Problémy s Nikonem D5100 z druhé ruky

Dominika

Dobrý den,
pořídila jsem jako začátečník Nikon D5100 s objektivem Nikkor 18-105mm z druhé ruky, objevila jsem však nějaké věci, se kterými mi nepomohl ani návod, ani internet a nevím, jestli jsem jen nešikovná, nebo je to vada foťáku. Můj první dotaz se týká natáčení videa při lehce horších podmínkách, nemyslím tím tmu, ale např. jen zatažené světlé žaluzie, video je hodně zrnité a ať jsem nastavovala cokoliv, nebylo to lepší. Druhý dotaz mám již k focení, když nastavím režim A, abych mohla manuálně nastavit clonu, nelze fotit bez blesku ani dobře osvětlený předmět. Pokud se o to pokusím, vyfocení trvá asi 20 sekund přičemž hledáček zčerná a foťák se “zasekne”, poté je fotka samozřejmě rozmazaná.
Tento typ foťáku jsem měla již jednou vypůjčený a ani jeden z těchto problémů jsem s ním neměla, na druhou stranu jsem začátečník a tak si nevím rady, jestli je chyba ve mě nebo ve foťáku.
Děkuji za odpověď

1 komentář u „Problémy s Nikonem D5100 z druhé ruky“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den,

    k popsaným problémům by se hodila ukázka videa a fotografie. Každopádně za šum ve videu nebo fotografiích může nastavení vysoké citlivosti ISO. Zkuste si ověřit, jakou hodnotu máte na fotoaparátu nastavenou. Při vysoké cloně nebo krátkých časech závěrky (např. 1/1000 s) se může v interiéru snadno stát, že fotoaparát musí sáhnout k vysokým citlivostem (např. ISO 3200 či vyšší), což vede potenciálně k zašumění obrazu. Doplním, že pro natáčení videa je vhodné držet se pravidla, že rychlost závěrky se nastavuje na dvojnásobek snímkové frekvence videa – tedy pokud například točíte video s 30 snímky za vteřinu, vhodný expoziční čas je 1/60 s.

    K druhému problému s dlouhými expozičními časy: důležité je, jestli je fotografie po vyfocení dlouhým časem přepálená (tedy hodně světlá až bílá). Pokud ano, nasvědčovalo by to tomu, že fotoaparát špatně měří expozici, případně by bylo možné, že máte nastavenou výraznou korekci expozice do plusu. Jestliže je exponované správně (tedy vypadá – vyjma rozmazání – „dobře“), pak jsou v dané situaci opravdu takové expoziční podmínky. Záleží samozřejmě na tom, jaké máte nastavené hodnoty citlivosti ISO a clony. Při nízké citlivosti a vysoké cloně (např. ISO 100 a cloně f/16 nebo f/22) může vyjít poměrně dlouhý expoziční čas i u scény, která je pro lidské oko dobře nasvícená.

    Pokud máte podezření, že fotoaparát zlobí jen v režimu A, zkuste jej přepnout do režimu P a podívejte se na displej, s jakými hodnotami ISO, clony a času fotí. Pokud nastavíte stejné ISO a clonu v režimu A a vyjde Vám jiný čas než v režimu P, pak by opět mohlo jít o závadu fotoaparátu.

    S pozdravem
    Michal Krause

    Odpovědět

Napsat komentář