Dotaz Jobo procesor CPE-2

Kali

Mam doma v Hamburgu vlastni laborator – doma 🙂
Zajma me jedna vec: v navodu jsem si precetl ze bych mel pri procesu C-41 stabilizovat v jine nedobe a ne v tanku a ne v procesoru aby nedoslo k prenosu chemie.
Tak me zajma co ted? Mam delat vse v procesoru a po volani vse dobre vyplachnout vodou?
Dal me zajma zda mohu film po stabilizaci jeste jednou proprat- na filmu je pena, a zajma me zda je moznost tuto penu jednoduse vyplachnout. Nebo tu penu jednoduse stanout?
Vym asi se ptam jak diletant, znam jen klasicke sejkrovani s tankem, poridil jsem si CPE-2 a TBE abych byl efektivnejsi.
Ceny za vyvolani jsou v labech na 5eur za film a to je pro me moc, protoze mam vzdy tak 10 filmu a chemie u nas stoji v prumeru 15eur

Dekuji za odpoved a preji pekny den!
Karl

1 komentář u „Dotaz Jobo procesor CPE-2“

  1. Odpověď redakce

    Zpracovával jsem filmy procesem E-6 a i tam se má stabilizace provádět mimo tank (on ten stabilizátor bude zřejmě stejný).

    Složení lázní není k dispozici a já stejně nejsem chemik, nicméně vidím dva dobré důvody, proč udělat vše pro prevenci kontaminace.
    Za prvé se stabilizátory používají k likvidaci složitých sloučenin stříbra, které by při krátkém praní mohly ještě v emulzi zůstat. Taková chemie by neměla proniknout na začátek vyvolávání. Může také ovlivňovat pH lázní.
    Za druhé je stabilizátor kombinovám se smáčedlem, které pění. A pěna ve vývojce znamená velký problém, bublinky na filmu a skvrny v obraze.

    Tím se dostávám k té pěně. neoplachovat, pokud nechcete použít ještě znovy smáčedlo, Nanejvýš lehce stáhnout jako smáčedlo.

    Odpovědět

Napsat komentář