Vážení,
nedávno jsem si začal hrát ve fotokomoře. Používám vývojku Ilford ID11 a otočnou (nikoli překlápěcí) stařičkou vývojnici Plastik. A nyní moje dotazy. Rád bych docílil zrnitých snímků. Pro tento účel použiju Fomu 400 a ředění vývojky 1+3. Co se ale stane, pokud budu ředit v poměru 1+1, nebo 1+3 i jemnozrnné filmy jako Ilford pan100, příp. Fuji Across 100?
A ještě jeden. S otočnou spirálovou vývojnicí se otáčí celou dobu vyvolávání, nebo jen prvních 30s a pak 10s z každé minuty? Všude se píše toto, ale jen pro překlápěcí vývojnici.
Díky
Odpověď redakce
Vývojka ID11 je jemnozrnná vývojka obsahující poměrně velké množství (10%) siřičitanu, který rozpouští halogenidy stříbra a způsobuje “rozmývání” zrna, které se tak stává méně zřetelné. Pokud tedy chcete zrno zvýraznit, řeďte vývojku 1+3, naopak stock nebo ředění 1+1 zrno mírně rozmyje a to bude méně znatelné, ale současně i o něco méně ostré. Pro jemnozrné filmy se ředění 1+3 nemusíte bát – zrno u těchto filmů je samo o sobě velice jemné a voláním při ředění 1+3 bude i ostré.
Pokud ale chcete zrno opravdu zdůraznit, bude lepší použít jinou vývojku, například legendární Agfa Rodinal v ředění 1+25 (obdobou je Fomadon R09 od Fomy). ID11 je vývojka spíše jemnozrnná, v Rodinalu zrno zdůrazníte lépe.
Otáčení vývojnice na začátku každé minuty způsobí přísun čerstvé vývojky k emulzi. Častějším otáčením vyvoláte film na vyšší kontrast, méně časté otáčení naopak způsobuje vyrovnávací efetk a dorovnání kontrastů. Mezi překlápěním a otáčením v zásadě rozdíl není, ale i tak bych doporučil pořídit překlápěcí vývojnici, její cena v bazarech je kolem 40 Kč a komfort je větší, případně ji lze použít i pro rotační volání.
S pozdravem
Jan Seifert