Volba makroblesku

Miroslav Budín

Vážení,
chtěl bych se věnovat makrofotografii hmyzu a řeším dilema, zda je vhodnější kruhový makroblesk nebo dvojitý (twin). Můžete mi poradit, který z nich je vhodnější a proč?
Děkuji, M. Budín

2 komentáře u „Volba makroblesku“

  1. Odpověď redakce

    Přesto, že se nezabývám cíleně makrofotografií, dovolím si odpovědět.

    Kruhový makroblesk má obrovskou výhodu v tom, že se můžete k drobným předmětům (či právě hmyzu) maximálně přiblížit a tak docílit světelně bezstínového a v určitém směru dokonalého snímku. Poloha výbojek a výstupní matnice blesku jsou však pevně dány, takže nějaké velké experimenty možné nejsou. Tj. pro fotografování z maximální blízkosti je ideální.

    Twin makroblesk, nebo-li dva menší blesky na krátkých ramenou, poskytují poměrně velké možnosti experimentování se světlem a stínem, ale neumožní fotografování z absolutní blízkosti. Dále mají vyšší výkon, lze je oddělit a použít třeba na stativu. Prostě jsou univerzálnější, ale neposkytnou komfort fotografování objektu pár centimetrů před vstupní čočkou objektivu.

    Možná bych se na to podíval jinak, pokud máte krátký makroobjektiv 50 či 100 mm (či mezikroužky, atd.), asi bych volil kruhový makroblesk, pokud dlouhý 150 či 180 mm, volil bych twin verzi. Na druhou stranu, jednoznačně rozhoduje námět a jeho blízkost, každá rada z naší strany je velice subjektivní. Včetně této.

    Přeji hezký den,

    Jan Hlinák

    Odpovědět
  2. Jednoznacne sa priklanam na stranu twin.

    Z podobnych dovodov, ako boli uvedene v odpovedi. Velmi zjednodusene by sa to dalo prirovnat k foteniu s klasickym bleskom a k foteniu so studiovymi svetlami. Kedze je moznost hrat sa s osvetlenim z roznych stran, daju sa s twinom robit fakt zazraky… Idealne by este bolo uplne sa zbavit tych hrubych kablov, ktore vedu k obom vybojkam (Nikon to prednedavnom vyriesil, u Canonu si bude treba este asi chvilu pockat).

    Odpovědět

Napsat komentář