Fotokomora – Opemus IIa

David Svatoš

Dobrý den. Stal jsem se šťastným majitelem kompletní fotokomory. Podotýkám, že jsem nikdy se zvětšovákem nepracoval, tak prosím omluvte moje možná hloupé dotazy.

Ke zvětšováku Opemus IIa jsem dostal mimo originální objektiv Belar 4,5/75mm také objektiv Anaret 4,5/50mm (na kinofilm) a také vychvalovaný objektiv Meogon 5,6/60mm. Předpokládám, že 60mm Meogon je přednostně určen pro kinofilm, ale políčko filmu 6×6 vykreslí také celé. Mohu ho tedy na svitkový negativ také používat? Nebude se projevovat nějaká vada (zkreslení díky krátkému ohnisku atd.)? Zatím jsem při zkoušce nic takového nepozoroval.

Zadalší – na kolik je asi tak vhodné objektiv při osvitu clonit? Předpokládám, že zlatá střední cesta (clona 11) bude optimální.

Zadalší – dostal jsem také malé plechové přenosné sovětské světlo do fotokomory (25W žárovka) se dvěma skleněnými filtry – žlutohnědým a červeným. Který bude vhodnější? Filmy, chemii i papíry budu používat české Foma.

A poslední – ve zvětšováku je žárovka 150W, ale na těle zvětšováku je napsáno max. 75W. Mohu jej používat i s tou 150W žárovkou (předchozí majitel tak činil), nebo bude vhodnější zakoupit tu 75W a nezkracovat tedy časy osvitu?

Za Vaše rady, tipy a postřehy Vám budu velice vděčný.

Díky,
s pozdravem David Svatoš

2 komentáře u „Fotokomora – Opemus IIa“

  1. Odpověď redakce

    Pokud jste žádné vady zobrazení při použití 60mm objektivu nepozoroval, klidně ho používejte – je jistě lepší než Anaret i Belar.
    Clonit je vhodné opravdu na střední hodnotu – stejně jako snímací objektivy fotoaparátů mají zvětšovací objektivy nejlepší kresbu právě v této oblasti. Další výhodou je to, že větší hloubka ostrosti eliminuje případné nerovnosti fotopapíru pod zvětšovákem.
    Filtry můžete používat oba (tedy samozřejmě každý zvlášť); vyberte si ten, který bude Vašim očím lépe vyhovovat – žlutozelené (resp. žlutohnědé) světlo někdy vede k tomu, že člověk vyrábí příliš světlé fotografie, protože lidské oko má sklon při tomto osvětlení tmavé tóny vidět tmavší, než jsou ve skutečnosti. Z tohoto důvodu i já používám červené světlo.
    Pokud zvětšovák při použití 150W nevypadá, že chytne plamenem, pak tuto žárovku používejte – obzvlášť když ji předchozí majitel používal a nic se nestalo. Opemus IIa je starý a tehdejší žárovky hřály více; je tedy možné, že dnešní 150W hřeje stejně jako onehdy 75W; důvodem tohoto výkonového omezení použité žárovky je produkované teplo – instalace (tj. dráty) snesou určitě víc.

    Milan Sýkora

    Odpovědět

Napsat komentář