbytek hlavní motiv. Bez toho se Vám totiž nejspíš nepodaří vybalancovat nasvícení tak, aby pozadí nebylo místo bílé šedivé, nebo hlavní motiv přeexponovaný. Něco se dá dohnat v postprodukci, ale ne vždy to jde snadno.

    Pokud má být pozadí jen jednobarevné, ale nemusí být čistě bílé, dá se s jedním bleskem (případně v kombinaci s odraznými deskami, které nejsou drahé, případně lze improvizovat s vhodným materiálem, jako je polystyren apod.) vystačit. Pro akčnější focení v měnícím se prostředí s použitím blesku v sáňkách fotoaparátu doporučuji některý z modelů plně podporujících komunikaci s fotoaparátem (měření i-TTL), a to s výkyvnou a otočnou hlavou (nejlevnějším bleskům s pevnou hlavou se vyhněte). Originální blesky Nikon jsou nejdražší variantou, ale osobně je zároveň považuji za nejspolehlivější z hlediska expozice snímku. Mám nicméně osobní zkušenosti i s blesky Metz či Sigma a ani s nimi jsem neměl zásadní problémy, jen se občas stává, že postupem času nepodporují novější modely fotoaparátů.

    Fotíte-li nicméně aranžované fotografie, kde lze se světlem pracovat a vše si relativně v klidu připravit, pak lze jako zajímavou variantu doporučit i využití levnějších blesků pracujících v manuálním režimu s vestavěným dálkovým odpalováním. Jejich výhodou je nižší cena při stejném nebo vyšším výkonu a možnost lepší práce se světlem, než když je blesk umístěn na fotoaparátu. Některé takové blesky (např. Yongnuo YN560-III nebo IV) lze odpalovat i zábleskem vestavěného blesku, takže pro začátek nemusí být nutné kupovat dálkový odpalovač. Takovýto způsob svícení je nicméně nutné ovládnout a vyplatí se k tomuto tématu něco nastudovat a samozřejmě i hojně experimentovat. Podrobnosti už jsou každopádně tématem nad rámec této poradny – zvlášť, když k tomu připočteme, že pro svícení v módní fotografii se často používají i další doplňky, jako jsou softboxy či deštníky, již zmíněné odrazné desky a další modifikátory světla.

    Michal Krause

    Odpovědět

Napsat komentář