motiv
Přehled článků ze seriálu: Barevné procesy snadno a rychle

Tento seriál by měl podat kompletní teoretický přehled o současných možnostech barevné fotografie a zejména praktické rady a postupy, jak tyto procesy zvládnout.

Článků celkem: 18 | Zobrazeno: 1 - 10

Barevné procesy snadno, rychle a pro každého - úvod

Barevná fotografie dnes dosáhla nebývalého rozšíření a získat barevnou fotografii je velmi snadné i pro naprostého laika.
Publikoval: 17.6.2001 Petr Dzik | 0 komentářů - přidat komentář

Teorie barevného vidění

Svět kolem nás vnímáme mimo jiné zrakem. Čočka v lidském oku, podobně jako čočka v objektivu fotoaparátu, láme světlo (čili elektromagnetické vlny) a vytváří na obraz na světlocitlivém prvku - v případě oka na sítnici, ve fotoaparátu na filmu.
Publikoval: 17.6.2001 Petr Dzik | 0 komentářů - přidat komentář

Barevný negativ I.

V dnešním díle se dovíte snad vše důležité o barevných negativech, jejich vlastnostech a zpracování.
Publikoval: 1.7.2001 Petr Dzik | 0 komentářů - přidat komentář

Barevný negativ II. - Jak funguje barevný negativ

Barevný negativní film je v podstatě sendvičový systém tří barevných výtažků, pomocných vrstev a podložky, který se po zpracování vybarví v negativních jasech (světlé části budou na negativu tmavé) a přibližně doplňkových barvách (např. modrá obloha bude žlutá).
Publikoval: 8.7.2001 Petr Dzik | 0 komentářů - přidat komentář

Domácí zpracování barevných negativů?

Všechny minilaby nabízejí zpracování negativů, některé dokonce do jedné hodiny. Zdálo by proto pošetilé chtít mořit se s vyvoláváním doma. Přesto se najde mnoho důvodů, proč se do domácího zpracování pustit.
Publikoval: 15.7.2001 Petr Dzik | 0 komentářů - přidat komentář

Barevná inverze

Barevná inverze představuje další možnost jak pořídit barevnou fotografii. Na rozdíl od barevného negativu získáme přímo barevně i hustotně věrný obraz - barevný diapozitiv, který se pozoruje v procházejícím světle nebo se promítá na plátno.
Publikoval: 22.7.2001 Petr Dzik | 0 komentářů - přidat komentář

"Hardware" pro vyvolávání filmů

Trpělivý čtenář, který se prokousal teorií v předchozích dílech, bude dnes odměněn několika praktickými radami a návody na výrobu užitečných zařízení pro snadné domácí zpracování barevných filmů.
Publikoval: 5.8.2001 Petr Dzik | komentářů: 3 - poslední: 24.7.2009, 15:38

Využití počítačových rozhraní k řízení a regulaci jednoduchých přístrojů (teorie)

V následujícím textu je popsáno několik velmi jednoduchých zařízení, které měli zjednodušit a zpříjemnit práci v temné komoře a při focení obecně. Jistě však najdou i řadu jiných uplatnění. K sepsání tohoto článku mě přimělo několik ohlasů z Fotofóra, kde se nedávno probíraly možnosti přesné regulace teploty při zpracování fotografií. Sám jsem nedávno řešil podobný problém. Výsledky mé snahy jsou shrnuty v následujícím textu - snad pomohou i někomu jinému.
Publikoval: 12.8.2001 Petr Dzik | 0 komentářů - přidat komentář

Využití počítačových rozhraní k řízení a regulaci jednoduchých přístrojů (příklady)

Několik příkladů o tom, jak lze prakticky využít počítače pro řízení a regulaci jednoduchých přístrojů.
Publikoval: 19.8.2001 Petr Dzik | 0 komentářů - přidat komentář

Barevné zvětšování z negativu

Perfektně zpracovaný barevný negativ, ať už doma v koupelně nebo v minilabu, je pouze první polovina cesty ke skvělé barevné fotce. Dnes se tedy dostáváme do té druhé poloviny a budeme zvětšovat.
Publikoval: 26.8.2001 Petr Dzik | komentářů: 1 - poslední: 4.3.2014, 21:18


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace